Лютий 21, 2025
Мачей Янчак: «Те, що Суспільне робить для українців, дуже цінно»
Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні, відвідав Суспільне Мовлення, розповів про ключові загрози інформаційній безпеці, роль суспільних мовників у світі та системну співпрацю Офісу Ради Європи із Суспільним.
Які загрози інформаційній безпеці ви вбачаєте найнебезпечнішими зараз?
— Насамперед це дезінформація, яка формує ситуацію у світі. Вона потрапляє до різних аудиторій, починаючи від дуже молодих людей, які схильні сприймати цю викривлену інформацію як правду. Вони ще не знають, як її перевірити. Це також стосується людей, які протягом усього свого життя не мали справи із сучасними технологіями, і, можливо, людей старшого віку, які не користувалися інтернетом чи штучним інтелектом протягом більшої частини свого життя. Тому вони дуже вразливі до цих загроз, коли сприймають цю дезінформацію як реальність і не мають засобів перевірки фактів.
Також я думаю, що ми повинні бути дуже обережними у сприйнятті штучного інтелекту. Це інструмент, який, як і будь-який інший інструмент, може бути використаний на благо суспільства або людства в цілому. Проте його також можуть використовувати як дуже небезпечну зброю. Тому важливо прояснити й застосовувати ШІ у прозорий і контрольований спосіб, який поважає права людини, наприклад, право на приватність. Це потрібно робити організовано і впорядковано.
До прикладу, зараз ми маємо Рамкову Конвенцію зі штучного інтелекту [прав людини, демократії та верховенства права], яка є новим механізмом, створеним під егідою Ради Європи. Ми заохочуємо країни-члени, серед них також і Україну, ратифікувати її. Сподіваємося, що це також допоможе впоратися з тими загрозами, про які ви запитуєте.
І, звичайно, ще однією небезпекою, дуже поширеною зараз, є пропаганда і робота різних ферм тролів, які охоплюють велику аудиторію і становлять серйозну загрозу, особливо в ситуації, коли в країні проходять вибори. У недавньому минулому ми бачили приклади того, як це становило серйозну загрозу для стабільності демократії в різних країнах.
Читайте також: Йозеф Паздерка: Ми можемо багато чого навчитися в українців
Чому важлива наявність суспільного мовника в Україні?
— Незалежний суспільний мовник потрібен будь-де, не лише в Україні. Важливо мати мовника, який доносить до суспільства збалансований, об’єктивний, добре перевірений та добре структурований матеріал. Це незалежне медіа, яке у своїй діяльності дотримується найвищих стандартів журналістики та надає достовірну інформацію, на яку люди можуть покладатися, особливо в часи загроз, про які я щойно згадував, зокрема загрози фейкових новин і викривленої інформації, що здатні вплинути на функціонування суспільства.
Тому суспільний мовник має бути прикладом того, як функціонують незалежні медіа в країні. А для цього потрібне відповідне фінансування. Саме тому суспільний мовник має добре фінансуватися, бажано від держави, й водночас має бути незалежним від держави — це важливий баланс, який потрібно зберігати.
Як ви оцінюєте роботу Суспільного після початку повномасштабної війни?
— Суспільне традиційно є нашим партнером. Я не хочу сказати, що це наша дитина, бо це було б перебільшенням, але, безумовно, ми одні з тих, хто підтримав створення Суспільного. І ми знаємо, що Суспільне зіткнулося з чималою кількістю викликів, та я вважаю, що воно впоралося з ними успішно, надаючи різний тип контенту для різних груп.
Після початку повномасштабної агресії ми спостерігали за створенням марафону та діяльністю каналів, що були об’єднані в ньому. Також, звісно, стежили за тим, як Суспільне прийняло рішення змінити формат участі в межах телемарафону. Початок вироблення власної частини інформаційного марафону на Першому — це важливий крок. Нас надихає те, як ефективно вам вдалося функціонувати, впровадивши ці зміни. Очевидно, це мало фінансові наслідки, проте ви змогли вистояти.
Те, що ви робите для українців, дуже цінно. Ви дотримуєтеся високих стандартів журналістики й незалежності в роботі. Мені приємно працювати з Суспільним, і я сподіваюся, що ми зможемо підтримувати вас надалі.
Що у нашій співпраці відзначите як найефективніше?
— Найефективнішим є те, що ми встановили дуже хороші робочі контакти як із керівництвом Суспільного, так і на рівні проєктів. Ми без проблем телефонуємо одне одному і пояснюємо, з якими проблемами стикаємося і яку підтримку можемо надати. Я вважаю, що ці робочі стосунки налагоджені дуже ефективно.
Як давні перевірені партнери, ми знаємо про ситуацію, в якій працюємо, знаємо рамки нашої співпраці. Ми хотіли б зробити більше, проте Рада Європи також має обмеження, зокрема фінансові. Наше взаєморозуміння я вважаю великим успіхом, оскільки нам вдалося досягти взаємної довіри. Ми працюємо в напрямку однієї мети, і працюємо ефективно.
Офіс Ради Європи в Україні системно надає експертну підтримку Суспільному у багатьох напрямах: розробці програмних документів; розвитку кадрового потенціалу; посиленні організаційного напряму; сприянні реформі; підвищенні обізнаності населення та інших. З початку повномасштабного вторгнення Офіс РЄ надавав підтримку технічної спроможності Суспільного, покривав нагальні потреби компанії, пов’язані з війною. Наразі триває проєкт «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні» в рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» (2023–2026 рр.).
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Розмовляла Мар’яна Хемій
Фото: Дмитро Ласкавий / Офіс Ради Європи в Україні