Новини компанії

Червень 28, 2023

«З міжнародними партнерами формуємо спільний контентний фокус»: Суспільне на платформі документалістики

Виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін та виконавча продюсерка суспільно-політичного мовлення Катерина Феленюк на міжнародному ринку документальних фільмів Sunny Side of the Doc 2023 поділилися досвідом документального виробництва в Україні й розповіли про можливості співпраці мовника з міжнародними продакшенами. Подія відбулась 19-22 червня у Франції.

Читайте також: Суспільне поділилося досвідом роботи в умовах війни з командою Естонського суспільного мовника

Індустрійна платформа Sunny Side of the Doc-2023 для презентацій документальних проєктів щороку об’єднує понад 2000 учасників з усього світу. Це незалежні продюсери, агенти з продажу, виробники контенту мовників та фундатори. 

«Професійні платформи є подіями, які в тому числі підсвічують тренди та напрацьовують внутрішню логіку роботи міжнародної індустрії, у конкретному випадку — документальної. Європейський ринок документалістики рухається шляхом поглиблення співпраці через копродукційну модель та підтримку незалежних національних виробників. Суспільне мало законодавче обмеження на копродукцію, яке, на щастя, було зняте разом із набуттям чинності Закону “Про медіа”, тож тепер маємо змогу долучитись до усталених індустрійних практик, що є водночас викликом і можливістю. Варто з вдячністю відзначити глибоке залучення до української проблематики організаторів Sunny Side of the Doc, одним з наслідків якого й стала індустрійна панель Суспільного на міжнародній події», — розповів Лук’ян Галкін.

Учасників панелі ознайомили з документальним контентом Суспільного Мовлення, виробленого в нових реаліях, та з його редакційним і стилістичним напрямом виробництва.

Лук’ян Галкін підкреслив приємні відгуки іноземних колег про високу якість презентованих проєктів — навіть з урахуванням неринкової для Європи вартості виробництва: «В результаті такого знайомства ми маємо можливість стати зрозумілішими партнерами стосовно можливих форматів і тематик, потенційних для міжнародної співпраці, та формувати спільний контентний фокус, який підсвічує перетини історії України та європейських країн, відтак — стверджує нашу невіддільну приналежність до західного світу. Власне, одразу після панелі ми отримали кілька натхненних пропозицій — вважаю це найкращим показником результату нашої роботи на індустрійній події».

Під час індустрійної платформи проводилися пітчинги на різні теми (наука, природа, соціальні проблеми, історія, мистецтво), тематичні панелі, індивідуальні зустрічі, також були представлені стенди найбільших гравців ринку. 

Значну увагу на заході приділили українській тематиці. Зокрема медіахолдинг «Arte» запустив цілу програму, присвячену рефлексії на повномасштабне вторгнення та підтримці українських незалежних виробників.

«Для Суспільного Мовлення велика честь бути представленими на індустрійній платформі такого масштабу. Це саме той простір, де створені всі умови для налагодження ефективної індустрійної взаємодії, — підкреслила Катерина Феленюк, продюсерка суспільно-політичного мовлення на Суспільному. — Нашим основним завданням був пошук цікавих проєктів для копродакшену, які відгукнулися б у нашої аудиторії. Маємо декілька результативних зустрічей, і сподіваємося, що в недалекому майбутньому відкриємо нову сторінку у нашій стратегії виробництва».

Серед документальних проєктів Суспільного 2021-2023 років:

Історії про силу українців тут і зараз

  • «ПОЗИЦІЯ  УКРАЇНА» — це 12 документальних історій про людей, які опинилися на лінії фронту.
  • «Я.Є.Тил» — проєкт розповідає історії українців, котрі після початку великої війни кардинально змінили рід своєї діяльності, аби наближати перемогу України.
  • «ВІДСІЧ 10/10. Як українська культура перемагає російські ракети» — 10 жовтня 2022 року росія випустила по території України 84 крилаті ракети та 24 безпілотники. 14 людей загинули та 97 було поранено. Ця атака була першою настільки масованою після 24 лютого. Відтоді росія ще кілька разів повторила масований обстріл. Але щоразу помилялася у своїх очікуваннях щодо реакції українців. Ба більше — українцям та українській культурі вдається вистояти проти російського терору й геноцидів протягом століть. Але завдяки чому? Суспільне Культура у документальному фільмі шукає відповідь на це питання.

Журналістські розслідування

  • «Буча: розстріл на Києво-Мироцькій» — фільм-розслідування про розстріл російськими військовими молодих волонтерів, які відвозили допомогу в притулок для тварин у Бучанському районі на Київщині.
  • «Буча: екіпаж 111» — після вбивства родини Чикмарьових на вулиці Леха Качинського у Бучі минув рік. За цей час журналістам вдалося встановити російський підрозділ причетний до цього воєнного злочину. Завдяки українським Збройним силам восени минулого року у поліцейських з‘являється ключовий свідок. Журналісти і правоохоронці виходять на слід вбивць. 
  • «Щоденник вцілілої» — документальне розслідування, в якому на основі щоденника однієї із заручниць російських військових описані 28 днів виживання людей з Ягідного у підвалі місцевої школи.

Регіональні документальні фільми

  • «Битва за Чернігів» — найповніша відеоісторія оборони Чернігова, знята за спогадами військових. Загалом три епізоди проєкту.
  • «Битва за Миколаїв» — ретроспективу подій, які відбувались у місті-герої Миколаєві та Миколаївській області на початку повномасштабного вторгнення російських військ: згуртованість містян, перші бої та перші перемоги, силу й сміливість кожного, хто в той чи інший спосіб став на захист рідного міста та області від окупантів.
  • «Зруйновані мости» — про життя людей на кордоні з росією. Про свідомий вибір, про руйнування пропагандистських наративів «один народ», «ми же браття», «ми свої». У сюжеті сплетені історії двох людей: старости та бухгалтерки.

Історичні дослідження

  • «Колапс: Як українці зруйнували імперію зла» — документальний цикл про український погляд на розпад СРСР і відновлення Україною незалежності. Всі серії на ютуб-каналі Суспільне Новини. Прем’єра відбулася у 2021 році.
  • «Щедрик проти “русского міра”» — захоплива, сповнена пригод історія світового турне хорової капели диригента Олександра Кошиця 1918–1924 років. За збігом сучасної історії сюжет фільму порушує низку актуальних проблем сьогодення — протидії російській культурній експансії та пропаганді, питання культурної дипломатії України, місця українського культурного продукту у світі та його боротьби за себе.
  • «Плавильний котел» — документальна стрічка розповідає історію формування Донбасу — одного з ключових індустріальних центрів України, який породив регіональну ідентичність, що спиралася на штучну радянську міфологію.
  •  «Крим. Звільнення» — документальний фільм про спецоперацію українських спецпризначенців у Криму 1994 року. 29 років тому спецпідрозділ СБУ «Альфа» за одну ніч зупинив заколот ставлеників росії, які прагнули відокремити півострів від України. Творча група віднайшла учасників спецоперації, які з перших вуст розповіли про події тих днів. 
  • «Спадок Терещенків» — восьмисерійний документальний серіал про чотири покоління української династії, які, здавалося, були викреслені з пам'яті народу за радянської влади назавжди. чотири покоління династії Терещенків не були святими й не підтримували політичний український рух. При цьому Терещенки віддавали 80% статків протягом 150 років поспіль і вклали в Україну мільярди. 
  • «Остання війна» — це документальний цикл, у якому вперше українські та західні інтелектуали розкажуть, скільки насправді триває російсько-українська війна, як українська армія протистоїть російській та руйнує міф про непереможність «другої армії світу»? Що означатиме перемога України у цій війні? 

