Листопад 26, 2024
«Імена»: документальні розповіді про захисників та захисниць України на Суспільному
«Імена» — це цикл меморіальних документальних розповідей від Суспільного, де кожна історія — відтворення життєвого шляху героїв та героїнь, їхніх цінностей і ролі, розказаних через спогади рідних, друзів, колег, а також через їхні записи, щоденники та листування. Щопонеділка та щосереди з 25 листопада нові випуски з'являються на ютуб-каналі Перший, а у грудні всі випуски можна буде побачити на Суспільне Культура.
«Імена» є нагадуванням, що за кожною цифрою у статистиці втрат стоїть цілий світ людини. Проєкт присвячений збереженню пам’яті про загиблих захисників і захисниць України. Усі герої проєкту — представники національних спільнот України, і це засвідчує, що за незалежність і свободу спільно борються всі українці, незалежно від етнічного походження.
Читайте також: «Імена»: прем’єра проєкту на Суспільному
У першому випуску ви дізнаєтесь про Давида Букова з позивним Калина. Давид — етнічний ром, виховувався в інтернаті, після того, як мати його покинула. У 18 років він зустрів пастора Андрія Микитишина, який став для нього наставником і підтримкою. Давид займався реп-музикою, створював композиції, що відображали його переживання й прагнення. У 20 років добровільно пішов на фронт. Загинув у 21 рік, намагаючись врятувати побратима. Посмертно нагороджений відзнакою «За мужність та відвагу».
Дивіться перший випуск проєкту «Імена» на ютуб-каналі Першого:
-
2-й випуск — 27 листопада
Роман Бобик у 2018 році приєднався до Збройних сил України, натхненний прикладом своєї сестри-військової, а через рік до лав ЗСУ вступив і його молодший брат. Роман проходив службу на Донеччині, Луганщині, Запоріжжі, а загинув у жовтні 2022 року на Херсонщині, прикриваючи побратимів своїм БМП. Йому було 30 років. Роман мав грузинське та угорське коріння, не мав власної сім’ї, але залишив по собі батьків і вірного собаку, який був його другом.
-
3-й випуск — 2 грудня
Іван Чумаков був кадровим військовим, який присвятив своє життя службі Україні. З 2014 року він брав участь у бойових діях під час АТО/ООС на Донеччині. З початком повномасштабної війни служив у складі 88 батальйону морської піхоти та виконував бойові завдання на херсонському напрямку. Загинув під час штурмових дій, звільняючи Давидів Брід. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня. На честь Івана Чумакова названа вулиця в його рідному селі Криничне Болградського району, де він народився і виріс. Іван був етнічним болгарином.
-
4-й випуск — 4 грудня
Василь Репчук і Дмитро Мурару — зведені брати, які разом стали на захист України. Василь пішов добровольцем, а Дмитра мобілізували. Під час служби Дмитро пройшов навчання у Великій Британії, служив «на нулі» та загинув під час виконання бойового завдання. У нього залишилися дружина та маленька донька. Василь, позивний Шило, був водієм-механіком, який міг полагодити найскладніші механізми. Через 40 днів після смерті Дмитра Василь загинув, евакуюючи поранених побратимів. Брати були етнічними румунами.
- 5-й випуск — 9 грудня
Наталія Депа зі Львівщини, за освітою ветеринарка, згодом відкрила власний центр косметології та лазерної епіляції, який успішно розвивала до початку повномасштабного вторгнення. У березні 2022 року вона залишила бізнес і разом із братом та батьком добровільно вступила до лав 125-ї бригади ТрО, отримавши позивний Вітамінка. Наталія служила бойовою медикинею у 218-му окремому батальйоні на Донеччині. Вона часто проводила евакуацію поранених «на нулі» та загинула під час виконання бойового завдання. Посмертно нагороджена орденом «За мужність» III ступеня.
-
6-й випуск — 11 грудня
Іван Рошинець проходив строкову службу на Луганщині наприкінці 1990-х років. З початком повномасштабного вторгнення був мобілізований до ЗСУ та служив на Сумщині. Іван загинув від вогнепального поранення під час бойового завдання. Його пам'ять бережуть мати, дружина та двоє дітей. Іван був етнічним угорцем.
Також всі випуски можна побачити під час ефірів «Суспільне. Студія» на Першому каналі Суспільного Мовлення та з понеділка по п’ятницю з 9 грудня о 8:30 на Суспільне Культура.
Презентація проєкту «Імена» відбудеться 28 листопада о 18:30 в Американському домі у м. Львів (вул. Академіка Гнатюка, 2). Вхід вільний за попередньою реєстрацією.
Нагадаємо, що Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке створює проєкти українською мовою про національні спільноти й корінні народи України та мовами нацспільнот, які є невіддільною частиною українського народу.
Читайте також: Які проєкти мовами нацспільнот можна дивитися на Суспільному
Над циклом меморіальних документальних історій працювала команда департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення.
- Авторки та редакторки: Тетяна Шімон, Анна Терзівець, Христина Андрицька, Сімона Нестеренко-Шатро, Ксенія Вербовська, Катерина Лазаревич.
- Оператори: Данило Притченко, Микола Зоценко, Дмитро Сторож, Владислав Голубєв, Бейла Балла, Михайло Пожега, Надія Діновська, Дмитро Бондаренко, Руслан Лавренов.
- Звукорежисери: Олександр Грідін, Олексій Артем’єв, Павло Бондаренко, Олексій Романов.
- Режисери монтажу: Бейла Балла, Дмитро Сторож, Надія Діновська, Анна Терзівець.
- Літературні редакторки: Оксана Мигаліско, Олена Адамчук.
- Випускова редакторка: Надія Стадницька.
- Креативна продюсерка: Олена Кривенко.
- Керівниця проєкту: Анастасія Гудима.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.