Лютий 24, 2023
«Музикантки і війна» — радіодокументальний цикл на Радіо Культура
На Радіо Культура продовжується радіодокументальний проєкт про життя та роботу музичної спільноти під час війни. «Музикантки і війна» — це історії українських мисткинь, які щодня боронять свій новий рубіж: гуманітарний, волонтерський чи військовий. Хтось із них воює на передовій, рятує життя військовим, влаштовує благодійні концерти та збирає мільйони для ЗСУ, хтось — волонтерить нон-стоп і їздить до військових, підтримуючи їх музикою.
Першу серію «Рубіж» вже можна прослухати на сайті Радіо Культура. У ній скрипалька з позивним «Каратіст», котра зараз перебуває на передовій, розповідає про те, чи є місце для музики на фронті. Також у цьому епізоді — історія про те, як львівський театр імені Леся Курбаса приймав переселенців. Про створення шелтера, допомогу армії та значення мистецтва на війні говорять акторки театру й вокалістки гурту KURBASY Наталія Рибка-Пархоменко та Марія Онещак.
Читайте також: «Неокуповані» — Суспільне Культура представить спеціальний сезон «Ідемо в музей»
Наступні серії слухайте в ефірі Радіо Культура щочетверга о 12:00.
Авторка та продюсерка серіалу — Катря Гончарук. «Після того, як ми презентували п’ять серій радіодоку “Музиканти і війна”, залишилося чимало ідей для реалізації. Річ у тім, що героїнь і героїв для серіалу набагато більше, ніж ми змогли помістити в перші п’ять серій. Вся музична спільнота продовжує невпинно і натхненно працювати на нашу перемогу. Нові серії ми вирішили зробити виключно про жінок-музиканток, аби підкреслити, яка важлива їхня участь як військових, парамедикинь, співачок різних стилів (від класики до фольку). Вони їздять на фронт, провадять культурну дипломатію у світі. Всього за місяць ми зібрали інтерв’ю і з передової, і з закордону, записували мисткинь у студіях Українського Радіо в різних містах. Я щаслива, що вдалося задокументувати ще більше історій звитяг і волонтерства», — каже авторка і продюсерка проєкту Катря Гончарук.
Нараторкою нових серій проєкту стала співачка й волонтерка Анжеліка Рудницька.
«Вперше я поїхала на Схід у 2014 році. За кілька місяців після початку війни, після того, як загинув мій дядько Олег Михайлов. Це була дуже болюча дорога на Схід — в місто Щастя, де я виявилася першою українською співачкою, яка приїхала з гуманітарною місією і, звісно, з піснями. І для мене, і для хлопців це був особливий концерт, ми разом плакали, під палючим сонцем водили хороводи з автоматами, згадували загиблих і вірили в перемогу. Жодного дня з того моменту я не сумнівалася в українській перемозі, і я впевнена, що наші пісні, наша підтримка, волонтерство, наші молитви неймовірно важливі для військових. Я щоразу обіцяю військовим, що ми будемо поруч, пліч-о-пліч до самої перемоги, й кажу, що ми сильний тил сильної армії», — розповідає Анжеліка Рудницька.
Друга серія — «Відновлення» — присвячена музиканткам, які попри все знайшли силу працювати в умовах війни. Диригентка Хорової капели Українського Радіо Юлія Ткач розповість, як хористи повернулися до роботи після початку повномасштабного вторгнення. Фольклористка Музею Івана Гончара Мирослава Вертюк говоритиме про психотерапевтичну дію співу та реакцію на нього постраждалих із сіл Київщини. Співачка і волонтерка Руслана Лоцман розповість про підтримку наших військових, а співачка й акторка Мар’яна Садовська — про те, як бореться проти російської пропаганди в Німеччині.
У третій серії з назвою «Боротьба» музикознавиця Ірина Тукова говоритиме про боротьбу за перейменування Національної музичної академії України та війну проти імперських символів у назвах музичних вишів. У цьому ж епізоді — історія парамедикині й авторки знакової пісні «Колискова для ворога» Анастасії Шевченко. А дніпрянка Тетяна Герасимова, яка здійснила фронтовий тур зі співами кобзарських пісень, розповість, як старовинні пісні можуть підіймати дух наших військових.
Четверта серія — «Вплив» — зібрала історії музиканток, які дають благодійні концерти за кордоном. Одна з героїнь Сусанна Чахоян — солістка Національної опери України, одна з найактивніших культурних амбасадорок України з перших місяців повномасштабної війни — розповість про те, як іноземці слухають українську музику і чому їм складно перейнятися нашим болем і зрозуміти, чому українські музиканти не виступають на одній сцені з російськими. Про культурну дипломатію також розповідають учасниці жіночого фрік-кабаре «Dakh Daughters» та співачки етногурту KURBASY, які влітку 2022 року представили Суспільне Мовлення на міжнародному фольк-фестивалі Європейської мовної спілки у Рудольштадті.
Нагадаємо, радіодокументальний проєкт «Музиканти і війна» стартував на Радіо Культура на початку січня. У ньому звучали голоси українських музикантів, основною діяльністю яких стала військова служба чи волонтерство, або тих, хто своєю творчістю відстоює українську культуру та робить голос України впливовішим у світі. Наратором проєкту виступив український музикант, лідер гурту «Воплі Відоплясова» Олег Скрипка. Усі серії проєкту можна знайти в архіві сайту Радіо Культура за посиланням.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 19:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.