Культура та освіта

  • «Мʼяка сила. Зрушити Європу» — стрічка розповідає про чотирьох українських мисткинь, діяльність яких після початку повномасштабної війни в Україні зосереджена на промотуванні й адвокації української культури в Європі.
  • «Made in колись» — стрічка розповідає історію двох фольклорних колективів у контексті повномасштабного російського вторгнення в Україну.
  • «Між крапельками» — письменник Андрій Кокотюха, який написав сценарій до документального семисерійного серіалу «Між крапельками», поділився, що серіал показує, як українці обходили радянську цензуру і перемагали її.
  • «Не бачити / не грішити» — документальний фільм, в якому головний герой фільму — харківський молодий художник-кераміст Славік Пасинок вирішив буквалізувати й довести до абсурду думку, що скульптору-вірянину не можна дивитися на спокусу, якою може бути оголена модель, аби часом не згрішити. Він зробив скульптуру дівчини наосліп, не бачачи моделі. А перед цим він познайомився і поспілкувався з дуже різними священниками, вірянами й відвертими безбожниками, аби дізнатися, що вони думають про моральну межу між мистецтвом і релігією.
  • «У пошуках Сковороди» — документальний фільм, що у доступній формі викладає ключові тези світогляду філософа Григорія Савича, а також органічно поєднує їх з грізними випробуваннями сучасності. Російські війська невипадково обирають мішенями сакральні для української культури об’єкти, у тому числі — і сковородинські. Звісно ж, ці спроби нищення марні, адже Сковорода — у носіях його ідей, у тих, хто обирає свободу своєю життєвою філософією. 
  • «Kalush Orchestra, або Як ми перестали хвилюватися і виграли Євробачення під час війни» — фільм знімали одразу після перемоги гурту на міжнародному конкурсі. Команда Суспільне Культура провела з Kalush Orchestra кілька днів: побувала на репетиційних майданчиках і вдома в учасників гурту. Також до проєкту увійшли ексклюзивні матеріали Анни Тульєвої та Антона Гудкова, які були поруч з гуртом впродовж тижня Євробачення у Турині.

Висвітлення ролі жінки під час війни і в мирному житті

  • «Так, я жінка» — спецпроєкт, який розповідає п’ять історій жінок на війні. Героїнями проєкту стали лікарка, військова, вчителька, голова громади та директорка реабілітаційного центру. Кожна з них прокинулася на війні не за власним бажанням, але кожна з них вирішила їй протистояти.
  • «Сильна» — документальний цикл розповідає історії жінок, дружин військовослужбовців, яких війна змусила боротися за себе, чоловіка та сім’ю. Прем’єра відбулася у 2021 році.

Корінні народи та національні спільноти

  • «Невидима правда» — Координаційний центр мовлення національних меншин Суспільного спільно з Міжнародним фондом «Відродження» покаже раніше невідомі, правдиві й зворушливі історії з життя ромського народу. Прем’єра відбулася у 2021 році.
  • «Капелани. Віра на війні» — у фільмі йдеться про трьох капеланів, які 26 лютого 2022 року на судні «Сапфір» вирушили з пошуково-рятувальною місією на острів Зміїний, щоб забрати тіла нібито загиблих українських прикордонників і разом з екіпажем потрапили в російський полон.
  • «Відтінки України» та «Відтінки України. Війна» — проєкт, що розкриє глядачам Суспільного мультикультурність країни, різноманіття цінностей та унікальні таланти людей, які мешкають у різних куточках України. Герої говорять й українською, і мовою своєї національної спільноти, зберігають традиції своїх родин та поважають тутешні звичаї. Також цикл історій про те, як війна змінила життя героїв проєкту.
  • «Двері» — проєкт Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного, де українці різного етнічного походження діляться зворушливими історіями про допомогу тим, хто рятується від війни. 

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах

Фото — Sunny Side of the Doc