Новини компанії

Березень 28, 2023

Як пройшов офлайн-показ фільму «Капелани. Віра на війні» — відгуки героїв проєкту та гостей презентації

Капелани, представники церков, державних органів влади, громадських організацій, а також команда Суспільного Мовлення взяли участь у презентації документального проєкту «Капелани. Віра на війні», яка відбулась у п’ятницю, 24 березня.

У фільмі йдеться про трьох капеланів — Василя Вирозуба, Леоніда Болгарова та Олександра Чокова, які 26 лютого 2022 року на судні «Сапфір» вирушили з пошуково-рятувальною місією на острів Зміїний, щоб забрати тіла нібито загиблих українських прикордонників і разом з екіпажем потрапили в російський полон. Леонід Болгаров та Олександр Чоков пробули у полоні 43 дні, Василь Вирозуб — 70.

Проєкт створений Координаційним центром мовлення національних меншин Суспільного.

«У блекаут та обстріли в Одесі ми відзняли 20 годин матеріалу, з яких лише 28 хвилин увійшли до фільму», — розповіла керівниця центру та виконавча продюсерка проєкту Анастасія Гудима й додала, що такий проєкт міг з’явитися лише на Суспільному Мовленні.

«Я дуже вдячна нашим героям, які поділилися своїм досвідом, погодилися розказати свої історії, були чесними, щирими. 50% будь-якого телепродукту залежить від вибору правильного героя, і я думаю, що тут ми точно вгадали. Герої у нас дуже сильні, історії також сильні, зворушливі», — зазначила Олена Кривенко, авторка та режисерка фільму.

Ліворуч — Анастасія Гудима, праворуч — Олена Кривенко

Читайте також: «Капелани. Віра на війні»: прем’єра фільму на платформах Суспільного

Що говорять про фільм «Капелани. Віра на війні» головні герої проєкту? 

  • Василь Вирозуб — настоятель Свято-Троїцького гарнізонного храму м. Одеса, священник Православної церкви України

«Той солдат, який на передовій, — він зі зброєю. Волонтер допомагає цьому солдату. Той хлібороб, який займається хлібом, чи моряк, який займався коридором, — вони теж на війні. Дитина, яка під час тривоги у бомбосховищі малює малюнок солдату і пише “Повернись живим!”, — теж на війні. Пенсіонерка, яка приходить у церкву і молиться Господу “Даруй перемогу Україні!”. Ми всі на війні. Капелани, як сказав Чоков, — це є велика зброя у війську», — сказав Василь Вирозуб. Він подякував журналістам за те, що розповідають такі історії світові.

  • Олександр Чоков — пастор Християнської реформаторської церкви Прославлення Української євангельської церкви.

«Мені дуже сподобався епіграф до цього фільму — слова нашого улюбленого брата Василя “Нам немає що ділити”. Один Бог, одна наша ненька Україна і одні наші Збройні сили. У цьому фільмі ми побачили, що дійсно, коли ми в єдності — ми сильні», — додав Олександр Чоков.

  • Леонід Болгаров — пастор Християнської реформаторської церкви Прославлення Української євангельської церкви.

Леонід Болгаров подякував команді, яка працювала над проєктом: «Який чудовий фільм, дякуємо вам. Ви такий фільм зняли про нас, але це невелика частина, яку змогли відобразити і показати. Якщо показати всі 43 доби, коли я був у полоні, а якщо показати всі 70 діб, які був Василь — це просто жах. Росія — це жахлива країна. Ми повинні зробити все від нас залежне, влада повинна зробити все від неї залежне, щоб усіх цих покидьків тут не було».

Читайте також: #Лютий #Опір #Прилуки — телепрем’єра на місцевих каналах Суспільного

Відгуки глядачів фільму «Капелани. Віра на війні» на презентаційному показі

Ірина Верещук, віцепрем'єр-міністерка України — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій: «Військові капелани — це особливе покликання. Покликання зберегти захисника. Допомогти вистояти, озброїтись чистим серцем, вірою у Бога, відданістю своїй землі, волею до перемоги. Капелан — це волонтер Божий. Він тримає свій фронт — духовний. На передовій атеїстів немає. Дякую героям цієї стрічки за їхні віру й мужність. І усім, хто працював над стрічкою. Сильний та глибокий фільм».

Світлана Остапа, голова Наглядової ради Суспільного: «Хочу подякувати в першу чергу ЗСУ, які не здали Україну за 2-3 дні чи за 7-8 днів, як лунало у фільмі. Я вдячна всім присутнім в залі, які долучаються щодня ціною свого життя і боронять нашу землю. Дуже важко говорити після вас (звертається до героїв фільму — ред.), ви — цілителі душ. Ви можете достукатися до людей. Я знаю, що це важко, але вам вдається. Також хочу подякувати команді Суспільного. За останній рік ми не просто витримали, а працювали на повну і створили дуже велику кількість документальних фільмів»

Вона наголосила на тому, що цей фільм буде титровано англійською мовою і  показано за кордоном.

Микола Чернотицький, голова правління Суспільного: «Хотів би подякувати героям фільму за лідерство. Команді, яка створила цей фільм. Звичайно, ми будемо його дистрибувати через Європейську мовну спілку. Суспільне робить все для того, щоб показувати світові злочини росіян».

Дивіться всі фото з показу фільму «Капелани. Віра на війні» за посиланням.

Усі капелани-герої проєкту «Капелани. Віра на війні» займалися волонтерством з 2014 року та продовжили робити це після повернення з полону — підтримувати військових і їхні родини. Вони надають духовну підтримку військовим на фронті та в тилу, створюючи культурний місток між різними віросповіданнями.

Над фільмом працювали:

  • Анастасія Гудима — виконавча продюсерка;
  • Олена Кривенко — авторка та режисерка;
  • Надія Стадницька — редакторка;
  • Олена Мамай — режисерка монтажу;
  • Андрій Дмитрик — графічний дизайнер;
  • Юнус Сейтаблаєв — оператор-постановник;
  • В'ячеслав Попелюх, Євгеній Войтенко — оператори;
  • Ольга Мудрова, Анна Терзівець — інформаційні редакторки.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Фото — Артем Галкін