Новини компанії

Вересень 30, 2020

Ірина Славінська, UA: Радіо Культура: «Ми готові експериментувати»

Продюсерка UA: Радіо Культура Ірина Славінська — про новий сезон, роботу ведучих під час карантину, співпрацю з філіями Суспільного та зміни в ефірі, до яких привело розширення FM-покриття.

Читайте також: Театр для школярів та антистрес-програми: як змінився ефір UA: Радіо Культура

31 серпня на UA: Радіо Культура стартував новий сезон. В ефірі з’явилися нові програми, але голоси для радіослухачів уже добре відомі. Продюсерка UA: Радіо Культура Ірина Славінська каже, що «цей сезон — нагода розправити плечі та крила». За її словами, на UA: Радіо Культура чимало розмовних прямоефірних передач. Їх не поменшало й під час карантину, бо «це безцінна нагода для діалогу та обміну думками між різними середовищами».

Ірина Славінська — непереборна оптимістка та естетка. Вона воліє не говорити про проблеми на радіостанції (приміром, коли не ходив громадський транспорт, ведучі мусили їздити до студії на таксі власним коштом чи записувати програми в домашніх умовах через обмежений бюджет компанії). Очільниця UA: Радіо Культура зосереджує увагу на тому, яка на радіо чудова команда та як добре вона працює.

За останні роки FM-мережа UA: Радіо Культура зросла до 48 FM-частот у 22 областях України. Востаннє, у жовтні 2019 року, UA: Радіо Культура виграло 15 FM-частот, у тому числі в 9 обласних центрах. 11 із них уже вдалося освоїти, залишилися Дніпро, Львів, Херсон і Зміїв на Харківщині.

Це, очевидно, мало б значно розширити висвітлення культурних подій по всій Україні й тісну співпрацю з філіями Суспільного. Та через карантинні обмеження таких подій поменшало, і на UA: Радіо Культура поки що поменшало новин із регіонів. Хоча стежити за регіонами радіостанція стала ретельніше, запевняє пані Славінська.

У цьому інтерв’ю Ірина Славінська розповіла, що варто слухати в новому сезоні на UA: Радіо Культура. На запитання вона відповідала письмово.

Читайте також: Усі симфонії Бетховена в трансляції з Копенгагена на UA: Радіо Культура

— Ірино, 31 серпня ви анонсували на своїй фейсбук-сторінці новий сезон на UA: Радіо Культура. Чи це буде поступове оновлення програм протягом якогось часу?

— Новий сезон розгортається поступово — мірою того, як змінюють себе різні дні тижня. Головні зміни за перший тиждень нового сезону наші слухачі вже почули, хоча декілька сюрпризів ви почуєте і в жовтні.

Звісно ж, протягом року заплановані також прем’єри нових радіофільмів. Наприклад, наша продюсерка Нелля Даниленко працює над радіофільмом про історію «Пласту»... і я не здивуюся, якщо з цього виросте радіосеріал.

— Скільки на UA: Радіо Культура всього виходить програм і які з них суто нові (не оновлені)?

— UA: Радіо Культура мовить 24 години на добу, тому програм чимало.

Наші найновіші ластівки — радіоблоги. Щобудня історик Олександр Алфьоров пропонує свій радіоблог про видатні постаті України «Дума про зраду і перемогу».

Вся наша музична редакція працює над новим проєктом «Я впізнаю цю музику з першої ноти» — там звучать найулюбленіші хіти класичної музики, фолку, українського ретро та класика нашої сцени 90-х.

Ще один наш важливий новий проєкт — радіолекторій «Амфітеатр». Перші серії — про мисливців за вірусами та про науку про дані. У наступних серіях — і те, як досліджувати фольклор (ексклюзивна лекція від «ДахаБраха», до речі), і про «чорну» археологію, і про те, чи температура 36,6 — єдина нормальна, і про те, як правильно ходити з дітьми в музей. Думаю, теми вдовольнятимуть будь-який найвибагливіший смак.

Також ми суттєво попрацювали з лінійками розмовних передач. Наприклад, щобудня о 12:10 тепер звучить лінійка, присвячена мистецтву — театру, літературі, візуальним мистецтвам, кіно. Ще одна нова лінійка — вечірній прайм, двогодинний музичний проєкт «Це класика» з потужним складом ведучих і незмінно цікавими гостями ефірів. Вишенька на торті — можливість почути в цій лінійці ексклюзивні записи з фондів UA: Українське радіо.

Ми гарно попрацювали з вечірнім і нічним слуханням — тут і традиційний радіотеатр, і п’ятнична альтернатива серіалам «Радіодетектив» о 21:00, і вибудувана лінійка ефіру для нічних «сов».

Читайте також: Оскароносний Джон Вільямс в ефірі UA: Радіо Культура

— Чи з’явилися нові ведучі? Маєте вакансії?

— Цього сезону наші програми створює команда штатних працівників UA: Радіо Культура. У нас чудові ведучі, й цей сезон — нагода розправити плечі та крила.

— Першими з нових проєктів вийшли «Дума про зраду та перемогу» Олександра Алфьорова та «Я впізнаю цю музику з перших нот». Для постійного слухача UA: Радіо Культура вони не такі й нові: на радіо й раніше виходили історичні програми Олександра Алфьорова, також було багато історій про класичну музику та її виконавців. Для вас важливо зберігати певний стиль?

— Ці програми нові, змінився формат роботи ведучих, із якими ми маємо успішний досвід співпраці. Ми хотіли оновити лінійку наших radio-drops, програм коротших, але яскравих. Приклад нашої новинки минулих сезонів — програми «ФізКультура» з Дарією Озерною — свідчить про запитаність такого формату.

Тож музичні програми були та залишаються, та до їхньої лінійки додали радіоблог «Я впізнаю цю музику з першої ноти».

А Олександр Алфьоров справді працював раніше наживо, запрошуючи у студію гостей-істориків. Але ж сам він також є відомим істориком. Тому ми створили новий, більш концентрований проєкт, де за 8 хвилин щодня є змога коротко й по суті почути історію про котрусь із видатних постатей історії України — князів, гетьманів, видатних полководців… До речі, про видатних жінок в історії також почуєте.

— Упродовж 2020 року UA: Радіо Культура значно розширило FM-мовлення. Це вплинуло на підготовку до нового сезону?

— Команда UA: Радіо Культура завжди працює на всі 100%, незалежно від мережі частот. Але, звісно, ми почали ще ретельніше стежити за новинами з регіонів, приділяючи окрему увагу подіям і героям із тих міст, де мовимо.

— Чи зросла кількість дзвінків і повідомлень від слухачів із населених пунктів, де UA: Радіо Культура почало мовити?

— Звичайно! Нам більше пишуть, більше телефонують… Днями, наприклад, був перший дзвінок зі Сміли, де ми почали мовити навесні. Назагал ми отримуємо фідбек від слухачів з усієї України.

— Понад рік тому, задовго до карантину, в ранковій програмі ведучі часто практикували включення з регіонів. З початком карантину культурних новин із різних міст у радіоефірі поменшало. Можливо, в новому сезоні будуть окремі програми з регіонів на зразок «Вся країна», яка виходить на UA: Українське радіо? Або запровадите постійні рубрики в деяких програмах?

— Включень поменшало, бо в березні на карантині поменшало й культурних подій у всіх містах України. Від моменту пом’якшення карантинних обмежень регулярні включення з регіонів повернулися. Наприклад, наприкінці серпня висвітлювали всеукраїнський велопробіг ветеранів, весь минулий тиждень ми чули включення з Чернівців, де відбувається фестиваль Meridian Czernowitz, а з 14 вересня звучатиме спецпроєкт у рамках програми 27 BookForum, що у Львові.

Читайте також: Прем'єра радіодетективу «Привид з Валової» на UA: Радіо Культура

— На початку 2019 року, коли йшлося про оптимізацію колективів на радіо у філіях Суспільного і зменшення їхніх відрізків мовлення (на сьогодні в деяких філіях залишилися ті ж відрізки, деякі відмовилися) йшлося про те, що ведучі з регіонів готуватимуть сюжети, включення не тільки для UA: Українське радіо, а й для UA: Радіо Культура. Чи ця ідея актуальна? Ви як продюсерка бачите співпрацю з ведучими і журналістами у філіях Суспільного? Чи для ефективності робочого процесу ведучим з Києва легше самим зателефонувати культурним діячам у якесь місто і все розпитати?

— Практикуємо всі можливі варіанти  — залежно від інформаційної доцільності та виробничої необхідності. Звісно, завжди відкриті до взаємодії та співпраці! Наприклад, репортаж із відкриття простору «Вагабундо» нам готували колеги з Івано-Франківська, трансляцію наживо з оновленої харківської філармонії ми не зробили би без допомоги колег із Харкова, виїзні студії поза Києвом робимо з незмінною підтримкою колег із регіональних філій, у вересні будемо писати програму-радіоміст із допомогою колег зі Львова... І, звісно, бувають ситуації, коли подзвонити комусь у регіони напряму виходить найшвидше. Нам допомагає координуватися з колегами-радійниками з регіональних філій продюсерка Юлія Шелудько, тому ми постійно тримаємо одне одного у фокусі та полі уваги.

— Чи розглядаєте ідею, щоб хтось із ведучих із регіонів вів на UA: Радіо Культура постійну програму? На UA: Українське радіо такі програми мають велике коло шанувальників.

— Ми чудово знаємо проєкти колег, стежимо за ними та незмінно відкриті до співпраці.

— Раніше ведучі ранкової програми «Культура live» вели її в парі. З початку карантину відбулися зміни і вони почали виходити в ефір по одному. На сьогодні все так і залишилося. Хоча на UA: Українське радіо і на UA: Радіо Промінь працює в ефірі пара ведучих. Чому ви вирішили залишити ці зміни?

— По-перше, наші ведучі яскраві та чудово працюють і в парі, і не в парі. По-друге, це рішення зумовлене епідеміологічною ситуацією — хочеться більшої безпеки для всієї команди. З тих самих міркувань у наших ефірах ви почуєте і гостей, які особисто прийшли на ефір до студії, і розмови на поважнішій соціальній дистанції, за допомогою засобів онлайн-зв’язку. Радіо — динамічне та швидке медіа, тому ми готові експериментувати.

Читайте також: Від Стуса до Малковича: 11 записів UA: Радіо Культура, на яких поети самі читають свої вірші

— З вересня ведучі ранкової програми Людмила Ляхевич і Катерина Толокольнікова ведуть програми «Штука» й «Кінозал» відповідно. З одного боку, ви могли запросити на ці програми когось із культурних індустрій, як було із бандуристом Ярославом Джусем, який вів «Бандура Style». З іншого боку, Суспільне радіо показує приклад, що ведучі можуть розвиватися й на радіо ставати експертами. Як ви це прокоментуєте?

— Справді, в нашій команді чудова атмосфера для роботи, тому ведучі мають усі можливості для розвитку та зростання.

Наприклад, Катерина Толокольнікова вже не перший рік особисто бере участь у міжнародних кінофестивалях як журналістка, привозить звідти цікаві та динамічні репортажі для наших ефірів. Тому закономірно ця робота переросла в більш авторський повнометражний формат програми «Кінозал».

Людмила Ляхевич у минулому сезоні вела програму «Імператив», у якій зосереджувалася на темах життя музеїв, новин із царини візуального мистецтва… І теж цілком закономірно така робота продовжилася в новому сезоні програмою «Штука».

