Лютий 12, 2024
Які проєкти мовами нацспільнот можна дивитися на Суспільному
Координаційний центр мовлення нацспільнот та проєктів розмаїття ще з 2019 року створює програми мовами національних спільнот, щоб сприяти збереженню, оптимізації міжкультурної комунікації та взаємодії багатокультурних громад, знайомити всіх із їхніми культурами, створювати, розвивати й поширювати контент про національні спільноти та корінні народи України.
Після повномасштабного вторгнення й трансформації регіонального мовлення Суспільного, Координаційний центр розширив вектор своєї роботи. Тож Суспільне Мовлення нагадує про те, які проєкти створюють мовами нацспільнот і де їх можна переглянути.
Усі проєкти Координаційного центру можна переглядати на місцевих телеканалах Суспільного Мовлення. Програми виходять мовами національних спільнот, але вони доступні й для носіїв української. Кожен із сюжетів має українські субтитри. Усі матеріали — це не просто переклад загальноукраїнських історій чи документальних стрічок, а створення унікальних локальних сюжетів, репортажів, інтерв'ю про життя у громадах.
Читайте також: Для нас важливо завжди бути на звʼязку з нацспільнотами, — Анастасія Гудима
Крім того, новини та проєкти на різну тематику угорською, словацькою, румунською, болгарською та гагаузькою мовами можна прослухати в застосунку Українського Радіо. Радіопрограми доступні для прослуховування як у прямому ефірі, так і в записі.
Ромське життя / Романо джівіпен
«Романо джівіпен» — перша в Україні програма про ромів, яка мовить у телеефірі з 2008 року, і стала містком для ближчого знайомства з представниками національної спільноти, їхньою культурою, традиціями та звичаями.
Проєкт дає голос численним історіям, які справді надихають і демонструють, що роми є невіддільною складовою громадянського суспільства України. Вони створюють соціальні ініціативи, волонтерять, служать у лавах Збройних сил, дають прихисток своїм співгромадянам чи будь-яким іншим способом наближають перемогу над державою-агресором.
До того ж велика увага в програмі присвячена проблемам, із якими змушені стикатися представники ромської нацспільноти. За останнім дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, рівень упереджень щодо ромів серед українців досі залишається одним із найвищих. Тож проєкт «Романо джівіпен» покликаний руйнувати стереотипи, долати ворожнечу, а також допомогти представникам нацспільноти інтегруватися в українське суспільство не втрачаючи індивідуальності. У програмі команда Координаційного центру порушує гострі проблеми у сфері освіти, охорони здоров’я, працевлаштування, паспортизації тощо.
Як живуть українські роми, чим унікальні їхні звичаї, із якими викликами вони змушені стикатися в повсякденному житті — відповіді на ці та багато інших запитань дає програма «Романо джівіпен» Координаційного центру мовлення національних спільнот і проєктів розмаїття, що виходить на всіх місцевих телеканалах Суспільного Мовлення та ютубі.
Читайте також: Нацспільноти України у війні проти росії — 2022 рік у проєктах Координаційного центру мовлення нацменшин
Спільна мета / Obiectiv comun
Вже минуло майже два роки, як редакція у Чернівцях Координаційного центру створює серію інтерв’ю в межах проєкту «Спільна мета», висвітлюючи виклики, проблеми й процеси, які відбуваються у житті румунської національної спільноти в Чернівецькій області.
Чернівецька область — край мультинаціональний. Найбільша спільнота, яка тут проживає компактно — румунська, приблизно 200 000 людей (перепис населення 2001 року).
Кожен із випусків проєкту об’єднує два інтерв’ю з представниками різних інституцій, органів місцевої влади, громадського сектору, які водночас належать до етнічних румунів. Завдяки діалогу з гостями глядачі мають можливість дізнатися більше про те, як живуть румуномовні містечка. Робота шкіл, опалювальний сезон, забезпечення пальним медичних закладів, прихисток для внутрішньо переміщених осіб тощо — усі ці питання мають вплив, як на громаду, так і на всіх мешканців краю, саме тому програму може дивитись україномовне населення, адже вона має субтитри.
Програму «Спільна мета» можна переглянути на платформах місцевого каналу Суспільне Чернівці.
У румунів вдома / Acasă la români
Ще один проєкт румунською мовою фокусується на житті румунської спільноти, яка компактно проживає у Закарпатті.
