Новини компанії

Липень 29, 2020

Від Стуса до Малковича: 11 записів UA: Радіо Культура, на яких поети самі читають свої вірші

Щобудня в ефірі UA: Радіо Культура звучать вірші. П’ятихвилинний проєкт «Поезія» починається саме в той час, коли зазвичай п'ють другу філіжанку кави — о десятій, одразу після випуску новин.

Читайте також: Топ-20 вистав в ефірі UA: Радіо Культура, які закохують у літературу

Слухання поезії — чудове тренування для мозку. А для вчителів ця поетична п’ятихвилинка корисна ще й тим, що тут часто звучать справді унікальні записи — зокрема вірші в авторському виконанні.

«Нова українська школа» спільно з UA: Радіо Культура зібрали топ-10 випусків «Поезії», у яких вірші звучать голосами самих авторів. Поряд із кожним записом є кнопка «Завантажити». Так ви можете формувати власні плейлисти.

1. Вірші Василя Стуса в авторському виконанні

Василь Стус сам начитав вірші «Ти пам’ятаєш ніч?»«За роком рік»«Вчися чекати, друже». Запис зробив близький приятель поета Леонід Селезненко. Зверніть увагу, якою спокійною є власна манера виконання Стуса.

СЛУХАТИ

Читайте також: «Великий знавець людської душі»: на UA: Радіо Культура прем’єра радіовистави «Закон» за драмою Винниченка

2. Вірші Максима Рильського в авторському виконанні

У радійних фондах збереглися три записи, зроблені в 1960-х роках — Максим Рильський читає вірші «Троянди й виноград»«Пісні» та «До Рони». Вас здивує міць його голосу.

СЛУХАТИ

3. Поезія Миколи Бажана в авторському виконанні

Вірш «В нас клятва єдина» Микола Бажан написав у перший день німецько-радянської війни. У радійних фондах зберігся студійний запис, де він сам анонсує та читає цей вірш.

СЛУХАТИ

4. Вірші Василя Симоненка в авторському виконанні

Чотири вірші — «Лебеді материнства»«Світ який — мереживо казкове»«Де зараз ви, кати мого народу»«Ти знаєш, що ти людина» — голосом Василя Симоненка набувають особливого сенсу. Стає очевидним, наскільки невипадковим є кожне слово.

СЛУХАТИ

Читайте також: Прем'єра на UA: Радіо Культура — радіофільм про поета Леоніда Кисельова

5. Вірші Павла Тичини в авторському виконанні

У фондах UA: Українське радіо зберігаються раритетні записи — Павло Тичина читає власні вірші «Розкажи, розкажи мені поле»«Їдемо з Великої Багачки». На цих записах голос класика звучить дуже урочисто.

СЛУХАТИ

6. Вірші Сергія Жадана в авторському виконанні

У цьому аудіо дві сильні поезії Сергія Жадана «Цілий місяць вони стояли при цій ріці»«Пам’яті всіх, кого позбавили права». В авторському виконанні вони звучать ще потужніше.

СЛУХАТИ

7. Вірші Ліни Костенко в авторському виконанні

Одразу п’ять віршів Ліни Костенко в одному аудіо — «Страшні корчі вербових ікебан»«Щасливиця, я маю трохи неба»«Сади стояли в білому наливі»«Мені відкрилась істина печальна»«Стояла груша, зеленів лісочок». Доки всі розгадують, хто ж веде сторінку поетеси у Facebook, просто слухайте справжню Ліну.

СЛУХАТИ

Читайте також: «Прелюдія долі» та «Білий птах з чорною ознакою» — кінокласика на UA: КУЛЬТУРА

8. Поезія Оксани Забужко в авторському виконанні

Оксана Забужко читає «Новий закон Архімеда» («Не руш моїх кіл…»). Вірш було написано двадцять років тому. Але як каже авторка, нині для неї самої багато що сприймається й звучить у цьому вірші інакше. Послухайте, із яким натхненням Оксана Забужко вимовляє кожне слово і як майстерно розставляє паузи.

СЛУХАТИ

9. Вірші Івана Малковича в авторському виконанні

Іван Малкович читає вірші «Хованка»«В передчутті»«Щастя повертається»«Мовби зелений поїзд»«Соломинка». До речі, на UA: Радіо Культура Малкович також веде радіоблог «Поетична антологія від Тичини до Жадана», де цікаво розповідає про українських поетів і пояснює, чому вони писали саме так, а не інакше.

СЛУХАТИ

10. Вірші Емми Андієвської в авторському виконанні

Емма Андієвська так розставила акценти у вірші «Канни» та поемі «Про хліб в традиційному», що просто мурашки бігають шкірою. А від її перепадів тихо-голосно можна впасти в поетичний транс.

СЛУХАТИ

11. Вірші Павла Вольвача в авторському виконанні

Відомий сучасний поет також веде на UA: Радіо Культура авторську програму «Культ-Майдан» — хроніку найяскравіших культурних подій тижня та місяця.

СЛУХАТИ

Усі випуски проєкту «Поезія» можна послухати онлайн за посиланням.

Нагадаємо, UA: Радіо Культура мовить у Києві на хвилі 97,6 FM. Дізнатися FM-частоти в інших містах можна за посиланням. Також слухайте третій канал Суспільного радіо в мобільному застосунку suspilne.radio.

 

Уперше опубліковано на сайті НУШ