Лютий 14, 2025
Стратегії інклюзивного розвитку та залучення: міжнародний воркшоп для працівників Суспільного
Наприкінці січня команда Суспільного Мовлення України взяла участь у воркшопі «Впровадження DEI (Diversity, Equity, and Inclusion — міжнародний термін) на Суспільне Мовлення: стратегії інклюзивного розвитку та залучення», який відбувся в Любліні, Польща. Захід був організований у межах співпраці Суспільного Мовлення (Suspilne Ukraine) та Європейською мовною спілкою (ЄМС) щодо створення Концепції DEI. Воркшоп став важливою платформою для обговорення практичних підходів до впровадження політики інклюзії у медіа й обміну досвідом між українськими та європейськими колегами.
За організацію воркшопу відповідав департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей. Нагадаємо, що Суспільне Мовлення ще минулого року розпочало роботу над розробкою концепції розмаїття, рівності та інклюзії.
Для роботи над Концепцією DEI створили внутрішню робочу групу, до якої долучилися працівники з різних підрозділів Суспільного. Вони стали учасниками тренінгу, щоб глибше дослідити ідеї та принципи DEI і знайти шляхи їх ефективного впровадження. Адже ці принципи стосуються кожного і є основою для розвитку інклюзивного медіасередовища.
ЄМС, своєю чергою, відібрали тренерів — колег із різних суспільних мовників, які ще з червня вивчали досвід Суспільного, щоб адаптувати найкращі міжнародні практики під українські реалії.
На воркшопі обговорили, як найкраще реалізувати на практиці політики інклюзії в медіа, обмінювались досвідом і розробляли стратегії, які допоможуть Суспільному ефективно впроваджувати принципи розмаїття, справедливості та інклюзії (DEI).
Серед учасників воркшопу були члени правління Суспільного Мовлення Марія Фрей і Дмитро Козлов, директорка департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Анастасія Гудима, керівники підрозділів, менеджери, головні редактори, ведучі, журналісти, HR-фахівці Суспільного Мовлення. Програма воркшопу складалася з експертних презентацій та великої кількості інтерактивних сесій у робочих групах, розгляду тематичних досліджень і розробки індивідуальних планів дій для впровадження DEI у мовниках країн-учасниць.
«Для нашої компанії, що працює в щоденному контексті війни та дезінформаційних атак, спільне розуміння розмаїття, рівності та інклюзії найбільше проявляється у свідченні цінності кожного й кожної. На рівні управління пріоритетом для нашого подальшого розвитку мають стати не обіцянки про рівні можливості, а реальні дії, які скорочують розриви між досвідами і сприяють порозумінню. Я бачу, що є запит від наших команд на розширення знань у цьому напрямку, і я з радістю підтримую та включаюсь у ці ініціативи», — зазначила Марія Фрей, членкиня правління Суспільного Мовлення.
Семінар акцентував на дієвих стратегіях інклюзивного лідерства та залученні зацікавлених сторін. Команда Суспільного Мовлення мала змогу опрацювати найкращі міжнародні практики й адаптувати їх до локального контексту.
Член Правління Суспільного Мовлення Дмитро Козлов поділився своїми враженнями від семінару: «Дякую колегам з ЄМС за змістовний та надихаючий тренінг з DEI. Вони створили простір для глибоких роздумів і відвертого діалогу. Але найголовніше — це було не лише про DEI. Нам усім нагадали про головне в роботі — що означає бути людиною. Окрема подяка всій команді, яка взяла участь у тренінгу. Для Суспільного мовника дотримання принципів DEI надзвичайно важливе, і те, що до обговорення долучилися представники різних команд та підрозділів, особливо цінно. Колеги, щиро ціную ваш час, енергію, які ви доклали до цього навчання!».
Важливу роль у заході відіграли експерти суспільних медіа ЄМС (Public Service Media), до якого увійшли:
- Тамара Шубладзе, керівниця відділу кадрів Грузинського суспільного мовника, яка займається впровадженням ініціативи Diversity Georgia з 2018 року.
