Новини компанії

Грудень 29, 2022

З країною на одній хвилі: 2022 рік на радіостанціях Суспільного Мовлення

Протягом 2022 року радіостанції Суспільного Мовлення підтвердили статус радіо як найбільш оперативного, надійного та доступного медіа. З першого дня широкомасштабного вторгнення всі радіостанції Суспільного транслювали сигнал Українського Радіо, яке переформатувало сітку і перейшло в режим цілодобового прямого ефіру. Саме радіо було подекуди єдиним джерелом достовірної інформації для мільйонів українців, які опинилися в дорозі, в зонах бойових дій, на окупованих територіях або просто у знеструмлених містах.

Читайте також: Суспільне оголосило переможців Радіодиктанту національної єдності 

Наприкінці березня відновило власний музичний ефір Радіо Промінь, оновивши плейлист та формат програм, а з початку червня частково відновило ефір Радіо Культура, програми якого зараз можна чути по буднях з 12:00 до 14:00 та з 16:00 до 19:00. Разом три радіостанції Суспільного Мовлення пропонують слухачам якісний новинний контент, спецпроєкти на актуальні суспільно значущі теми та низку унікальних форматів про сучасну культуру й музику.

«Українське Радіо — єдине суспільне радіо Європи, яке мовить в умовах війни. Ми ні на хвилину не припинили свого мовлення з того самого ранку 24 лютого. Сьогодні ми маємо унікальний досвід: від облаштування прямоефірних студій у бомбосховищах до екстрених переміщень центрів мовлення разом із персоналом по різних регіонах країни. За свою 98-річну історію Українське Радіо переживає вже другу велику війну. І можу з гордістю сказати, що за весь цей час радіо жодного разу не замовкало. Наші журналісти працюють у тих самих умовах, в яких сьогодні живуть і працюють всі українці. Навіть у складніших, бо наші об’єкти є прямими цілями обстрілів росіян. Але наша робота у воєнний час — це додаткова відповідальність. Ми не маємо права злякатися чи розгубитися. В перший день повномасштабної війни я сказав нашому колективу, що Українське Радіо — це останнє, що має замовкнути в нашій країні. І ми не замовкнемо», — зазначив член правління Суспільного Мовлення, відповідальний за платформи радіо та телебачення, Дмитро Хоркін.

«З часів повномасштабного вторгнення радіо вчергове продемонструвало свою незамінність як медіа, оскільки завдяки саме радіо інформація доходить до слухачів максимально оперативно і є доступною в зоні бойових дій і навіть на окупованих територіях. Коли відсутня електрика, радіоприймач, який працює на батарейках, часто стає єдиним джерелом інформації та оповіщення про повітряні тривоги. Але окрім технологій, саме радійна команда стала основою надійності мовника: ведучі продовжували роботу з укриттів, техніки, забезпечували можливість мовлення під постійними обстрілами, журналісти та редактори обирали найважливішу й найкориснішу інформацію, продюсери контролювали процес виробництва — це надійна сильна команда, яка ні на хвилину не зупинила свою роботу», — зазначив головний продюсер Українського Радіо Євген Чиж.

 Українське Радіо

«У 2022 році Українське Радіо утвердило позицію головної радіостанції країни. Навіть основні мережі  комерційних мовників ретранслювали сигнал Українського Радіо у перші дні великої війни. Часто ми були єдиним джерелом достовірної інформації  для мільйонів українців, які опинилися в зоні бойових дій або в окупації. Саме з ефіру Українського Радіо мешканці Маріуполя дізнавалися про останні  шляхи евакуації з міста. Саме Українське Радіо було єдиним ЗМІ, з якого жителі окупованого Ізюма могли дізнатися, що насправді відбувається в країні, попри тотальну брехню російських пропагандистів. 

Цього року ми отримали рекордну кількість  відгуків слухачів, вони дякували нашій команді не лише за вчасно отриману інформацію, а й за моральну підтримку.  Результати нашої роботи знаходять своє відображення й у цифрах: за даними Gradus Research Company, Українське Радіо зберігає впевнене лідерство серед українських радіостанцій і за споживанням новин, і за рівнем довіри. Окремо хотілося б згадати й про успіх наших подкастів, які опинились у топі прослуховувань та отримують професійні відзнаки. Отже, незалежно від способу поширення контенту Українського Радіо, наші програми однаково популярні як в ефірі, так і в інтернеті», — каже виконавчий продюсер Українського Радіо Юрій Табаченко.

