Липень 22, 2022
Радіо Культура і KURBASY на найбільшому фолк-фестивалі Європи
8-10 липня у німецькому містечку Рудольштадт відбувся 30-й фестиваль світової народної музики та 41-й фолк-фестиваль Єврорадіо. Попри всі воєнні виклики, Суспільне знайшло змогу організувати процес і делегувало на фестиваль український гурт KURBASY за підтримки Інституту ім. Ґете та української співачкий й акторки Мар'яни Садовської. Ведуча та фольк-продюсерка Радіо Культура Катря Гончарук супроводжувала музикантів у Німеччині.
«Присутність на такому престижному фолк-фестивалі українських музикантів мала вирішальне значення у тому, аби ще більше розповісти світу про Україну та війну — за допомогою мови мистецтва. У Рудольштадті я отримала дуже багато слів підтримки та ідей співпраці від моїх колег — радіоведучих з різних країн Європи. Чимало з них попросили вислати їм більше інформації про пісні, що виконували KURBASY, про українську інструментальну традицію, про наш народний стрій. А який великий та емоційний фітбек ми отримали після великого Концерту для України, що організувала Мар'яна Садовська та виступу KURBASY у соборі. Я переконана, що подібні концерти для європейців — наче «відкриті лекції» про українську культуру, вони є тими гачками, що розвертають їх до солідарності з Україною. Це важливий внесок у наближення нашої перемоги», — додає Катря Гончарук.
Читайте також: «Книгосховище» — подкаст про книжки від Радіо Культура
Гурт KURBASY, а саме дует акторок Львівського театру ім. Леся Курбаса Наталії Рибки-Пархоменко та Марії Онещак, представили на фестивалі програму «Пісні лісу», створену навесні 2020 року в одному з лісів Львівської області. «Пісні лісу» — діалоги двох актрис та співачок у супроводі гуцульської дримби та невеликих індійських музичних інструментів (глюкофон, тібецькі музичні тарілочки, шруті-бокс — індійська фісгармонія, співаюча тібецька чаша, дзвіночки «4 стихії-коші»). Учасниця гурту Марія Онещак називає цю програму «піснями перемоги».
Марічка Онещак: «Коли ми співали ці пісні, то дуже хотілося плакати. Вони в собі містили історію наших предків, які пережили це, вони просто кодували ці переживання, цю боротьбу за нашу незалежність, за красу нашої нації, її унікальність і несхожість з нашими ворогами. Ми співали ці пісні і відчули, що поруч з тим, що є ще дуже багато болю і сліз за тими людьми, які, на жаль, відлетіли в інший світ через цю війну, через цей терор, ми були дуже вдячні за ті коди, які відкривалися нам під час цього співу. Ці пісні — свідчення того, що наша нація дуже сильна, дуже позитивна, дуже людяна, яка знала ціну любові й знала, що тільки з любов’ю можна на цьому світі творити, жити, народжувати дітей, зустрічати другу половинку, створювати сім’ю, будувати дім. Пісня завжди супроводжувала нас, тому вона зараз дуже допомагає».
Читайте також: Симфонічний «Меседж з України» — у Будинку звукозапису відбувся перший концерт-запис
Щороку суспільні мовники країн-учасниць Європейської мовної спілки делегують на фольклорний фестиваль гурт чи соліста, який знайомить світову аудиторію з традиціями та колоритом своєї країни. Раніше міжнародний фольклорний фестиваль Єврорадіо щороку змінював місце проведення і проходив у межах вже існуючого локального фолк-фестивалю традиційно в перші вихідні липня. Та з 2019-го фестиваль осів у містечку Рудольштадт. Цьогоріч Європейська мовна спілка зібрала до лайн-апу гурти з 15 країн, але без росії.
«У Рудольштадті мені дуже сподобалося у людях вміння слухати різну музику, вміння слухати тишу між піснями, фразами і така повага до музичного процесу. Це мені неймовірно сподобалося тому, що тоді відбувається співтворчість зі слухачами: ти не повинен розважати нікого, ти не повинен нічого нав’язувати, ти просто чуєш, що тебе слухають і ти можеш їм транслювати якісь дуже цінні для тебе речі. Крім того, над нами є ця атмосфера того, що відбувається в нашій країні. Здається, що коли ми співали ці пісні, ми максимально хотіли передати, що ми є не жертви, а ми є ті, які дають приклад того, що потрібно боротися в цій цивілізаційній жорстокій війні за цінності, які напрацьовувалися століттями людства, а зараз їх просто зливають на очах. Дуже хотілося, щоб нас почули і не жаліли, ми хотіли передати оцей дух, який би мав прокинутися в усіх зараз і всі би мали з’єднатися і не боятися втратити комфорт тимчасово, але вибороти для себе любов, вибороти для себе життя», — каже Марічка Онещак.
Читайте також: Новини культури, авторські колонки та ексклюзивні інтерв’ю — Суспільне Культура запускає телеграм-канал
Виступ українського гурту KURBASY на найбільшому фестивалі народної музики у Рудольштадті показав, яким потужним інструментом в культурній дипломатії є музика, зокрема фольклор.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях 16:00 – 19:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.
Фото — Ольга Ковалевська, Богдан Тихолоз