Новини компанії

Липень 22, 2022

Радіо Культура і KURBASY на найбільшому фолк-фестивалі Європи

8-10 липня у німецькому містечку Рудольштадт відбувся 30-й фестиваль світової народної музики та 41-й фолк-фестиваль Єврорадіо. Попри всі воєнні виклики, Суспільне знайшло змогу організувати процес і делегувало на фестиваль український гурт KURBASY за підтримки Інституту ім. Ґете та української співачкий й акторки Мар'яни Садовської. Ведуча та фольк-продюсерка Радіо Культура Катря Гончарук супроводжувала музикантів у Німеччині. 

«Присутність на такому престижному фолк-фестивалі українських музикантів мала вирішальне значення у тому, аби ще більше розповісти світу про Україну та війну — за допомогою мови мистецтва. У Рудольштадті я отримала дуже багато слів підтримки та ідей співпраці від моїх колег — радіоведучих з різних країн Європи. Чимало з них попросили вислати їм більше інформації про пісні, що виконували KURBASY, про українську інструментальну традицію, про наш народний стрій. А який великий та емоційний фітбек ми отримали після великого Концерту для України, що організувала Мар'яна Садовська та виступу KURBASY у соборі. Я переконана, що подібні концерти для європейців — наче «відкриті лекції» про українську культуру, вони є тими гачками, що розвертають їх до солідарності з Україною. Це важливий внесок у наближення нашої перемоги», — додає Катря Гончарук.

Читайте також: «Книгосховище» — подкаст про книжки від Радіо Культура

Гурт KURBASY, а саме дует акторок Львівського театру ім. Леся Курбаса Наталії Рибки-Пархоменко та Марії Онещак, представили на фестивалі програму «Пісні лісу», створену навесні 2020 року в одному з лісів Львівської області. «Пісні лісу» — діалоги двох актрис та співачок у супроводі гуцульської дримби та невеликих індійських музичних інструментів (глюкофон, тібецькі музичні тарілочки, шруті-бокс — індійська фісгармонія, співаюча тібецька чаша, дзвіночки «4 стихії-коші»). Учасниця гурту Марія Онещак називає цю програму «піснями перемоги». 

Марічка Онещак: «Коли ми співали ці пісні, то дуже хотілося плакати. Вони в собі містили історію наших предків, які пережили це, вони просто кодували ці переживання, цю боротьбу за нашу незалежність, за красу нашої нації, її унікальність і несхожість з нашими ворогами. Ми співали ці пісні і відчули, що поруч з тим, що є ще дуже багато болю і сліз за тими людьми, які, на жаль, відлетіли в інший світ через цю війну, через цей терор, ми були дуже вдячні за ті коди, які відкривалися нам під час цього співу. Ці пісні свідчення того, що наша нація дуже сильна, дуже позитивна, дуже людяна, яка знала ціну любові й знала, що тільки з любов’ю можна на цьому світі творити, жити, народжувати дітей, зустрічати другу половинку, створювати сім’ю, будувати дім. Пісня завжди супроводжувала нас, тому вона зараз дуже допомагає».

Читайте також: Симфонічний «Меседж з України» — у Будинку звукозапису відбувся перший концерт-запис

Щороку суспільні мовники країн-учасниць Європейської мовної спілки делегують на фольклорний фестиваль гурт чи соліста, який знайомить світову аудиторію з традиціями та колоритом своєї країни. Раніше міжнародний фольклорний фестиваль Єврорадіо щороку змінював місце проведення і проходив у межах вже існуючого локального фолк-фестивалю традиційно в перші вихідні липня. Та з 2019-го фестиваль осів у містечку Рудольштадт. Цьогоріч Європейська мовна спілка зібрала до лайн-апу гурти з 15 країн, але без росії. 

«У Рудольштадті мені дуже сподобалося у людях вміння слухати різну музику, вміння слухати тишу між піснями, фразами і така повага до музичного процесу. Це мені неймовірно сподобалося тому, що тоді відбувається співтворчість зі слухачами: ти не повинен розважати нікого, ти не повинен нічого нав’язувати, ти просто чуєш, що тебе слухають і ти можеш їм транслювати якісь дуже цінні для тебе речі. Крім того, над нами є ця атмосфера того, що відбувається в нашій країні. Здається, що коли ми співали ці пісні, ми максимально хотіли передати, що ми є не жертви, а ми є ті, які дають приклад того, що потрібно боротися в цій цивілізаційній жорстокій війні за цінності, які напрацьовувалися століттями людства, а зараз їх просто зливають на очах. Дуже хотілося, щоб нас почули і не жаліли, ми хотіли передати оцей дух, який би мав прокинутися в усіх зараз і всі би мали з’єднатися і не боятися втратити комфорт тимчасово, але вибороти для себе любов, вибороти для себе життя», — каже Марічка Онещак.

Читайте також: Новини культури, авторські колонки та ексклюзивні інтерв’ю — Суспільне Культура запускає телеграм-канал

Виступ українського гурту KURBASY на найбільшому фестивалі народної музики у Рудольштадті показав, яким потужним інструментом в культурній дипломатії є музика, зокрема фольклор.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях 16:00 – 19:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.

Фото — Ольга Ковалевська, Богдан Тихолоз