Читайте також: «Психологія злочину» від Українського Радіо — фіналіст PRIX EUROPA 2022

Найважливіше про Українське Радіо у 2022 році:

  • З початку відкритої агресії рф проти України Українське Радіо веде цілодобове прямоефірне мовлення, надаючи слухачам найбільш оперативну й точну інформацію про хід бойових дій і оборону країни. Цілодобово ведучі Українського Радіо включають у прямий ефір представників центральної та місцевої влади, керівників Збройних сил України та воєнних аналітиків з найактуальнішими даними про ситуацію на фронті й у містах країни.
  • У 2022 році Українське Радіо запустило декілька нових FM-передавачів, а також запустило нові передавачі середніх хвиль, завдяки яким його сигнал можна чути навіть там, де сигнали українських радіостанцій в FM-діапазоні глушаться чи замінюються сигналами російських радіостанцій. З березня Українське Радіо також можна слухати у мобільному застосунку «Дія».
  • Протягом 2022 року Українське Радіо запустило декілька нових спецпроєктів: другий сезон проєкту «Психологія злочину» про злочини росіян на тимчасово окупованих територіях, «Залізна воля» про психологічну й фізичну реабілітацію військових, «Територія боротьби» про життя на тимчасово окупованих територіях, «With Ukraine in heart» про вимушених переселенців з України англійською мовою. Готовий до запуску проєкт «Історія мого будинку» — про зруйновані росіянами, а згодом відновлені помешкання українців. Окрім того, на початку широкомасштабного вторгнення в ефір виходили міжпрограмні ролики про те, як людям з інвалідністю та їхнім близьким діяти під час обстрілів, окупації та евакуації. У цих роликах вперше в Україні була представлена комплексна методика безпечних дій під час війни для людей з інвалідністю, яку високо оцінили профільні громадські організації та правозахисники.
  • З травня 2022 року в ефірі Українського Радіо щодня лунає рубрика «Русскій фейк, іди на...», в якій автор і ведучий програми Вадим Міський розвінчує фейки і міфи російської пропаганди, а з квітня у вихідні слухачам пропонують новий проєкт «На часі. Культура» про актуальні й доречні у воєнному контексті новини культури, який для Українського Радіо готує Радіо Культура.
  • У воєнний час ще більшого значення набули міжнародні зв’язки, інформування світової спільноти про реальний стан справ в Україні та розвінчування фейків російської пропаганди. Реагуючи на цей виклик, Українське Радіо у перші дні великої війни започаткувало щоденний інформаційний дайджест Ukraine: security issue, який виходить 9 іноземними мовами: англійською, німецькою, румунською, польською, угорською, словацькою, болгарською, російською та білоруською. Крім того, було започатковано 1 нову програму румунською та 2 англійською мовою. Одна з них — Ukraine Global — має також подкаст-версію. Це перший і поки єдиний англомовний подкаст Суспільного мовника.
  • У перші дні широкомасштабного вторгнення Українське Радіо відкрило свій сигнал для ретрансляції радіостанціям будь-якої форми власності, щоб радіостанції по всьому світу могли транслювати сигнал українського мовника. Мовники Чехії, Польщі, Болгарії, Словенії, Франції, Румунії, Грузії через власні стрімінгові системи в інтернеті ретранслюють Українське Радіо для інформування українців, які виїхали за кордон у зв’язку з російською агресією, а також для оперативного поширення інформації для україномовних жителів у цих країнах. Радіо «Балтійська хвиля» ретранслює сигнал Українського Радіо на частоті 1386 кГц зі свого передавача на території Литви — його чують у країнах Західної Європи аж до Португалії, у країнах Північної Європи, а також на європейській частині росії.
  • Повномасштабна війна не завадила на найвищому рівні провести Радіодиктант національної єдності. Вже 22 роки Українське Радіо об’єднує українців усього світу найбільшим мовним флешмобом. Авторкою тексту цього року стала культова молода письменниця Ірина Цілик, а прочитала його народна артистка України, Герой України Ада Роговцева. За дві доби Радіодиктант національної єдності отримав понад 740 000 переглядів на цифрових платформах Суспільного, посів друге місце у трендах Youtube та перше у Google, а момент з емоціями ведучого Радіодиктанту Романа Коляди за один день набрав у TikTok близько двох мільйонів переглядів та 200 тисяч вподобань. Українське Радіо отримало понад 40 000 листів з диктантами з усіх куточків України та понад двох десятків країн світу. 

