Новини компанії

Серпень 19, 2022

«Відтінки України. Війна» на Суспільному — цикл історій про те, як війна змінила життя героїв проєкту

На платформах Суспільного стартував проєкт «Відтінки України. Війна». Герої, українці різного етнічного походження, діляться з глядачами своїми історіями про те, як повномасштабна війна змінила їхнє життя та погляди, розкажуть, як вони пережили окупацію, як відбудовують свої зруйновані помешкання, допомагають, волонтерять та служать в ЗСУ.  

Дивіться їхні розповіді у національному марафоні «Єдині новини #UAразом», на каналі Суспільне Культура та ютуб-каналі Першого. Над створенням документального проєкту працював Координаційний центр мовлення національних меншин Суспільного.

Читайте також: Історії ромської молоді, захисників, волонтерів та очевидців злочинів нацистів: добірка проєктів Суспільного

Першою з дванадцяти історій нового сезону стала історія художника і кераміста, кримськотатарського походження Рустема Скибіна, який після анексії Криму у 2014 році переїхав до Києва. 

Після початку повномасштабної війни в Україні Рустем долучився до евакуації людей з гарячих точок, а згодом на свої невеликі збереження купив два буси та передав їх бригаді, яка зараз перебуває на передовій. Зараз він у Києві допомагає на інформаційному фронті, працюючи над проєктами, які висвітлюють війну.

«Мене переповнює гордість за цю країну, за цей Народ. Для мене це честь бути частиною такого народу. Кримськотатарська культура є невід'ємною складовою української, вони для мене як одне ціле. Після нашої Перемоги я повернуся в Крим, щоб  відсвяткувати зі своїми друзями-українцями цей день», —  розповідає Рустем Скибін.

За словами керівниці Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного Анастасії Гудими, цей проєкт візуалізує проукраїнську трансформацію героїв під впливом війни росії проти України.

«Наша єдність стала рушійною силою під час війни, показавши всьому світу Україну як багатонаціональну країну, де поруч мирно співіснують безліч народів, розбудовуючи свою державу та формуючи політичну націю. Але важливо продовжувати підвищувати обізнаність в історії та культурі народів, які мешкають у нашій країні. Представники національних спільнот такі ж українці, які роблять значний внесок в нашу перемогу. З початком війни ми об'єдналися, допомагаємо одне одному. Тільки так ми зможемо рухатись вперед, боротись за наше майбутнє та перемогу», — наголосила Анастасія Гудима.

Креативна продюсерка Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного Олена Кривенко розповіла, що у попередніх сезонах відзняли 44 учасники, у цьому — залишились найстійкіші з них.

«Багато хто з них, рятуючись від війни, виїхав за кордон. Але нам вдалося відшукати десять реальних героїв нашого часу, які виборюють нашу перемогу, кожен на своєму фронті. Мене приємно здивувало те, що наразі герої “Відтінків” свідомо переходять на українську мову. Шкода, що за таких обставин. Всі дуже втомлені, але в їхніх очах бачиш “вогник” та розумієш — ми обов’язково переживемо ці часи, не втратимо себе і нашу незалежність. Їхні погляди, слова і дії вселяють віру і надають відчуття гордості за наш народ. І саме з цієї причини, ми почали робити проєкт “Відтінки України. Війна”. Ми багатонаціональні, але ми єдині. І такий дух ніколи не зламати», — переконана Олена Кривенко.

Редакторка «Відтінків України. Війна» Надія Стадницька поділилася, що проєкт став для неї порятунком, надією та стимулом ще більше працювати заради Перемоги. 

«Щоразу спілкуючись з героями, я бачила, як кожен з них вносить свою частку у спільну боротьбу на інформаційному фронті — і це надихає! Чого тільки варті “музей рашистських військових трофеїв у туалеті” чи “лялька путіна у труні”. Кожен герой, абсолютно переконаний у нашій перемозі, навіть не думав про виїзд з України, тому що для кожного з них Україна — це їхня домівка. Як сказав один з героїв: “Ми уже перемогли, тому що ми згуртувалися незважаючи на національність, віросповідання, — ми всі українці”. Таку країну неможливо перемогти».

Нагадаємо, «Відтінки України» — цикл документальних сторітелінгових відеоісторій про національні спільноти та корінні народи України. У 2022 році  міжрегіональний телевізійний проєкт отримав відзнаку «Суспільний код-2022» у номінації «Найкращий регіональний проєкт». Проєкт розкриває глядачам мультикультурність країни, унікальні таланти людей, які мешкають у різних куточках нашої держави. Герої говорять і державною українською, і мовою своєї національної спільноти, зберігають традиції своїх предків і шанують культуру всієї України. 

Суспільне мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.