Новини компанії

Листопад 22, 2024

«Імена»: прем’єра проєкту на Суспільному

«Імена» — це цикл меморіальних документальних розповідей від Суспільного, де кожна історія — відтворення життєвого шляху героїв та героїнь, їхніх цінностей і ролі, розказаних через спогади рідних, друзів, колег, а також через їхні записи, щоденники та листування. Перший випуск проєкту «Імена» вийде вже 25 листопада на ютуб-каналі Перший, а у грудні всі випуски можна буде побачити на Суспільне Культура.

«Імена» є нагадуванням, що за кожною цифрою у статистиці втрат стоїть цілий світ людини. Проєкт присвячений збереженню пам’яті про загиблих захисників і захисниць України. Усі герої проєкту — представники національних спільнот України, і це засвідчує, що за незалежність і свободу спільно борються всі українці, незалежно від етнічного походження. 

«Оскільки наша команда — департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного — спеціалізується на темах різних спільнот, герої проєкту є представниками національних спільнот або людей з унікальними життєвими історіями. Проте головна ідея цього проєкту — це збереження у пам’яті імен, а не перетворення людей на цифри», — поділилась Олена Кривенко, креативна продюсерка проєкту.

Нагадаємо, що Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке створює проєкти українською мовою про національні спільноти й корінні народи України та мовами нацспільнот, які є невіддільною частиною українського народу. 

Читайте також: Які проєкти мовами нацспільнот можна дивитися на Суспільному

«Імена» — це не просто розповіді про втрати, це портрети людей, чиї історії продовжують надихати, допомагаючи усвідомити цінність кожного життя. Цикл розкриває глибину особистих історій, що формують національну пам'ять і передають її наступним поколінням.

Надія Стадницька, випускова редакторка, поділилася історією, яка стала поштовхом до створення проєкту «Імена». Повернувшись до рідного міста на Тернопільщині, вона майже щодня бачила, як люди стають на коліна вздовж дороги, віддаючи шану загиблим героям та героїням. Це зворушливе видовище змусило її задуматися про кожну особисту історію: «За кожним і кожною з них стоїть ціла історія. Я зрозуміла, що для нас усіх важливо памʼятати, хто саме загинув, яким він чи вона були у цивільному житті, який подвиг зробили, захищаючи країну. Саме тому ми, як команда, відчуваємо свою місію не лише створювати цей проєкт, а й продовжувати його фільмування. Це наш внесок у збереження пам’яті про тих, хто віддав своє життя за Україну, і у формування історії, яка залишиться назавжди».

Зйомки проєкту «Імена» відбувалися в різних куточках України — Львові та області, Чернівецькій, Одеській і Закарпатській областях. Цей проєкт став справжнім викликом для команди, адже раніше вони не працювали так глибоко з темою меморіалізації у форматі медіапродукту. Щоб підготуватися до роботи, автори й редактори пройшли спеціальний тренінг під керівництвом Тетяни Трощинської, директорки департаменту стратегічного аналізу та розвитку соціально впливового контенту. Вона поділилася рекомендаціями щодо тонкощів створення таких історій, як зберегти баланс між емоційністю та етикою, а також як передати пам’ять через голоси героїв, аби історії звучали правдиво й проникливо.

«Мені здається, що ці історії дуже обережно торкаються тих тем, які дуже непрості для проговорювання й усвідомлення. Що насправді відчуває мама, тато, дружина, сестра, брат, коли втрачає свою найближчу людину на війні. Що ми памʼятаємо про них, якими вони були для нас і чому потрібно, щоб про це знали інші. Що дає нам силу жити далі, коли їх немає, і що біль втрати забирає у нас. Це дуже потрібні і теплі історії, хоча і дуже болючі», — ділиться Тетяна Трощинська.

У першому випуску ви дізнаєтесь про Давида Букова з позивним Калина. Давид — етнічний ром, виховувався в інтернаті, після того, як мати його покинула. У 18 років він зустрів пастора Андрія Микитишина, який став для нього наставником і підтримкою. Давид займався реп-музикою, створював композиції, що відображали його переживання й прагнення. У 20 років добровільно пішов на фронт. Загинув у 21 рік, намагаючись врятувати побратима. Посмертно нагороджений відзнакою «За мужність та відвагу».  

Всі випуски проєкту можна побачити під час ефірів «Суспільне. Студія» на Першому каналі Суспільного Мовлення та з понеділка по п’ятницю з 9 грудня о 8:30 на Суспільне Культура. Щопонеділка та щосереди з 25 листопада на ютуб-каналі Перший виходитимуть нові випуски проєкту «Імена»:

  • 27 листопада — 2-й випуск: Роман Бобик, воїн із грузинським та угорським корінням, який загинув, прикриваючи побратимів у Херсонській області.
  • 2 грудня — 3-й випуск: Іван Чумаков, кадровий військовий та етнічний болгарин, який віддав життя за визволення Херсонщини.
  • 4 грудня — 4-й випуск: історія братів Василя Репчука та Дмитра Мурару, етнічних румунів, які разом пішли захищати Україну, а загинули з різницею у 40 днів.
  • 9 грудня — 5-й випуск: Наталія Депа, бойова медикиня, яка залишила бізнес, щоб евакуювати поранених на фронті.
  • 11 грудня — 6-й випуск: Іван Рошинець, етнічний угорець, мобілізований із початком повномасштабного вторгнення.

«Говорити про втрату завжди важко. Втрата — це втрата. Вона болюча, жорстока і, здавалося б, позбавлена сенсу, доки ми не знайдемо для неї цей сенс. Вона не зцілюється, але ми можемо навчитися жити з нею. Наш проєкт — це спроба говорити про втрати так, щоб суспільство могло прийняти їхню неминучість, але водночас побачити за кожною історією не лише біль, а й пам’ять, яка об’єднує нас. Меморіалізація — це не лише спосіб зберегти пам’ять про загиблих, але й шлях до суспільного зцілення, навіть якщо воно ніколи не буде повним», — розповідає Анастасія Гудима, керівниця департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей. 

Над циклом меморіальних документальних історій працювала команда Департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення.

  • Авторки та редакторки: Тетяна Шімон, Анна Терзівець, Христина Андрицька, Сімона Нестеренко-Шатро, Ксенія Вербовська, Катерина Лазаревич.
  • Оператори: Данило Притченко, Микола Зоценко, Дмитро Сторож, Владислав Голубєв, Бейла Балла, Михайло Пожега, Надія Діновська, Дмитро Бондаренко, Руслан Лавренов.
  • Звукорежисери: Олександр Грідін, Олексій Артем’єв, Павло Бондаренко, Олексій Романов.
  • Режисери монтажу: Бейла Балла, Дмитро Сторож, Надія Діновська, Анна Терзівець.
  • Літературні редакторки: Оксана Мигаліско, Олена Адамчук.
  • Випускова редакторка: Надія Стадницька.
  • Креативна продюсерка: Олена Кривенко.
  • Керівниця проєкту: Анастасія Гудима.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.


Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.