Новини компанії

Травень 04, 2023

Суспільне презентує документальний цикл «Остання війна»

«Остання війна» — це документальний цикл, у якому вперше українські та західні інтелектуали розкажуть, скільки насправді триває російсько-українська війна, як українська армія протистоїть російській та руйнує міф про непереможність «другої армії світу»? Що означатиме перемога України у цій війні? 

«Назва циклу — це алюзія на Франкові рядки “Се ж остання війна! Се до бою чоловіцтво зі звірством стає, се поборює воля неволю”. Разом з українськими й західними інтелектуалами, істориками, філософами, письменниками, політичними діячами ми проаналізуємо, як довго триває російсько-українська війна, які її корені й за що вона? — розповідає Мирослава Барчук. — Чому світ понад 20 років був інтелектуально і морально сліпим до визрівання фашизму в Росії, і чому усі роки незалежності українське суспільство і влада легковажили загрозами з боку північного сусіда? Відверто і чесно скажемо про історичні факти й події, які затирались у пам’яті кількох поколінь за радянських часів, і до 2022-го не були відрефлексовані ні в Україні, ні на Заході. Поговоримо про те, чому сьогодні саме українські Сили оборони на полі битви вирішують долю демократії і майбутній світовий порядок».

В авторському документальному проєкті ведучої Мирослави Барчук учасниками розмови стали: Сергій Плохій, Володимир Єрмоленко, Френсіс Фукуяма, Оксана Забужко, Тарас Лютий, Пітер Померанцев,   Віталій Портников,  Олеся Островська, Віра Агеєва, Ярослав Грицак, Юрій Прохасько, Мирослав Маринович, Євген Глібовицький, Вахтанг  Кебуладзе, Мирослав  Маринович, Ігор Козловський, Антон Дробович, Олена Стяжкіна, Ірма Вітовська, Ахтем Сейтаблаєв,  Євген Глібовицький, Віктор Ющенко, Андрій Бондар, Йосип Зісельс, Мирослава Ґонґадзе, Павло Казарін, Любов Цибульська, Віктор Єленський, Георгій Коваленко, Олександр Кучерук. 

Читайте також: «ПОЗИЦІЯ УКРАЇНА» — прем’єра на Суспільному

«Це розмова про те, на якому історичному ґрунті виросло це явище. Звідки походить російська ненависть до України? Як і коли насильство по відношенню одне до одного і до зовнішнього світу перетворилося в Росії на звичний спосіб суб'єктивації? Чому воєнні злочини й геноцидальні війни стали modus operandi для російської армії? І як “хороші росіяни” пробують перекласти провину за рашизм на Путіна, відмовляючись від власної відповідальності й колективної відповідальності всього російського суспільства», — зазначила Мирослава Барчук.

Сценаристка документального циклу Дарія Гірна розповіла, що під час роботи над проєктом довелося прочитати російських філософів-ідеологів рашизму та переглянути години російської пропаганди, щоб показати глядачам, як трансформувався рашизм за останні 30 років. 

«У проєкт мене запросила Мирослава Барчук, яка є авторкою ідеї та головним двигуном процесів. Над концепцією першого фільму ми працювали разом з нею та режисеркою Жанною Озірною. Це була інтенсивна робота впродовж 2,5 місяців, і наша головна мета була зрозуміти, з чим ми, як країна, воюємо. Ми часто чуємо про рашизм у медіа, але це перша спроба комплексного аналізу сучасної росії, з чим нам допомагають розібратися українські й західні інтелектуали. Ми спробували деконструювати рашизм і показати його компоненти. Для цього ми мали пояснити, що відбувалося з росією впродовж останніх 30 років, від 1990-го, коли Вільний світ розраховував на подальшу її демократизацію. Тому найскладнішою задачею було визначити, як зростав і трансформувався рашизм після розпаду СРСР, які поворотні точки його живили, — розповідає Дарія Гірна. — Разом ми встигли попрацювати і сценаристками, і режисерками монтажу, і редакторами. Нам довелося читати російських філософів від Дугіна до Щєдровіцкого, віддивлятися години російської пропаганди, тобто достатньо глибоко зануритися в логіку “русского міра”. Це було психологічно важко, особливо на фоні війни, ракетних обстрілів і постійних новин про смерті знайомих від рук росіян. Водночас ми намагалися зменшувати кількість емоцій і максимально конкретно формулювати сенси, аби цей фільм змогли подивитися на Заході. Отож, це перша з 24 лютого 2022-го спроба показати українську оптику рашизму. Я б навіть назвала це першим психоаналізом сучасної росії. Але також цей фільм — це документ, який віддзеркалює, про що говорили й думали інтелектуали у розпал наймасштабнішої війни 21 століття».

Невдовзі глядачі Суспільного побачать перший епізод циклу під назвою «Анатомія рашизму».

За словами продюсера документального циклу Володимира Ладижця, мета документального циклу надати докази, що ми з росіянами дві різні нації з різними історіями й традиціями. 

«Світ пророкував, що українці опиратимуться російській агресії максимум три дні. Досі після початку повномасштабної війни агресор не може перемогти. Риторика, стратегія і тактика ворога — усе це з минулого. Українці несподівано для себе усвідомлюють, що вони поступово окреслюють риси світового майбутнього. Ця війна — прощання з ілюзіями для українців, росіян, європейців, американців та решти світу. Тому для нас вона і є останньою. Чому тільки зараз ми усвідомили, що ми дві різні нації? Це питання ми й спробували розкрити.

Мета нашого проєкту — розставити усі крапки над і, та донести до широкої аудиторії докази того, що ми з росіянами дві різні нації з різними історіями, традиціями та ментальністю, — зазначає Володимир Ладижець. — Виробництво такого контенту давно назрівало, але початок повномасштабного вторгнення росіян в Україну прискорив цей процес. Зараз дуже важливо говорити вголос про нашу відмінність, адже програш у цій війні означатиме повернення до чергових голодоморів, червоних терорів і всього того жаху, якого наша країна роками зазнавала від нашого сусіда».

 

Режисерка документального циклу «Остання війна» Жанна Озірна розповіла, що розглядає  цей проєкт, як спробу антропологічної розвідки у контексті сучасної історії росії, вже після розпаду радянського союзу.

«В першому епізоді "Анатомія рашизму" є коментарі відомих філософів, письменників, антропологів, істориків — для мене це унікальна збірка думок людей такої ваги. Мені було цікаво попрацювати з таким цінним матеріалом, хоча водночас це й не легко. Для нас було важливим встановити, з ким насправді ми маємо справу — не лише з мілітарної точки зору, але й загалом зрозуміти природу їхнього народу. Звісно, осягнути у форматі 52-хвилинної серії таку неосяжну тему й справді неможливо. Саме тому ми продовжуватимемо своє дослідження, враховуючи різні історичні перспективи», — розповіла режисерка Жанна Озірна.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.