Новини компанії

Жовтень 07, 2022

Достоєвський і Єсенін дорівнює Сталін і Берія: дивіться інтерв'ю Максима Паленка на Суспільне Культура

У неділю, 9 жовтня, о 22:00 на телеканалі Суспільне Культура вийде в ефір інтерв'ю художника, графіка, ілюстратора Максима Паленка ведучій програми «Культурний інстинкт» Софії Челяк

Роль художників та ілюстраторів у війні стала темою цього випуску. 

Нижче наводимо уривки з програми. 

Читайте також: Книги як політичний інструмент: дивіться «Культурний інстинкт» з Олександрою Коваль

Достоєвський зрівнявся зі Сталіним

— Після Бучі, після маріупольського театру Достоєвський і Єсенін повністю зрівнялися зі Сталіним і Берією, тобто це тупикова історія.

Увесь цей набір культурних кодів упирається все одно у Бучу, упирається в Ізюм… Це — збанкрутіла культура. Її треба кенселити тому, що це одна з причин цього протистояння. 

Російська культура в українському контексті — як у фільмі «Alien» («Чужий»), коли в людину засаджували ембріон, ця людина ходила його виношувала, а потім цей ембріон виривався і нищив усе навколо.

До речі, я вважаю, чесно кажучи, що знати російську культуру під час війни росії з Україною — дуже корисно. Тобто не вчити її зараз, але бути знайомим з нею, знаєш, як колись під час різних війн солдатам видавали брошурки. Розмовник, звичаї і обряди, от таке. 

Читайте також: «Війна — це коли завжди страшно»: дивіться інтерв'ю Белянського для Суспільне Культура

Ідеї мілітаризувалися

— Я постійно щось занотовую, малюю. До війни було дуже багато різних ідей, і я зауважив, що з початком війни всі ці ідеї дуже мілітаризувалися.

Колись зробив скетч: хлопець везе дівчину на велосипеді, мені сподобалося, як це композиційно виглядає, то зараз я думаю: «Ну як, як у цього хлопця може не висіти позаду автомат при цьому?» 

Причому це не кон’юнктура, не хайп, просто я ж кажу, що ми живемо у цьому всьому, і нас це все дуже турбує, і тому ми так мислимо. Мені хочеться думати, що більшість людей мислить всім цим і не може просто думати ні про що. 

Мені якось сказали: «У тебе дуже багато цього дохлого путіна! Чому так багато дохлого путіна?». Я кажу: «Так тому, що це мрія всіх людей — дохлий путін!».  Так що це просто звичайні людські реакції, але у формі картинок.

Нагадаємо, програма «Культурний інстинкт» — це інтерв’ю зі складними, часом незручними питаннями та глибокими фаховими відповідями. Співведучі — Ліза Цареградська та Софія Челяк — не просто модератори, а співрозмовники. Як трансформується культура країни під час війни, чи можна говорити про докорінні зміни в суспільстві, як вберегти психіку в стресових умовах та що чекає на нас після перемоги — ведучі проєкту розпитують відомих українських письменників, художників, режисерів, акторів, істориків, журналістів та психологів.

Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.