- Іва Крталіч, керівниця напряму міжкультурного різноманіття у WDR (Німеччина), яка впроваджує стратегію DEI та проводить дослідження щодо пострадянських іммігрантських спільнот у Німеччині.
- Хаджира Махомед, керівниця напряму DEI у новинах BBC, яка спеціалізується на інклюзивному лідерстві та політиці гендерної рівності.
- Мінна Пьонтюс, керівниця відділу доступності YLE (Фінляндія), яка працює над реалізацією стратегічного плану доступності та співпрацює з експертами й громадськими організаціями.
- Енн Річардсон (Anne Richardson), старша проєктна менеджерка з розмаїття, рівності та інклюзії в ЄМС.
- Наталія Берегой (Natalia Beregoi), консультантка із трансформації ЄМС.
- Д-р Юла Кіріаку (Dr Yioula Kyriacou), консультантка із впровадження розмаїття, рівності та інклюзії в ЄМС, 20 років працювала директоркою телевізійних програм і керівницею відділу трансформацій кіпрської телерадіомовної корпорації.
Експерти ЄМС, які об’єднують досвід різних суспільних мовників, з Великої Британії, Грузії, Кіпру, Німеччини та Фінляндії поділилися досвідом роботи своїх команд у впровадженні принципів DEI. Вони підготували для учасників практичні завдання, щоб занурити їх у реальні кейси та продемонструвати різні підходи до інтеграції розмаїття, справедливості й інклюзії в медіа.
Окрім цього, колеги з ЄМС розповіли про спільний досвід суспільних мовників різних країн і показали, як ці принципи адаптуються до різних національних контекстів і які виклики стоять перед медіа у процесі їх впровадження.
Під час воркшопу команди працювали над ключовими напрямами впровадження DEI на Суспільному, спираючись на напрацювання компанії та досвід європейських суспільних мовників. Зокрема:
- формували спільну візію Суспільного, яка відображає цінності розмаїття, справедливості та інклюзії;
- досліджували нові можливості для покращення контенту, враховуючи політики та принципи DEI;
- шукали шляхи для забезпечення безбар’єрності у контенті, щоб інформація була доступною для всіх глядачів і слухачів;
- обговорювали інклюзивне лідерство як основу для ефективного управління командами і створення робочого середовища, яке враховує різні потреби;
- говорили про представлення національностей і національних спільнот у медіа та важливість рівного доступу до інформації для всіх громад;
- обговорювали важливість формування різноманітної команди — як підхід до підбору персоналу впливає на якість роботи, ухвалення рішень та відображення суспільства в медіа;
- ділилися місцевим контекстом, пояснюючи, що DEI в Україні — це значно ширше, ніж одна окрема тема. Для нас це також про ветеранів, людей на окупованих територіях, внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих груп.
«Для мене цей воркшоп був не просто важливий, він був необхідний, — ділиться враженнями Анастасія Гудима. — Я працюю з темами рівності, розмаїття та інклюзії щодня, і це складне завдання для медійників. Це завжди баланс між поясненням і емоцією, між аргументами й реальними історіями, між складністю теми й простотою її подачі. Але цей воркшоп ще раз довів: зміни починаються з людей, і вони відбуваються там, де є розуміння, підтримка та готовність робити більше, ніж просто говорити. Неможливо впроваджувати системні зміни, якщо розуміння цих тем зводиться лише до окремих ініціатив. Саме тому цей воркшоп був важливий не лише для мене, а й для всієї команди. Нам потрібно було сформувати амбасадорів цих тем усередині компанії — людей, які зможуть бачити ширше, які зрозуміють, що DEI — це не про “когось іншого”, а про кожного. Що це не просто політика чи стандарт, а спосіб працювати, спосіб розповідати історії, спосіб будувати суспільство».
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.