Новини компанії

Листопад 04, 2022

Компроміси Олега Скрипки на шляху до популярності — інтерв'ю для «Культурного інстинкту»

У неділю, 6 листопада, о 22:00 на телеканалі Суспільне Культура вийде в ефір інтерв'ю музиканта, лідера гурту «ВВ» Олега Скрипки ведучій програми «Культурний інстинкт» Лізі Цареградській.

У програмі обговорять питання особистого сприйняття української культури, війни росії проти України й участь в мюзиклі «Вечори на хуторі біля Диканьки» разом з Кіркоровим, Повалій та іншими. 

Читайте також: «Час підлаштовуватися минув»: Сергій Плохій дав інтерв'ю Суспільне Культура

Нижче наводимо уривки з програми. 

Ліза: Щодо теми культури й того, як ви її сприймаєте, мені дуже запам'яталася ваша фраза, що ви сказали у лютому 2022 року, перед повномасштабним вторгненням, принаймні тоді було опубліковано це інтерв’ю. Ви сказали, що «один з ворогів українців — це є бидляцтво і низький рівень культури». Як гадаєте, від повномасштабного вторгнення щось змінилося? 

Олег: Ми дуже змінюємося, так. І організм країни — як людський організм: якщо він хворіє і людина не має імунітету видужати, вона має загострення хронічних хвороб, і загострення хронічних хвороб от це є війна. А якби українці були більш свідомі й не було б, м’яко кажучи, «вати» чи бидляцтва в Україні, у нас би й війни не було, сто відсотків.

Ліза: Але я бачу низький рівень культури, наприклад, у мюзиклі «Вечори на хуторі біля Диканьки», де ви знімались. Чому? Тому що це такий радянський штамп, який намагалися прищепити. Зокрема образ вайлуватого українця, який любить холодець, сало, і такий повненький і хитрий. І так, можливо, це ніби у формі жарту. Менше з тим, ви таким чином, опосередковано, але доклалися до формування цього образу. Вам так не здається?

Читайте також: «Жодна імперія не вижила в історії, і ця не виживе»: Йосиф Зісельс дав прогноз на майбутнє росії

Олег: Життя — це шлях компромісів, і без компромісів ми взагалі не можемо жити. Тому що всі наші образи — це є тільки апроксимація світу, а світ набагато складніший. 

Я вважаю, що в Україні скоєний десь у середині 90-х років культурний злочин, тому що Україна мала дійсно бути культурною країною, мала високий музичний потенціал. Були створені музичні мас-медіа. Те, як обирали, що крутиться і що не крутиться по мас-медіа, це мас-медіа музичне сформувало, сформувало кілька поколінь українців. 

Зокрема створювалися і такі мюзикли, як «Вечори на хуторі біля Диканьки». І я був присутній і на «Території А», і на каналі «М1», і в цьому мюзиклі. Ну, і зараз у мас-медіа я там якось присутній, у тому числі ми зараз робимо це інтерв’ю.

Це мій вибір. Можна було писати альтернативну музику, закритися у себе в кубишці, і бути відомим серед дуже обмеженого кола людей, які за чисту музику і таке інше. Але все одно чистої музики не існує.

Ліза: Тобто це був ваш компроміс і ви хотіли набути популярності?

Олег: Мій компроміс з Горовим [Семен Горов, справжнє ім'я Сергій Єгоров — український режисер, музичний продюсер та композитор — ред.]. Він каже: «Там буде Повалій, там будуть всі підряд, там буде Кіркоров з тобою грати, і тому подібне». Я кажу: — Ну, це ж шняга повна, це ж москва замовляє, це ж московське замовлення було, — я кажу…

Ліза: Хоча країна-виробник — Україна.

Олег: Україна багато чого виробляє, але користуємося не ми, і не ми замовляємо музику. І я кажу: «А буде українська версія цього?». Він [Горов — ред.] пообіцяв, що буде. Української версії не з’явилося. І якщо хтось звернув увагу, майже [виключно] українською мовою розмовляю у мюзиклі один я.

Я навіть Гоголя ще більше українізував, я ще більше українізував свій текст. Там просто у Гоголя в оригіналі Вакула дає підсрачників чорту, я кажу: «Я мушу надавати підсрачників Кіркорову», — от така моя умова. Ну, ми домовилися на цьому, я там даю копняків Кіркорову, і цей мюзикл вийшов. 

Проєкт «Культурний інстинкт» — це інтерв’ю зі складними незручними питаннями та глибокими фаховими відповідями. Співведучі — Ліза Цареградська та Софія Челяк — не просто модератори, а співрозмовники. Як трансформується культура країни під час війни, чи можна говорити про докорінні зміни в суспільстві, як вберегти психіку в стресових умовах та що чекає на нас після перемоги — ведучі проєкту розпитують відомих українських письменників, художників, режисерів, акторів, істориків, журналістів та психологів.

Нагадаємо, Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.