Новини компанії

Жовтень 17, 2024

«Життя в ефірі»: історія позивних Українського Радіо

Цю мелодію впізнають мільйони українців, вона стала вірусною у тіктоці, саме з неї починається кожна година радіомовлення. Історію всім відомих позивних Українського Радіо розповідає епізод проєкту «Життя в ефірі»*, присвячений сторіччю Українського Радіо.

Позивні «Реве та стогне Дніпр широкий...» протягом десятиліть є незмінним символом Українського Радіо. Вперше вони пролунали 2 травня 1943 року під час Другої світової на хвилях радіостанції, яка виходила в ефір з потяга. 

Читайте також: «Життя в ефірі»: до свого 100-річчя Українське Радіо презентує новий проєкт

Автор музики на слова Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий...» — композитор Данило Крижанівський. З початком окупації під час Другої світової радіо переїхало з Києва до Харкова. Українське Радіо мовило як фронтовий філіал основної української урядової станції імені Тараса Шевченка. Це був радіопотяг, який складався з близько десяти вагонів і рухався слідом за фронтом, не раз зазнаючи бомбардувань. 

Багато років позивні Українського Радіо звучали у виконанні акустичної бандури Андрія Бобиря, який був мобілізований на початку війни. Він служив у винищувальній авіації й під час служби своїми руками зробив бандуру, яку перевозив у порожнині крила свого літака. Понад 80 років традиційна мелодія «Реве та стогне Дніпр широкий» набувала нових аранжувань, проте основна мелодія залишається з Українським Радіо.

Слухайте «Життя в ефірі»: 

Зазначимо, у вересні в ефірі стартував 25-серійний проєкт «Життя в ефірі», присвячений 100-річчю Українського Радіо. У ньому автори підготували розповідь не тільки про історію радіо, а й про життя кількох поколінь українців крізь призму історії Українського Радіо. Цей проєкт може стати найповнішим комплексним дослідженням історії Українського Радіо в аудіоформаті за весь час існування. 

Українське Радіо — найпопулярніше розмовне радіо України з найбільшою FM-мережею та флагманський канал Суспільного Мовлення. У 2024 році відзначає століття з початку мовлення. У Києві мовить на частоті 105 FM. З усіма частотами Українського Радіо та лінками на соцмережі Суспільного в регіонах можна ознайомитися за посиланням. Українське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».

* Програму створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключно відповідальністю Суспільного Мовлення і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу.