Новини компанії

Листопад 26, 2024

Універсальна журналістика під час війни: навчання медійників у новому просторі Академії Суспільного у Львові

Сторітелінг, робота з історіями, етичні питання роботи з постраждалими — Академія Суспільного Мовлення провела навчання для медійників у Львові. Участь взяли кореспонденти Суспільного з усієї країни (більшість із західного хабу), а також студенти Українського Католицького Університету. 

Від підготовки матеріалів до адаптації для різних платформ і роботи з етичними питаннями — учасники вчилися розкривати історії, будувати довіру з героями, дотримуватися етичних норм і правильно працювати з дітьми, що постраждали від бойових дій. Окрема увага у програмі навчань — мобільній журналістиці й технічним аспектам роботи, зокрема відео- і звукозапису, а також монтажу.

Читайте також: Людина понад усе: тренінг у «Медіабазі Дніпро» про те, як розповідати історії полонених

«19–21 листопада мали можливість зібрати команду західного хабу для тренінгу з універсальної журналістики. Протягом трьох днів учасники отримали знання щодо сторітелінгу, мобільної журналістики, а також аспектів роботи з дітьми, які пережили травматичний досвід. Медійники мали можливість не лише обмінятися досвідом з тренерами, а також провести пітчинг своїх проєктів іноземним продюсерам і відзняти короткий відеоролик, щоб випробувати свої знання й отримати зворотний зв’язок від тренерів», — сказала Ярослава Камінська, кураторка навчальних програм Академії Суспільного Мовлення.

Перша частина тренінгу відбулася офлайн у новому просторі Академії Суспільного Мовлення на Суспільне Львів. Далі — дві онлайн-сесії, де ментори курсу проаналізують практичні роботи учасників/-ць.

Читайте також: В’ячеслав Мавричев: «Мене не змінила повномасштабна війна, вона мене зацементувала»

Тренерами курсу стали журналісти та режисери з досвідом виробництва контенту для України й медіа інших країн, зокрема продюсер і режисер Азад Сафаров та журналістка Ксенія Чикунова. Крім того, для окремих сесій були залучені іноземні продюсери й психотерапевт із досвідом роботи з дітьми.

Шеф-редактор західного хабу Суспільного Віталій Гамадин відзначив важливість живого спілкування й обміну досвідом з колегами під час навчання:

«Інколи класні ідеї втрачають свій сенс через брак досвіду і певних навичок, тому команді були потрібні такі навчання. Важливо також було зібрати представників різних філій для офлайн-спілкування і обміну досвідом — це цінно в такий час. Так формується команда — коли у нас є можливість наживо познайомитись і в майбутньому звернутися за порадою чи прорефлексувати якусь історію. На початку тренінгу зазначив, що немає поганих тем, є вміння їх розкривати й шукати щось цікаве для глядача в кожній історії. Загалом я радий цій можливості і буду сподіватися на систематичність таких зустрічей», — сказав Віталій Гамадин. 

Для кореспондентки Суспільне Львів Іванна Дусько важливою була лекція про роботу з дітьми:

«Мій основний запит — як навчитись розказувати історії людей цікаво — був вирішений на всі 100%. Тепер я розумію, що навіть у небагатослівних героїв можна знайти унікальні деталі, показувати їх через їхні вчинки, слова близьких людей, чи навіть дрібниці, які розкривають їхній характер. Окремо хочеться відзначити лекції з психологом про етичне інтерв’ювання дітей. Це було не тільки інформативно, а й дуже важливо. Також додам, що практичні поради, як готуватися до інтерв’ю, теж були суперкорисними. Було дуже багато цікавого. Вийшла з тренінгу з новим багажем знань і натхнення. Дуже вдячна за цей досвід!» — сказала Іванна Дусько.

Фахівчиня диджиталу Суспільне Івано-Франківськ Діана Яців завдяки навчанню поповнила арсенал інструментів для своєї роботи:

«Це були класні три дні. Тренери Азад Сафаров та Ксенія Чикунова поділилися з нами багатьма своїми секретами зі сторітелінгу. Насправді для мене, як для співробітниці диджиталу, це було дуже корисно. Бо іноді наша редакція відправляє працівників диджиталу на зйомки, а в нас не так багато досвіду, як у корів. Словом, було інформативно, практично і натхненно. Навчилася будувати історії, які “чіпляють” і запам’ятовуються. Дякую організаторам за крутий досвід і нові інструменти для роботи!» — каже Діана Яців.

А завідувачка редакції контенту Суспільне Миколаїв Валентина Гурова розповіла, що вже наступного дня після тренінгу змогла скористатися набутими на навчанні навичками:

«Тренінги — це завжди непередбачувана історія. Завжди очікуєш нового і корисного. Цього разу так і вийшло. В абсолютно дружній атмосфері, у форматі діалогу вдалось дізнатися нові, корисні речі щодо роботи із документалістикою, та власне і для роботи в новинах є чим скористатися. Ба більше, в перший же день після тренінгу використовую нові скіли під час зйомки матеріалу на чутливу тему. Вважаю для себе вдачею знайомство і можливість перейняти знання у таких тренерів. По-новому подивилась на проєкти за участі дітей. Дуже хочу втілити новий проєкт, поради щодо якого отримала від тренерів», — поділилася Валентина Гурова.

Нагадаємо, Академія Суспільного Мовлення створена у 2017 році. Відтоді її команда реалізовує навчальні програми за участі тренерів європейських медіашкіл та міжнародних організацій, а також українських медіатренерів. Навчально-презентаційний простір Академії Суспільного Мовлення функціонує в Одесі, Києві та у Львові. За час роботи Академія провела по всій Україні більше пів тисячі тренінгів та навчань для медійників і не тільки.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

* Навчання провели в рамках співпраці Суспільного Мовлення та Європейського Союзу в особі Європейської комісії «Капіталізація аудіовізуальних архівів НСТУ для залучення громадськості в Україні», що триватиме три роки й три місяці — із 2021 до початку 2025-го.

Фото — Ксенія Чикунова