До прикладу, так само Євген Захарченко, котрий у лінійці «Імператив» відповідав за теми, пов’язані з релігійним життям, вже дуже скоро постане в ролі ведучого програми «Полілог», що присвячена релігійному різноманіттю — це одна з тих наших прем’єр, що заплановані на жовтень.

— На UA: Радіо Культура зросла кількість радіоблогів ведучих, які відомі вашим слухачам. Чому ви вибрали для них формат радіоблогу, а не програми, як було раніше? Чим радіоблог на сьогодні цікавіший слухачу?

UA: Радіо Культура урізноманітнює формати. Тож слухачі зможуть знайти різні передачі — і довші програми дискусій з улюбленими ведучими та запрошеними гостями, і коротші формати радіоблогів із більш концентрованою подачею та авторським поглядом на світ.

— Чи збільшуватимете кількість радіоблогів? Якщо так, то чи будуть їх вести відомі особи з різних сфер? Чи маєте на це бюджет?

— Для нас важливим є розвиток потенціалу ведучих. Саме тому тут немає «текучки кадров» — у нас міцна стабільна команда з гідними умовами для творчості.

Читайте також: Топ-20 вистав в ефірі UA: Радіо Культура, які закохують у літературу

— Значна частина радіопрограм — прямоефірні. Хоча записані програми про той же театр, кіно чи літературу теж мали б свою родзинку. Ведучим і звукорежисерам можна було б проявити більше креативності. Чому ви надаєте перевагу прямому ефіру?

— Справді, в нашому ефірі чимало розмовних прямоефірних передач. Їх обожнюють наші слухачі: телефон «червоний» від дзвінків щоразу, коли тема зачіпає аудиторію. Це безцінна нагода для діалогу та обміну думками між різними середовищами. Радіо немає сенсу робити, якщо хочеш просто поговорити сам із собою. Наш нерв — це діалог.

Інша справа — наша лінійка мистецьких передач. Радіодрама, аудіокнижка, опера, радіодетектив — це унікальні жанри, з якими працює тільки UA: Радіо Культура. В них можна на повну силу почути, що таке якісна робота режисерів і саунд-продюсерів. Це програми з «довгим диханням» — ми й новий контент створюємо, як-от радіоверсії нових вистав або постановки топових радіодетективів, і популяризуємо скарби з наших фондів, як-от повісті Тараса Шевченка у виконанні культового диктора Петра Бойка.

— Чи впливає карантин сьогодні на роботу ведучих? Можливо, частина колективу продовжує працювати дистанційно?

— Працюємо так, як того вимагають обставини. Наприклад, стали відкритішими до карантинних реалій онлайн-спілкування. І, звісно, коли погано ходив транспорт, експериментували з більш «кухонними» форматами записів. Загалом радіо — динамічне, як і вся наша команда, тому ми адаптуємося до тих реалій, які виникатимуть.

— Якщо посилять карантин і знову припинить ходити громадський транспорт, чи є в UA: Радіо Культура можливість оплатити ведучим прямоефірних програм проїзд на таксі?

— Упевнена, що UA: Суспільне мовлення матиме належні інструкції щодо дій у такій ситуації. Я особисто сподіваюся, що всі будуть здорові.

— Частина культурних подій через пандемію переходить в онлайн. До вас часто звертаються, щоб ви стали майданчиком для трансляцій? Які заходи плануєте транслювати восени 2020 року?

UA: Радіо Культура — єдине у своєму роді. Завдяки ефективній співпраці з нашими колегами з департаменту цифрових платформ ми вже маємо успішний досвід онлайн-взаємодії з Місяцем авторських читань у Львові, Meridian Czernowitz у Чернівцях, готуємо проєкт у рамках 27 BookForum, а також сподіваюся скоро розповісти про цікавий спецпроєкт із Мистецьким арсеналом. Під час карантину в нас роботи точно не поменшало.

 

Уперше опубліковано на stv.detector.media

Фотографувала Ольга Закревська