У сюжетах та репортажах проєкту можна дізнатись про життя румунської спільноти, її культурне надбання, самобутні традиції, єдність з усією країною та волонтерську підтримку. А ще — про соціальні й освітні проєкти, реалізовані в рамках міжнародної співпраці, про історії людей, які залишилися в країні, продовжують утримувати свій бізнес і надають роботу іншим, про минуле й сьогодення окремих об’єктів архітектурної та нематеріальної спадщини.
Глядач дізнається про актуальні події, інтеграційні процеси, досягнення представників румунської спільноти й зрозуміє, чому перебуваючи у регіоні можна почути багато різних мов і діалектів.
Дивіться сюжети проєкту «У румунів вдома» на платформах місцевого телеканалу Суспільне Ужгород.
На власні очі / Mit eigenen Augen
Проєкт «На власні очі» розповідає про етнічних німців, які живуть у Закарпатті — саме в цьому регіоні їх проживає найбільше, проте у програмі можна побачити матеріали з Одеської області та інших областей. Програма досліджує цікавих особистостей, важливі події та особливості традицій, що їх дотримують представники національної спільноти, аби зберегти свою культурну ідентичність.
Програма розповідає про те, як німецькі громади українських міст і сіл розвивають культурне життя регіонів, будують партнерства з Німеччиною, а також плекають пам’ять про трагічні сторінки свого минулого. Дізнаєтесь цікаві історії про непересічних осіб, пов’язаних з історією та людьми краю із німецьким, австрійським корінням, які мають різноманітні таланти, беруть участь у соціальних та культурних заходах, волонтерській діяльності й міжнародних проєктах.
Дослідити всі аспекти сучасного життя національної спільноти німців в Україні можна в межах проєкту «На власні очі» на всіх платформах місцевого телеканалу Суспільне Ужгород.
Слово угорською / Magyar Szó
Угорці України: хто вони й чому вони — українці. Ще одна численна національна спільнота, яка проживає у Закарпатті, — це українські угорці. Саме про них розповідає проєкт «Слово угорською» на платформах місцевого каналу Суспільне Ужгород.
Угорці — одна з найчисленніших національних спільнот. Нині понад 150 тисяч (дані перепису населення 2001 року) українських угорців мешкають у кількох прикордонних районах Закарпаття. За понад одинадцять століть ця місцевість змінювала свою назву і державну приналежність, що, не завадило формуванню унікальної ідентичності місцевих угорців. У контексті повномасштабної війни Росії проти України погіршились стосунки між Україною й Угорщиною, адже саме зі сторони Угорщини в особі її прем’єр-міністра лунають окупаційні та антиукраїнські меседжі. Через цей факт українських угорців в Україні суспільство асоціює з діями самої Угорщини й може не сприймати їх на різних рівнях.
Сюжети, репортажі та інтерв’ю у проєкті акцентовані на об’єднанні суспільства та поданні правдивої інформації щодо життя в Україні в час повномасштабної війни та висвітленні поглядів громади українських угорців. Переглянувши матеріали на ютуб-сторінці, ви знайдете чимало історій військових ЗСУ, волонтерів, вчителів, медиків, які у проєкті спілкуються угорською, проте також добре володіють українською, про що свідчать україномовні матеріали, які створює команда редакції і які можна переглянути на ютуб-каналі Першого.
Голос болгар / Гласът на българите
Проєкт «Голос болгар» розповідає про національну спільноту на Одещині вже понад 20 років. Саме в цьому регіоні проживає найбільше болгар, хоча етнічних представників можна зустріти в інших областях — Запорізькій, Закарпатській та Кіровоградській, а також у Криму.
Програма присвячує велику увагу висвітленню теми збереження історичних цінностей, традицій, звичаїв болгарської національної спільноти на теренах України. Не менш важливим є те, що команда не залишається осторонь питань освіти, виховання та творчого розвитку молоді серед болгар. У межах проєкту Координаційний центр створює нариси про видатних представників болгарської нацспільноти та інтерв’ю з корінними жителями сіл.
Після повномасштабного вторгнення, окрім висвітлення болгарського колориту, «Голос болгар» акцентує свою увагу на тому, як національна спільнота допомагає у війні. Тож у багатьох сюжетах можна почути розповіді про волонтерство та військову службу серед представників нацспільноти.
Усі випуски проєкту «Голос болгар» доступні на ютуб-каналі та інших платформах Суспільне Одеса.
Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке створює проєкти українською мовою про національні спільноти й корінні народи України та мовами нацспільнот, які є невіддільною частиною українського народу.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.