Листопад 13, 2023
Які виклики стоять перед українськими журналістами — Суспільне на Baltic Media Forum
Суспільне долучилося до міжнародного форуму BALTIC MEDIA FORUM 2023, що проходив у Вільнюсі (Литва) 8 листопада. Шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільне Новини Інна Білецька та головна редакторка редакції Алла Садовник поділилися з колегами з інших країн досвідом розслідувань команди Суспільного та розповіли про виклики, які стоять перед українськими журналістами в умовах повномасштабного вторгнення й інформаційної війни.
Читайте також: Микола Чернотицький: Розбудовуємо Суспільне, щоб не було «новинних пустель»
«Поки ми думали над тим, про що саме будемо сьогодні розповідати, я себе запитувала: чи є свобода слова в Україні зараз? Чи є загрози втратити її і які? Що робити, щоб цього не сталося? І чи ми — пішаки в інформаційній війні чи все ж сильніші гравці? Одразу забігаючи наперед скажу, що свобода слова в Україні є, інакше ми б сьогодні виступали тут не як гості з України, а як українські спікери, які живуть у Литві чи у будь-якій іншій країні», — зазначила під час виступу Алла Садовник.
Головна редакторка редакції розслідувань Суспільне Новини Алла Садовник
Вона розповіла про роботу над документальними фільмами-розслідуваннями та співпрацю з правоохоронними органами, складнощі, з якими доводиться стикатися на етапі збору інформації й коментарів.
Зокрема, Алла розповіла про роботу над фільмами «Буча 22», «Щоденник вцілілої», «Буча: Розстріл на Києво-Мироцькій», «Буча: Екіпаж 11» та «Черга на прощання».
За її словами, розслідувати воєнні злочини почасти легше, аніж робити розслідування про внутрішні проблеми. Зокрема через обмеження у доступі до реєстрів, які до повномасштабного вторгнення були відкритими, через небажання топпосадовців давати інтерв’ю та коментарі або навіть через випадки, коли посадовці різних рівнів використовують воєнний час як відмовку у наданні інформації.
«Особисто ми у своїй редакції розслідувань не стикалися з цензурою, — розповіла Алла Садовник. — Але питання самоцензури відчуваємо дуже гостро. Відчуваємо це щоразу, коли обдумуємо теми чи навіть коли працюємо над темами воєнних злочинів».
Наприкінці виступу Алла Садовник підкреслила, що найбільшою загрозою для роботи журналістів в Україні залишається російська агресія: «За рік і вісім місяців з початку повномасштабного вторгнення, за підрахунками Інституту масової інформації, росія скоїла 540 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. 14 журналістів вважаються зниклими безвісти. 69 журналістів були вбиті, з них 10 — під час виконання професійної журналістської діяльності».
Алла попросила вшанувати хвилиною мовчання тих, хто загинув через російську війну в Україні, захищаючи свободу слова.
«Для журналістів з країн, що межують з росією, як і Україна, наш досвід не просто цікавий — вони абсолютно чітко розуміють загрози і готуються. І підтримують нас, що дуже відчутно», — наголосила Алла Садовник після форуму.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Довідково
Балтійський медіафорум організовано LRT спільно з литовським Балтійським центром розвитку медіа (BCME) та Литовським центром журналістики (LJC). Конференція для медіапрофесіоналів з Балтійського регіону та з-за його меж спрямована на підвищення обізнаності про найбільші виклики, з якими сьогодні стикаються як суспільні, так і комерційні/місцеві медіа.