Новини компанії

Листопад 08, 2022

«Свобода помилятися»: Ада Роговцева та Ірина Цілик про Радіодиктант-2022 у спецвипуску «Культурного інстинкту»

Одразу після завершення Радіодиктанту національної єдності, що відбудеться 9 листопада об 11:00, на телеканалі Суспільне Культура вийде в ефір спецвипуск програми «Культурний інстинкт» о 12:00.

Про значення під час війни загальнонаціональних заходів на кшталт Радіодиктанту розповіли головні дійові особи цієї події — авторка тексту Радіодиктанту Ірина Цілик та голос Радіодиктанту-2022 Ада Роговцева.

Ведучою спецвипуску стала Ліза Цареградська

Авторка тексту Ірина Цілик каже, що спершу була дуже вражена та здивована пропозицією написати матеріал до Радіодиктанту: «Це таке відповідальне завдання — написати текст для Радіодиктанту, що писатиме вся Україна, і за межами України». 

Читайте також: Радіодиктант національної єдності: історія

Водночас вона наголосила, що не варто сприймати Радіодиктант лише як перевірку знань української мови, але обов’язково — як акт єднання нації:

«Ми виросли, ми маємо свободу помилятися, маємо свободу не бути відмінниками й відмінницями, а просто насолоджуватися процесом і вчитися тут і тепер, бути тими, ким ми є. І, звісно, це ще про такий акт єдності. Ну, так і називається цей проєкт, але ж, слухайте, так і є, коли так багато людей сідають одночасно у різних куточках України й світу, щоб написати той самий текст. Це про те, як ми відчуваємо одне одного в моменті, про те, що от це відчуття ліктя воно є, воно поруч».

Ада Роговцева ділиться емоціями і наголошує на важливості цієї події: «Ця подія в моєму житті більша, ніж для інших людей. Вони там будуть переживати, щоб не робити помилок, а я знаю, як писати правильно». 

Читайте також: Компроміси Олега Скрипки на шляху до популярності — інтерв'ю для «Культурного інстинкту»

Також Ада Роговцева розповіла про життя під час війни у ранньому віці й зараз і про те, що дає сили в страшні часи: «Страшний час, тому що люди покалічені фізично і психологічно. І ті, хто чекав з війни своїх, і ті, хто воював».

«Я скажу, що є такі люди, які в зовсім інший бік дивляться і по-іншому думають, і за інше борються. То я їх відмітаю від себе, і ти знаєш, може їх зараз не можна перевчити. Почекаємо до Перемоги, потім розберемося, хто є хто, тому що зараз єднання України має бути з людьми чистого серця, чистих думок, спільної якоїсь зосередженості й боротьби», — резюмує Роговцева. 

Читайте також: На ютуб-каналі Суспільне Культура стартував спецпроєкт «COOL'ТУРИМО. Мова»

Ірина Цілик ділиться і своїм досвідом війни, зокрема, про те, як це — бути дружиною військового, письменника Артема Чеха:

«Я знаю, що це просто величезна біда, яка вже відбувається з нами, і яка попереду буде у таких масштабах, що ми всі матимемо чимало нових викликів. Тому що допомогти цим людям відчути себе собою в мирному житті насправді дуже складно. Я як дружина людини, яка вже була ветераном війни, а тепер знову у ЗСУ, розумію, що часом розтопити цей лід в серці цього Кая, який повертається додому, — це окрема складна задача. Насправді я зараз і не підберу доречних слів, тому що це те, що турбує мене так глибоко і зачіпає за живе. Я як мама, я як дружина людини, яка тепер теж зблизька знає, що таке війна, розумію — це трагедія нашого нового часу».

Програма «Культурний інстинкт» — це інтерв’ю зі складними, незручними питаннями та глибокими фаховими відповідями. Співведучі — Ліза Цареградська та Софія Челяк — не просто модератори, а співрозмовники. Як трансформується культура країни під час війни, чи можна говорити про докорінні зміни в суспільстві, як вберегти психіку в стресових умовах та що чекає на нас після перемоги — ведучі проєкту розпитують відомих українських письменників, художників, режисерів, акторів, істориків, журналістів та психологів.

Нагадаємо, Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.