Новини компанії

Жовтень 24, 2024

Українські фермери проти воєнних викликів: показ Суспільного в Києві

23 вересня відбулася презентація серії документально-публіцистичного серіалу «Ціна українського хліба» про російські воєнні злочини у сфері продовольства та сільського господарства в Україні. Після показу відбулася дискусія з експертами серіалу. Проєкт створено на замовлення Суспільного у співпраці з командою ТОВ «Маланка Студіоз».

Презентація розпочалася зі вступного слова команди, що працювала над створенням серіалу. Продюсерка Іванна Хіцінська, креативна продюсерка та головна режисерка Ольга Гібелінда, а також сценаристка Ірина Главацька коротко розповіли про шлях створення серіалу. 

Ольга Гібелінда розповіла: «Це була важка, але приємна робота. Це був виклик у тому, щоб розповісти про хліб як частину нашої національної ідентифікації. Виклик, щоб знайти баланс між публіцистикою та людською історією. Це було важко, тому що ми об’їздили пів України і бачили людей. І відповісти на питання назви я можу так: ціна українського хліба — це люди».

Також творчині висловили вдячність експертам і спікерам, які брали участь у проєкті та не боялися говорити відкрито на складні й болючі теми.

«Після цих історій просто хочеться низько вклонитися всім нашим фермерам, які, незважаючи на всі труднощі, продовжують годувати країну і давати нам життя», — зазначила Іванна Хіцінська.

Після перегляду серії відбулась дискусія «Продовольча безпека України в умовах війни: виклики, стратегії та міжнародний контекст». Модерувала обговорення журналістка і лауреатка премії імені Георгія Ґонґадзе Тетяна Трощинська. Учасниками стали: перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, кандидатка біологічних наук Катерина Шаванова та фермер Сергій Дячук.

Сергій Дячук, фермер із майже 30-річним досвідом, розповів про особисті виклики, з якими він стикається в умовах війни. Його шлях у сільському господарстві розпочався ще з кінця 90-х років та неодноразово потребував боротьби за землю й ресурси. 

Сергій каже, що його теперішня проблема номер один — це нестача кваліфікованих кадрів, а саме механізаторів. Фермер також звернув увагу на нестабільну економічну ситуацію: «Ціни на зерно з початком війни впали. Ви вже бачили це у фільмі, в серії про зерновий коридор цей момент добре описано. В Україні ніхто так дбайливо до землі не ставиться, як фермери, і ми це робимо з усіх сил. Неважливо, чи це одноосібні господарства, чи трохи більші. Усі  вкладають душу і здоров'я у вирощування хліба, щоб потім ми з вами могли його їсти»

Однією з головних тем обговорення, яку порушили в дискусії, став прямий вплив бойових дій на аграрний сектор. Перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький розповів про проблеми прифронтових, деокупованих та окупованих територій: «Завдяки знімкам супутниками ми побачили величезні втрати як у техніці, так і в урожаї, на окупованих територіях. Ще одна з великих проблем — це заміновані землі і забруднення ґрунтів бойовими діями, що становлять величезну загрозу як для людей, так і для природи».

За його словами, відновлення земель може тривати десятки років. Крім того, заступник міністра акцентував на логістичних проблемах, які були показані в серіалі, особливо на ризиках роботи зернового коридору: «Обстріли на початку жовтня є прикладом, що безпекові моменти залишаються головною загрозою, що впливає на обсяги експорту і прибутки фермерів. Обʼєми відправлення та годування світу — тут Україна свою місію виконує, але якою ціною. І тут варто зазначити, яка це ціна — люди».

Тарас Висоцький також наголосив, що аграрії змогли продовжувати роботу, попри всі ризики, завдяки військовим.

Біологиня Катерина Шаванова поділилася досвідом використання інновацій у сільському господарстві, таких як дрони, які до повномасштабного вторгнення активно використовувалися для агрономічних потреб. 

«Зараз використання дронів утруднене. Багато техніки і фахівців зараз на фронті, що ускладнює розвиток технологій. Також і в науці гостро відчувається дефіцит кадрів, особливо у віддалених регіонах. Загалом проблеми у всіх спільні. Вони починаються зі складнощів вирощування та з замінування територій. Та, як було описано в останній серії, це обстріл портів», — розповіла Катерина Шаванова.

Захід пройшов у камерній атмосфері, де глядачі мали можливість долучитися до дискусії. Вони активно обговорювали питання збереження хліба, формування цін і важливість підтримки фермерів, а також малих і середніх бізнесів.

Більше фото на фейсбук сторінці Суспільного Мовлення.

Детальніше про серіал — за посиланням

Дивіться документально-публіцистичний серіал «Ціна українського хліба» на телеканалі Суспільне Культура 

31 жовтня 

  • о 20:55 «Хліб як зброя»
  • о 21:30  «Зерна незламності»

 1 листопада

  • о 21:00  «Земля, Україна»
  • о 21:35  «Зерновий коридор, Україна»

Дивіться серіал «Ціна українського хліба» на ютуб-каналі Першого. 

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Фото — Анастасія Мантач

Матеріал підготувала Юлія Вайда