 Радіо Промінь

«Для Радіо Промінь 2022 рік став роком суттєвої трансформації. Цей рік змінив життя кожного українця, тому, звичайно, змінилися й ми. Відновивши музичний ефір у квітні, ми змінили слоган на “Промінь. Твій на 100%”, а також оновили плейлист радіостанції. На Промені завжди звучала лише українська музика, але тепер тут ще більше сучасних пісень про все те, чим живе країна зараз. Ми оновили формат ранкового шоу, в якому тепер більше лайфлайнів, а до “Вікенду Нової Музики” додали інтерв’ю з музикантами, які стали до лав ЗСУ та Тероборони, а також рубрику “Звичайний героїзм”, у якій музиканти розповідають історії героїзму українців на фронті та в тилу. 

Окрім того, ми зробили акцент на трансляції великих спортивних подій. Наші спортивні коментатори продемонстрували професіоналізм найвищого рівня, що особливо далося взнаки восени й узимку, коли величезна кількість слухачів, залишаючись без електроенергії, слідкували за матчами Чемпіонату світу з футболу за допомогою своїх радіоприймачів. За рівнем інформування та емоційності ці трансляції не поступалися жодним телевізійним. 

Ми долучилися й до промоції української музики за кордоном — разом з Радіо Культура підготували та передали Європейській мовній спілці (ЄМС) тематичні плейлисти з українською музикою, яка у рази частіше, ніж будь-коли до цього, звучала на європейських радіостанціях. Ну і, звичайно, продовжували знайомити українців з новою українською музикою: з січня по грудень в ефірі радіостанції  прозвучало 306 нових українських треків, а це понад 15 годин абсолютно нової української музики!» — розповів виконавчий продюсер Радіо Промінь Максим Яковенко.

Читайте також: «Бойова Коляда» — Радіо Промінь запрошує слухачів до різдвяного флешмобу

Найважливіше про Радіо Промінь у 2022 році:

  • Радіотрансляція усіх важливих спортивних подій: XXIV зимових  Олімпійських ігор у Пекіні-2022, бою Усика-Джошуа, Чемпіонату світу з футболу.

Події Олімпійських ігор наживо висвітлював ведучий Вадим Корженко у спецпроєкті «Олімпійські Stories». А у щоденній програмі «Спорт. ЕкстраЕпізоди» розповідали про  усі види спорту, презентовані на цій Олімпіаді. Бій Олександра Усика та Ентоні Джошуа коментували найкращі спортивні коментатори Олександр Монзолевський та Костянтин Дульцев разом з ведучим Дмитром Захарченком. У прямому ефірі вийшли 30 трансляцій Чемпіонату світу з футболу — спеціально до цього була запущена нова віжуал-студія «Радіо Промінь». Напередодні та під час мундіалю виходив подкаст «Футбольний кАтарсис», а також рубрика «Цікаві факти про Мундіаль». Коментували чемпіонат Костянтин Дульцев, Галина Вініченко, Вадим Власенко, Вадим Корженко, Олександр Монзолевський, Олександр Обремський.

  • Трансляція Євробачення

Усі найважливіші події Пісенних конкурсів Євробачення та Дитячого євробачення відбувалися під час прямих ефірів на Радіо Промінь: треки фіналістів національних відборів та інтерв’ю з ними, презентації пісень переможців, пряма трансляція фіналу національного відбору та, зрештою, Пісенний конкурс Євробачення-2022 з Турина. Переможець Євробачення Kalush Orchestra своє перше інтерв'ю одразу після  виступу дав саме Радіо Промінь у прямому ефірі. У студії Променя давали інтерв’ю Kalush Orchestra, Злата Дзнюнька, TVORHI. 

  • Протягом 2022 року були запущені нові сезони програм «Ранок Про», «Селекція», «Музичні новини», «Вікенд Нової Музики», «Віра в кіно», «Гомін OUT».
  • 14 жовтня 2022 року Радіо Промінь першою серед вітчизняних радіостанцій  презентувала Україну на найбільшому європейському шоу танцювальної музики Europe’s Biggest Dance Show. Музичний редактор Радіо Промінь, DJ LeoLevsky Олег Головаха підготував 30-хвилинний мікс української музики, який звучав у шоу серед танцювальної музики десяти європейських країн. А 22 жовтня слухачі Радіо Промінь почули українську адаптацію шоу.
  • Було запущено декілька кросплатформових проєктів («Пісні спротиву», «Лінії Опору»), а також проєкт у соцмережах «Гранітний толк», для якого ведучі та продюсери Радіо Промінь озвучили своїми голосами імпровізовані монологи і «вклали» їх в уста найвідоміших монументальних споруд України.

