Новини компанії

Вересень 03, 2024

«Життя в ефірі»: до свого 100-річчя Українське Радіо презентує новий проєкт

У вівторок, 3 вересня, в ефірі стартує 25-серійний проєкт «Життя в ефірі»*, присвячений 100-річчю Українського Радіо. У ньому автори підготували розповідь не тільки про історію радіо, а й про життя кількох поколінь українців крізь призму історії Українського Радіо. Цей проєкт може стати найповнішим комплексним дослідженням історії Українського Радіо в аудіоформаті за весь час існування. Для «Життя в ефірі» ретельно збирали інформацію від ветеранів радіо, істориків, опрацювали тисячі сторінок архівних документів, а багато подробиць звучатимуть в ефірі вперше.

Читайте також: «Лист на Радіо»: історії слухачів у проєкті до 100-річчя Українського Радіо

«Коли ми задумували цей проєкт рік тому, то сумнівались, чи назбирається інформації на 25 серій. Такої, щоб була цікава не тільки нам, радійникам, а нашим слухачам. Тепер я розумію, що ми б і 100 серій потягнули. Бо історія Українського Радіо — це, по суті, історія усього нашого народу за минулі 100 років. Працівники радіо, як і вся українська інтелігенція, ставали жертвами сталінських репресій, гинули під час Другої світової, бо останніми виходили з Києва перед наступом німців, проносили через усе століття український дух, культуру і мову. Саме з ефіру Українського Радіо українці почули Акт проголошення незалежності, і саме в нашому ефірі, ще до затвердження Верховною Радою, вперше серед усіх мовників прозвучав гімн "Ще не вмерла України". У період нинішньої російсько-української війни Українське Радіо стало єдиним джерелом достовірної інформації для мешканців тимчасово окупованих територій, а декому навіть рятувало життя, повідомляючи про доступні можливості евакуації. Тож оскільки у багатьох родинах є одразу кілька поколінь слухачів Українського Радіо, переконаний, кожен наш слухач і слухачка, пізнає у цьому проєкті щось своє, рідне, про історію своєї країни, свого роду, свою особисту історію», — розповів виконавчий продюсер Українського Радіо Юрій Табаченко.

Радіопроєкт детально описує історію винайдення і поширення радіо у світі, подробиці розвитку радіо як технології в Україні та підготовки технічної бази для роботи радіо в Харкові. Розкриє імена та історії маловідомих, але визначних українських вчених у галузі радіо — Пильчикова, Огієвського, Айзенштейна. Розповість, чому Українське Радіо запрацювало саме в Харкові, яка була сітка мовлення у перші роки, які формати програм були популярні, про що говорили в ефірі й кого запрошували у студію. «Життя в ефірі» розкриє особу першого диктора Українського Радіо.

Значна частина проєкту присвячена тиску на радіо радянської влади. Команда проєкту знайшла і вперше оприлюднить архівні матеріали справ розстріляних у сталінські часи працівників Українського Радіо. Ветерани радіо розповіли, як їм вдавалося обходити цензуру та говорити «між рядками. Державний гімн вперше публічно прозвучав саме на хвилях Українського Радіо, ще до його офіційного затвердження Верховною Радою.

Кілька епізодів «Життя в ефірі» буде присвячено роботі Українського Радіо у воєнні роки: під час Другої світової та під час нинішньої російсько-української.

Проєкт також розповідає про історію появи Радіо Промінь та Радіо Культура, творчих колективів Українського Радіо: симфонічного оркестру, оркестру народної та популярної музики, хорової капели, дитячого хору та тріо бандуристок. Окрема розповідь — про Будинок звукозапису Українського Радіо і про те, як у його стінах народжувалися хіти Івасюка, Яремчука, Зінкевича.

Проєкт «Життя в ефірі» розкриває багато інтриг: хто насправді винайшов радіо (спойлер: не Марконі і не Попов), як радіо стало медіа і до чого тут «Титанік», як записували радіорепортажі до винайдення магнітної стрічки, як у 1943-му Українське Радіо мовило з потяга, та як пісня «Реве та стогне» стала позивними Українського Радіо? 

Слухайте «Життя в ефірі» з 3 вересня щовівторка та щочетверга о 20:30.

Проєкт виходитиме на всіх подкаст-платформах та на ютуб-каналі Українського Радіо.

Нагадаємо, у липні стартувала програма «Лист на Радіо» до 100-річчя Українського Радіо, яка розповідає історії слухачів про те, як радіо змінило життя людини чи цілої громади, історії про вплив радіомовлення.  

Українське Радіо — найпопулярніше розмовне радіо України з найбільшою FM-мережею та флагманський канал Суспільного Мовлення. У 2024 році відзначає століття з початку мовлення. У Києві мовить на частоті 105 FM. З усіма частотами Українського Радіо та лінками на соцмережі Суспільного в регіонах можна ознайомитися за посиланням. Українське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».

* Проєкт «Життя в ефірі» створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Суспільного Мовлення і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу.