Новини компанії

Жовтень 17, 2024

Чому занепадають села і що їх може врятувати — спецрепортаж Суспільне Івано-Франківськ

Що може врятувати українське село та чому деякі населені пункти фактично зникають з мапи — журналісти Суспільне Івано-Франківськ досліджували тему разом з експертами  Національного інституту стратегічних досліджень та представниками громадської організації «Інститут громадянського суспільства».  Розгорнутий спецрепортаж дивіться на ютуб-сторінці Суспільне Івано-Франківськ.

Читайте також: «Що таке одна сторінка?» Оксана Забужко про написання Радіодиктанту національної єдності – 2024

Населення в селах Івано-Франківської області з 2001 до 2022 року зменшилося на понад 67 тисяч. Водночас на Івано-Франківщині зʼявилася тенденція, коли люди з великих міст переїжджають в область. Суспільне відвідало Березівку Рогатинської громади, де мешкає 30 людей, немає школи й магазину, а виїхати із села можна раз на тиждень. Журналісти погостювали у киян Інни та Едуарда Чудайкіних, які купили сторічну гуцульську хату й оселилися на Косівщині.

«Як на мене, в медіа про цю проблему є мало експертизи. Ми всі наче розуміємо, що люди масово виїжджають із сіл. Здається, що знаємо і причини цього, і уявляємо доволі сіру картину, до чого це може призвести. Чуємо в побуті розмови із жалем про українське село, але не виносимо цю тему в публічне обговорення, — розповідає головний редактор Суспільне Івано-Франківськ Василь Скрипка. — Тож ми вирішили залучити аналітиків, дізнатися точні цифри, вивчити тенденції. Так, проблема — дуже системна і тривала. Скласти універсальну інструкцію, що робити з українським селом — неможливо, але проговорити цю тему потрібно».

Авторка «польового дослідження» Діана Коржук у роботі поєднала ексклюзивні історії й аналітику, щоб показати, що відбувається в українських селах, чим зумовлені ці процеси та які дії можуть покращити ситуацію, а що — незворотне, зважаючи на економічні і загальносвітові тенденції.

«Село трансформується і має майбутнє, але все абсолютно залежить від самих людей, — зазначає журналістка Суспільне Івано-Франківськ Діана Коржук. — Хтось у старій хаті прабаби не бачить жодної цінності, а хтось довго шукає таку хатку, реставрує її, зберігаючи спадщину і розвиваючи бізнес. При чому цей бізнес не про традиційні речі для села — фермерство чи щось повʼязане з аграрною справою. Це щось нове — зелений туризм, тваринотерапія, організація ретритів, виробництво одягу, свічок чи соусів. Тому я сподіваюся, цей проєкт зможе надихнути людей на створення чогось нового у своєму селі, на збереження своєї спадщини і на розвиток якихось унікальних брендів».

За словами Діани, матеріал вже викликав дискусію, навіть у коментарях люди діляться ідеями, як відновлювати села самостійно, згадують свій досвід, розповідають свої історії.

«Багато ексклюзивних історій ми знаходимо в містечках та селах, де живуть наші родичі, родичі колег, друзі, знайомі, знайомі знайомих. А уявіть, скільки нового, досі ніде не опублікованого, можна розповісти нашій аудиторії, маючи на місці кореспондента — місцевого жителя, який про свою громаду знає все. З нетерпінням чекаю розбудови гіперлокальної мережі Суспільного у Прикарпатті, маю надію, що в області вдасться знайти таких людей, з якими зможемо розповісти ще більше нових історій, проаналізувати події, що відбуваються», — додає Діана Коржук.

Крім інформування, Суспільне ще й документує процеси, що відбуваються в країні через людей та їхні долі. Це теж наша історія — часто зворушлива і завжди рідна.

«Мене розчулила історія Марії Захар, яка живе в Березівці, настільки, що під час зйомок ми плакали обидві. Вона дуже добре тримається, доглядає за своїм господарством та обійстям, але коли почала розповідати, як вона втратила чоловіка і як їй сумно без нього, — сліз стримати не змогли. Вже чотири роки Марія живе сама, бо діти й онуки виїхали із села. І от ця жінка, яка прожила в цьому селі понад 50 років, вийшла тут заміж, народила дітей і так часто допомагала місцевим, бо вона фельдшерка, стоїть  посеред подвірʼя, качок і гарбузів — самотня, як символ села», — ділиться Діана Коржук.

Цей спецрепортаж, за словами головного редактора Суспільне Івано-Франківськ Василя Скрипки, ще й своєрідний підсумок циклу «(Не) населені пункти». Упродовж кількох років журналіст Степан Пенкалюк зробив чимало репортажів із сіл на межі зникнення, зібрав історії місцевих жителів, показав реалії тамтешнього життя, а зараз Діана Коржук через експертизу і наочні приклади людей ставить питання: «А яке тоді майбутнє цих сіл?»

Про прикарпатців, їхнє господарство, турботи, мрії та дії — дивіться у відео:

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Суспільне Мовлення на Прикарпатті це — телеканал Суспільне Івано-Франківськ та Українське Радіо Івано-Франківськ. 

Оперативні новини про події в області — на сайті Суспільне | Новини та у соцмережах: