Червень 21, 2023
«Крим. Звільнення»: фільм Суспільного про зрив плану росіян відокремити півострів у 1994 році
28 червня о 21:00 на телеканалі Суспільне Культура відбудеться прем’єра документального фільму Суспільного «Крим. Звільнення». На замовлення Суспільного «Кіностудія дитячих та юнацьких фільмів ім. О. О. Ханжонкова» зняла документальний фільм про спецоперацію українських спецпризначенців у Криму 1994 року.
29 років тому спецпідрозділ СБУ «Альфа» за одну ніч зупинив заколот ставлеників росії, які прагнули відокремити півострів від України. Творча група віднайшла учасників спецоперації, які з перших вуст розповіли про події тих днів.
Читайте також: «Кримське питання» на Суспільному: вплив війни та окупації на дітей
Безпосередні учасники спецоперації та герої фільму: перший голова Служби безпеки України, людина, яка першою отримала схвалення від Президента Кравчука щодо початку спецоперації, — Євген Марчук; генерал-лейтенант СБУ Василь Крутов; генерал-майор СБУ Віталій Романченко; полковники СБУ Сергій Ропаєв та Павло Дубров, полковник Іван Якубець.
«Стримані небагатослівні представники спецслужби, люди дії, а не балачок. Вони не майстри художнього слова і взагалі не дуже люблять публічності. Нам пощастило зробити інтерв’ю з Євгеном Кириловичем (перший голова Служби безпеки України, керівник спецоперації в Криму) за кілька днів до його передчасної кончини», — розповідає про стрічку сценарист фільму Сергій Лисенко.
Працювали над фільмом люди, які протягом років висвітлюють російську-українську війну: кінопродюсер, підприємець, військовий, керівник загону спецпризначення ударних дронів «Білий орел» Валерій Боровик; оператор стрічки, транслятор реалій війни в Україні Дмитро Санін; кінорежисер і сценарист Сергій Лисенко.
Спецоперація тривала понад три місяці. Після захоплення СБУ Криму спецпризначенці підрозділу «Альфа» оселилися в актовій залі будівлі ще на 90 днів.
«Ми жили в актовій залі всі ці місяці, там же займалися, приймали їжу та відпочивали. Своє 40-річчя я зустрів у Криму 21 травня і пробув там ще близько трьох місяців», — згадує полковник СБУ Сергій Ропаєв.
Читайте також: «Кримське питання» на Суспільному: наслідки депортації кримських татар і репресивні практики сучасної росії
Знімальна команда вирішила зайнятися реконструкцією цих подій. Продюсер Валерій Боровик домовився з однією з військових частин у Києві, щоб зняти цей епізод. У ролі спецпризначенців виступили бійці Національної гвардії. У фінальній сцені, де «альфівці» відпочивають в актовій залі управління, хлопці з Нацгвардії, що їх зображали, заснули по-справжньому.
«Фільмом “Крим. Звільнення” наша знімальна група відкриває широкому глядачеві невідому сторінку новітньої історії України. Події 1994 стали справжнім тестом на зрілість та готовність відстоювати свою територіальну цілісність, і сьогодні ця істина є особливо актуальною. В умовах повномасштабної російської агресії нам важливо твердо усвідомлювати: українці — нація переможців», — додає Лисенко.
2014-го, майже 20 років після першої спроби відокремлення Криму від незалежної України, росія повторює історію і захоплює ключові об'єкти управління, аеропорти, військові бази, проводить вимушений референдум, далі вибори, забирає нахабно Крим собі. Але ми, українці, твердо знаємо, що ця земля належить нам, а надія, яку висловив Євген Марчук, сьогодні перетворюється на глибоку впевненість: «Це надія, що Крим знову буде українським».
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.