Новини компанії

Березень 08, 2023

Програми про права жінок — у спецпроєктах Суспільного до 8 березня

Україна відзначає Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир в умовах повномасштабної війни. Суспільне Мовлення підготувало спеціальну програму на телеканалах, радіостанціях та цифрових платформах про права жінок, доцільність відзначення 8 березня та про українських жінок різних епох — від періоду Української повстанської армії та Українських січових стрільців до сучасної доби.

Читайте також: Наглядова рада обрала Марію Фрей членкинею правління Суспільного Мовлення

Цього дня на телеканалі Суспільне Культура покажуть спецпроєкт «Так, я жінка». Історії п’ятьох жінок на війні — лікарки, військової, вчительки, голови громади та директорки реабілітаційного центру, кожна з яких прокинулася на війні не за власним бажанням, але кожна з них обрала протистояти. Місцеві мовники у межах інформаційного проєкту «Суспільне. Спротив» говоритимуть із правозахисницею Марією Цип'ящук, активісткою Оленою Шевченко та істориком Володимиром В’ятровичем про права жінок та доцільність відзначення 8 березня. Також місцеві мовники Суспільного Мовлення транслюватимуть вручення премії Women in arts, заснованої у 2019 році Українським інститутом та ООН Жінки в Україні. 

В ефірі Українського Радіо заплановано низку дискусій про фемінітиви в українській мові та як їх правильно вживати, про емпатію як цивілізаційну рису українського суспільства та як ставлення до жінки, її місце і роль в суспільстві гарантує права чоловіків. Гостями будуть докторка філологічних наук Марія Брус, активістка й правозахисниця Олена Шевченко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри літературознавства Києво-Могилянської академії Ростислав Семків. На Радіо Культура впродовж дня завітають лауреатки премії Women in Arts. The Resistance-2023, історикиня Гульнара Абдулаєва, яка розкаже більше про роль жінки в Кримському ханстві й мусульманській культурі, а також докторка історичних наук, феміністка та антропологиня Оксана Кісь з розмовою про ставлення до жінок у традиційному українському суспільстві та як воно змінюється. В програмі «Музичні історії» говоритимуть про українських мисткинь Лідію Липковську та Любку Колессу, які уславилися за кордоном. Ввечері в ефірі — радіодрама «Він і вона» за новелою Ольги Кобилянської — однієї з перших, хто порушив в українській літературі питання жіночої емансипації. Радіо Промінь цього дня презентує проєкт «Жіночі обличчя війни». Впродовж дня в ефірі звучатимуть вісім історій жінок з військової сфери, розділених між минулим і сьогоденням: про жінок Української повстанської армії та Українських січових стрільців, а також жінок сучасної доби, починаючи з 2014 року.  

Сайт Суспільне Новини згідно з моніторингами Інституту масової інформації є лідером у дотриманні балансу коментарів серед експерток та експертів в інформаційних матеріалах. Цього дня на сайті вийде інтерв'ю з українською правозахисницею, співорганізаторкою Маршу жінок Оленою Шевченко, яка стала жінкою року за версією журналу TIME. Також на сайті представлять мультимедійний матеріал з історіями з циклу «Так, я жінка», виготовленого дирекцією цифрових платформ за підтримки BBC. Команда цифрових платформ готує на фейсбук-сторінці Суспільне Культура кепшен-відео про п’ятьох українських виконавиць та продюсерок, які не бояться говорити про права людей, фемінізм і рівність у своїй творчості. Також на фейсбук-сторінці Суспільне Культура та Тік-Ток-каналі «До речі» більше розкажуть про те, чому 8 березня не свято, і що з ним може бути в майбутньому. 

Також нагадуємо топ-5 проєктів Суспільного Мовлення, присвячених жінкам.

5 ПРОЄКТІВ СУСПІЛЬНОГО ПРО ЖІНОК

Документальний серіал «Сильна» розповідає про роль жінок у відновленні воїнів після повернення з зони Операції об'єднаних сил.. У кожній із трьох серій — історія жінки, яка допомагає реабілітуватися після війни своєму чоловікові та іншим захисникам. 

У 12-ти серіях інформаційно-просвітницькому проєкті «Гендерні окуляри» розповідатимуть про проблеми дискримінації та гендерної нерівності. Стереотипи суспільства, прояви сексизму, обмеження у правах представників ЛГБТК+ спільноти та упереджене ставлення до людей з інвалідністю. Як це змінити? 24 герої з Одеси та Івано-Франківська поділилися своїми історіями, продемонстрували наявні проблеми й запропонували шляхи їхнього вирішення. Це люди різних професій, соціального статусу та сексуальної орієнтації.

Спецпроєкт «Так, я жінка» розповідає п’ять історій жінок на війні. Героїнями проєкту стали лікарка, військова, вчителька, голова громади та директорка реабілітаційного центру. Кожна з них прокинулася на війні не за власним бажанням, але кожна з них вирішила їй протистояти.

Це історії українських мисткинь, які щодня боронять свій новий рубіж: гуманітарний, волонтерський чи військовий. Хтось із них воює на передовій, рятує життя військовим, влаштовує благодійні концерти та збирає мільйони для ЗСУ, хтось — волонтерить нон-стоп і їздить до військових, підтримуючи їх музикою. Додатково програма «Жінки в музиці. Чотирнадцять історій» від Радіо Культура. Серія радіолистівок, що поєднують невідому для багатьох слухачів музику із захопливими розповідями про жінок, які за різних часів та в різних країнах виборювали право називатися композиторками. 

У стрічці розповідається історія трьох жінок, які пережили Голодомор 1930-х років, крізь призму спогадів їхніх нащадків. Вона — про важливість збереження історичної пам’яті поколінь. У документальній стрічці зібрані унікальні свідчення жінок, за якими можна скласти правдиву картину страшних подій.

Команда новинарів Суспільного зробила десятки сюжетів про роботу жінок під час повномасштабного вторгнення росії на територію України. Серед них — історія дружини військовополоненого прикордонника з Маріуполя, жінки, яка лікує у звільнених селах під обстрілами, жінок-військових у стрілецькому батальйоні Сумщини, 19-річної фельдшерки української добровольчої армії Софії Козуб, військової медичної сестри Ярослави Юрчук, яка понад пів року пробула в російському полоні та жінки, яка 22 роки служить народу України. Дивіться інші історії про жінок на ютуб-каналі Суспільне Новини. 

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.