Жовтень 14, 2022
«Жодна імперія не вижила в історії, і ця не виживе»: Йосиф Зісельс дав прогноз на майбутнє росії
Український громадський діяч та представник українського єврейського руху Йосиф Зісельс дав інтерв'ю ведучій програми «Культурний інстинкт» на Суспільне Культура Лізі Цареградській.
«Культурний інстинкт» з Йосифом Зісельсом вийде в ефір телеканалу Суспільне Культура в неділю, 16 жовтня, о 22:00.
Серед героїв програми «Культурний інстинкт», які разом з ведучими Лізою Цареградською і Софією Челяк дискутують на тему толерантності в часи війни, тепер можна побачити й відомих представників нацспільнот та корінних народів — культурних діячів.
Ідея залучення їх до дискусії та формування підтексту програми про межі толерантності належить команді Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного. Програма «Культурний інстинкт» на телеканалі Суспільне Культура була обрана невипадково, адже цей проєкт розповідає про соціокультурні передумови війни, колективну травматизацію та відповідає на питання, як змінюватиметься культура в Україні надалі.
Читайте також: Достоєвський і Єсенін дорівнює Сталін і Берія: дивіться інтерв'ю Максима Паленка на Суспільне Культура
Про національну ідентичність українців
— Скільки сторіч ми існували у цій жорстокій імперії. Були навіть розпорошені по різних імперіях: і в Польщі були, і турки впливали на нас, і передусім росія. Тож ми мали вплив різних ідентичностей, але всі були імперські.
Дуже важлива риса української ідентичності — це вектор до свободи, до власної свободи, і через соціалізацію — до колективної свободи. Зараз ми захищаємо свою свободу, свободу жити своїм життям, хай воно не таке ідеальне, як нам би хотілося, але ми захищаємо свій спосіб життя, от так, як він склався, особливо за останні 30 років.
З усіма негараздами, з олігархами, з корупцією — це різні аспекти нашого життя, але це наше життя, і ми його захищаємо. І це дуже важлива риса, яка, мені здається, характеризує наш спротив. Ми не хочемо, щоб нас позбавили свободи, якої ми нарешті досягли 30 років тому.
Про ідентичність євреїв в Україні
— Ми з совєтських євреїв у 1991 році перетворилися на євреїв України, а потім завдяки еволюції і зміні власної ідентичності перетворилися на українських євреїв. Ось такий шлях: совєтський єврей, єврей України. І те саме у кримських татар, моїх друзів, бо я дружу з їхніми лідерами ще з 70-х років дисидентських, те саме з поляками, з румунами, всі проходять цей шлях.
Цей шлях детермінований, він не випадковий, хоча на перший погляд здається, що багато й випадкового.
Розвивається ідентичність титульної нації, вона стає більш українською, і більш українськими стають ідентичності національних спільнот, які проживають в Україні.
Євреї не можуть бути більшими українцями, ніж самі українці, а самі українці, на жаль, ще не мають національного консенсусу, я вживаю цей термін вже багато років.
Про евакуацію зі Сходу
— Ми не думали, що готуємося до війни, але все, що ми робили, в нас відклалося, і ми все це використали одразу. Тобто у нас з перших днів війни не було питання що робити, ми знали, що робити і на кого спиратися. У нас дуже багато волонтерів, які працювали у наших проєктах і програмах, у нас є інфраструктура, як я вже сказав, у нас є зв’язки, розгалужені там зі ста містами, де є наші представники, і тому ми одразу почали евакуацію зі Сходу. На Заході наші общини приймали евакуйованих, причому не тільки євреїв. Я поставив умову (про допомогу без огляду на національність — ред.) перед усіма спонсорами, які нас фінансували, бо я єдиний з керівництва єврейської громади залишився тут, у Києві, і взагалі в Україні.
Зараз Світовий єврейський конгрес виділив нам черговий транш допомоги, з якого половина іде на програму психологічної реабілітації, де євреїв дуже мало. Тобто ця умова працює, і вони погоджуються, що зараз вже не треба розбиратися, хто якої національності, бо зараз виживає вся Україна. Бо якщо не виживе Україна, це буде все нікому не потрібно — спільноти, культури, освіти, все.
Читайте також: «Війна — це коли завжди страшно»: дивіться інтерв'ю Белянського для Суспільне Культура
Прогноз краху імперії
— Ми бачимо це по окупованих територіях, що несе з собою руський мир. Для декого це було сюрпризом, для мене ні. Я як дисидент завжди розумів, що росія саме така імперська і вона не може бути демократичною.
У тих межах, у яких існує росія, вона може бути тільки авторитарною з нахилом до тоталітаризму. Неможливо утримати ці території імперії без сили військової, вона тримається тільки на силі. Але це означає, що рано чи пізно сила закінчується й ось імперія розпадається, як совєтський союз. Жодна імперія не вижила в історії, і ця не виживе, але для цього потрібен час. І там ідентичність саме така — авторитарна. Як я кажу, це не путін зробив таку росію, це така росія обрала на трон такого негідника, як путін.
Якщо цього не розуміти, то можна мріяти про те, що війна закінчиться через два тижні, як багато хто у нас мріяв. А я у 2014 році сказав: ця війна надовго, бо це саме цивілізаційний процес.
Йосиф Зісельс — громадський діяч, дисидент, діяч українського єврейського руху, виконавчий співпрезидент Асоціації єврейських громадських організацій та общин України, виконавчий співпрезидент Конгресу національних громад України. За освітою фізик, вчився на кафедрі теоретичної фізики Чернівецького університету. Автор книг «Ти відкриєш устами», «Розсуди мої помисли» і «Якщо я тільки для себе».
Нагадаємо, програма «Культурний інстинкт» — це інтерв’ю зі складними, часом незручними питаннями та глибокими фаховими відповідями. Співведучі — Ліза Цареградська та Софія Челяк — не просто модератори, а співрозмовники. Як трансформується культура країни під час війни, чи можна говорити про докорінні зміни в суспільстві, як вберегти психіку в стресових умовах та що чекає на нас після перемоги — ведучі проєкту розпитують відомих українських письменників, художників, режисерів, акторів, істориків, журналістів та психологів.
Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.
Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, єдине медіа в державі, яке постійно створює проєкти мовами національних спільнот. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин, який співпрацює з редакціями Суспільного, що виготовляють проєкти мовами нацспільнот в Ужгороді, Чернівцях та Одесі: координує та консультує їх. Суспільне Ужгород створює телепрограми угорською, словацькою, ромською, русинською, німецькою та румунською. Суспільне Одеса — гагаузькою, молдавською та болгарською. Команда Суспільне Чернівці виготовляє проєкти румунською.