 Радіо Культура

«Команда Радіо Культура проходить непростий час і швидко вчиться долати нові виклики. Цього року ми всі точно зрозуміли, за ЩО воюємо — зокрема і за культуру. Це наша і оборонна, і наступальна зброя, наші обладунки та бронежилети. Саме тому 2022 рік, попри воєнні обставини, вирізняється дуже яскравими проєктами. Ми як виняткове медіа працювали з винятковими жанрами: створювали музичні, літературні та радіодокументальні проєкти. Наприклад, взірцеве звучання Богдана Бенюка як голосу радіопостановки “Сірі бджоли” за однойменним романом Андрія Куркова. Або ж голоси Ади Роговцевої та Сергія Жадана в документальному проєкті “Що є свобода? Діалог із Григорієм Сковородою” за сценарієм Мирослава Лаюка. 

Протягом року редакція Радіо Культура працювала і як літописці воєнної реальності — наприклад, ми записали чимало найновіших документальних вистав, які ставили на сценах українських театрів за мотивами реальності окопів та окупованих територій. Також я дуже пишаюся нашою роботою як культурних дипломатів: музична редакція змогла запропонувати світу якісну українську класику — і протягом 2022 року її понад 150 разів замовляли для своїх ефірів суспільні радіомовники світу. До речі, ми єдині в Україні транслювали тріумф Людмили Монастирської в опері “Турандот” на сцені Метрополітен-опера», — каже виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.

Читайте також: «Ця країна нагадує бесаги», — Тарас Прохасько розпочинає тиждень «Повітряної стихії» на Радіо Культура

Найважливіші проєкти Радіо Культура у 2022 році:

  • Радіо Культура підготувало та передало до Європейської мовної спілки добірку творів української класичної музики. Це музика від 19 століття до наших днів — від Лисенка, Гулака-Артемовського та Барвінського до Станковича, Сильвестрова та Скорика в еталонному виконанні художніх колективів Українського Радіо. Такі добірки незмінно мають неабиякий попит серед радіомовників світу, але цього року інтерес до української музики був відчутно сильнішим — з початку року музичні радіостанції ЄМС замовляли українську класику вже понад 150 разів.
  • Радіо Культура створило документальний радіосеріал «Що є свобода? Діалог з Григорієм Сковородою» за участі Ади Роговцевої та Сергія Жадана. Автор сценарію Мирослав Лаюк, продюсерка Олена Гусейнова.
  • Протягом вересня-жовтня щодня в ефірі Радіо Культура звучав проєкт «Повітряна стихія. Радіоесеїстика голосами сучасних авторів» — 25 есеїв, створених спеціально для цього проєкту сучасними українськими письменниками у їхньому авторському виконанні.
  • Були реалізовані проєкти, присвячені регіональним культурним інституціям: «Українські театри — голоси регіонів», в якому звучали сцени зі знакових вистав українських театрів з різних куточків України, а також «Музичні обличчя українських регіонів», який знайомить слухачів із найцікавішими музикантами з усіх куточків України.
  • Стартував новий проєкт «Час інтерв'ю» — розмови ведучих Радіо Культура на найрізноманітніші теми, пов’язані з культурною сферою.
  • Створили цілу низку нових проєктів, що звучали не тільки в ефірі, а і як подкасти, доступні на діджитал-платформах: «Ліки від амнезії» з Вахтангом Кіпіані, «Книгосховище» Олени Гусейнової, «Протипанічна оборона» з Вадимом Карп’яком і Оксаною Мороз, «Наша класика» з класикою радіодрами, поетичний спецпроєкт до дня народження Шевченка.

Українське Радіо — найбільша FM-мережа та найпопулярніше розмовне радіо України, флагманський канал Національної суспільної телерадіокомпанії України. У Києві мовить на частоті 105 FM. З усіма частотами Українського Радіо та лінками на соцмережі Суспільного в регіонах можна ознайомитися за посиланням. Українське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».

Радіо Промінь — перша музична радіостанція України, що працює в ефірі з 1965 року. За форматом — музично-інформаційний канал. Має загальнонаціональне покриття, мовить 24 години на добу. З усіма частотами в регіонах та лінками на соцмережі Суспільного можна ознайомитися за посиланням. Радіоканали Суспільного також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio та на сайті ukr.radio.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 14:00 та з 16:00 до 19:00.  В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.