Новини компанії

Квітень 25, 2024

Спецефіри на Суспільному до Дня Чорнобильської трагедії

У п’ятницю, 26 квітня, до Дня Чорнобильської трагедії команда Суспільного підготувала низку тематичних проєктів про найбільшу техногенну катастрофу — аварію на Чорнобильській атомній електростанції.

Телеканал Суспільне Культура

26 квітня о 9:35 на телеканалі Суспільне Культура дивіться документальний фільм «Розщеплені на атоми». Стрічка розкриває деталі Чорнобильської трагедії, основна увага приділена саме постраждалим: людям, чиї життя були зруйновані. Творці проєкту через спогади очевидців переносять глядача у 1986 рік. У фільмі поєднані документальні кадри із зони відчуження і художня реконструкція подій Чорнобильської катастрофи.

О 12:00 — на телеканалі Суспільне Культура хвилина мовчання на вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів та жертв Чорнобильської трагедії.

О 12:15 — документальний проєкт «Чорнобиль. Моя зміна» про працівників АЕС, які першими зіткнулися з наслідками вибуху. Це історія про другу та п’яту зміни, які ціною свого життя намагалися ліквідувати наслідки виниклої катастрофи й не допустити ще більшої. У Радянському Союзі не було заведено говорити про героїзм працівників, адже їх вважали винними у тій трагедії. І лише за часів незалежної України героїв відзначили посмертно.

О 12:40 — документальний проєкт «Прип'ять: місто-апокаліпсис — очима його жителя». Після Чорнобильської катастрофи місто Прип’ять стало містом-примарою, де крізь асфальт проростають рослини, а у квартирах живуть дикі тварини. Інженер управління 4-го енергоблока ЧАЕС, ліквідатор Олексій Бреус, провів вулицями покинутого міста й поділився спогадами про життя у Прип’яті.

О 14:50 прем'єра на Суспільне Культура — «Чорнобиль. Відновлення природи» (Франція). Подорож до Чорнобиля та досі забороненої для людей зони відчуження, де рівень радіації змінюється залежно від пори року. Зоологи й радіоекологи роблять дивовижні відкриття в Чорнобилі, що змінюють наш погляд на життя після ядерної аварії. Фільм порушує важливе питання: чим можна пояснити очевидне відродження дикої природи в Чорнобилі?

О 21:10 дивіться документальний проєкт Суспільного — «Видимий ворог». Це історія про те, як російські військові зайшли у Чорнобильську зону відчуження 22 лютого 2024 року та захопили Чорнобильську АЕС, тримаючи в полоні працівників станції. Якою насправді була окупація зони відчуження військами рф — розповідають учасники та свідки подій. Героями проєкту стали працівники ЧАЕС, військові й самопоселенці, які пережили окупацію.

Радіо Культура 

О 10:07 у програмі «Ранок культурної людини» ведуча Ліза Цареградська поспілкується зі співзасновником Чорнобильського університету, керівником волонтерського центру «Чорнобиль» Ярославом Ємельяненком про чорнобильську зону сьогодні: екологічні виклики, наслідки окупації, екстремальний туризм і перспективи використання.

О 12:00 — хвилина мовчання на вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів та жертв Чорнобильської трагедії.

О 13:05 у програмі «Час інтерв'ю» ведуча Наталія Грабченко поговорить із кінознавицею Довженко-центру Альоною Пензій про те, як фільмували Чорнобиль від початку аварії й до наших днів.

О 14:05 у програмі «2000 секунд класики» на Радіо Культура звучатиме «Елегія памʼяті Чорнобиля»

О 16:07 у програмі «Це класика» прозвучить фрагмент ораторії «Чорнобильська мати» українського композитора Євгена Станковича. 

О 19:00 у програмі «Радіоконцерт» звучатиме одна з перших музичних рефлексій на трагедію Чорнобильської АЕС — Симфонія №1 Олександра Яковчука — «Біоритми Чорнобиля»

Також протягом дня звучатиме радіосеріал «Чорнобиль 35» за сценарієм Мирослава Лаюка і тематична поезія: «Фантомний біль» в авторському виконанні Володимира Шовкошитного та «Жива я чи мертва» — Ірини Жиленко у виконанні Катерини Рубашкіної.

Сайт Суспільне Культура

Матеріал про те, як висвітлення теми Чорнобильської катастрофи змінювалося в українському та світовому кіно, та про те, як варто висвітлювати трагедії (на прикладі катастрофи в Чорнобилі та війни), аби уникати сенсаційності або експлуатації катастрофи — у розповіді фахівців Довженко-центру та кінокритиків на сайті Суспільне Культура.

Українська Радіо

О 8:38 в ефірі Українського Радіо про ситуацію на Чорнобильській АЕС і в зоні відчуження через 28 років після катастрофи й після російської окупації говоритимуть із Юрієм Костенком, багаторічним народним депутатом і міністром охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки в 90-х роках.

Об 11:07 — розмова з аналітикинею ГО «Центр спільних дій» Іриною Корженковою про проблеми із розмірами виплат учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС і потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи, зокрема про те, як вони обраховуються. 

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.