Липень 31, 2024
Літературний фестиваль «Фронтера» — на платформах Суспільного
27-28 липня у Луцьку відбувся IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера», який об’єднав українських та закордонних літераторів, істориків, культурологів, перекладачів і медійників, щоб показати світові, як працює культура України в часи великої війни.
IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера». Фото: Суспільне Луцьк
Суспільне Мовлення традиційно інформаційно підтримало фестиваль. Команда Суспільне Луцьк два дні працювала на різних локаціях літфесту, готувала новини, інтерв’ю з організаторами, учасниками і відвідувачами, репортажі та радіопрограми про найяскравіші події для усіх платформ мовника.
Для Луцька важливо мати такий фестиваль, бо сюди їдуть не лише українські лідери думок, а й іноземці, які, повернувшись додому, нестимуть у світ правду про Україну, вважає головна редакторка Суспільне Луцьк Лариса Літвицька.
«“Фронтера” стала місцем теплих зустрічей — з друзями, однодумцями, колегами. Місцем знайомств. Місцем, де можна не лише надихнутися, почути сильні українські голоси і потужні думки, а й відпочити. Суспільне було на більшості локацій. Кореспонденти намагалися передати настрій літературного фестивалю і їм це вдалося. Благодійність, допомога війську — для мене особисто одна з найважливіших складових фестивалю в час повномасштабної війни», — каже головна редакторка Суспільне Луцьк.
Читайте також: Фонд «Повернись живим» та Суспільне провадять кампанію на підтримку українських військових
Загалом на фестиваль приїхало до пів сотні гостей, серед них — імениті літератори з України, Польщі, Іспанії, Франції та Португалії: Юрій Іздрик, Ірена Карпа, Макс Кідрук, Марічка Паплаускайте, Євгенія Кузнєцова, Малґожата Реймер, Фабріс Депре, літературознавець Ростислав Семків, історики Леся Бондарук та Богдан Паска та інші.
Як фотокореспондент працював під час фестивалю журналіст Вадим Панафідін. Його фото та відео з відкриття фестивалю облетіло соцмережі.
«Мені важливим було те, що фестиваль, окрім іншого, мав благодійну мету. Кошти зібрані під час фестивалю долучать до великого збору, який оголосив благодійний фонд “Ангар.Україна”. Придбані дрони та інше обладнання будуть виборювати нашу перемогу на фронті. Так як і слова, які карбують наші літератори, нині часто стають “зброєю” у боротьбі за розуми людей, за свободу та справедливість», — говорить лінійна продюсерка Суспільне Луцьк Наталія Морозюк.
Наталія Морозюк. Фото: Суспільне Луцьк
Завідувачка редакції Суспільне Луцьк Оксана Євпак під час першого дня фестивалю поспілкувалася з Максом Кідруком, інтерв’ю з ним можна буде переглянути у найближчі дні на ютуб-каналі мовника.
«Максим Кідрук розповів, чому література не може протистояти тиранії. Для чого він змальовує у своїх фантастичних творах найгірші сценарії розвитку подій для України і світу? Що його надихає і дає сил у час війни? Чи відчуває і як сприймає популярність», — ділиться Оксана Євпак.
Максим Кідрук та Оксана Євпак. Фото: Суспільне Луцьк
Якою ж була атмосфера на фестивалі, про що говорили, що презентували і що читали — за цим усім стежила кореспондентка Тетяна Біскуб. Вона підготувала репортажі з місця події.
«Луцьк відвідали письменники, поети, репортери, перекладачі, літературознавці та історики. Відвідувачі фестивалю слухали поезію та прозу, лекції про розвиток української літератури, історії шістдесятників, розповіді іноземних репортерів, які висвітлюють війну в Україні у європейських ЗМІ та публіцистиці. Зі сцени журналістка Марічка Паплаускайте розповідала про роботу в сучасних умовах, а саме — документування та висвітлювання дійсності. Чи може бути література проти тиранії — дискутували Макс Кідрук, Інна Білоножко та Малгожата Реймер (Польща). Ірена Карпа ділилась дослідженнями російсько-української війни в інформаційному просторі Європи. Було цікаво поспілкуватися з інтелектуалами з числа учасників та відвідувачів фестивалю», — каже кореспондентка Суспільне Луцьк.
Читайте також: Сім повчальних казок на сім днів тижня: добірка для дітей та батьків від Суспільного
Над якими книгами працюють зараз — розповіли Суспільному письменниці Ірена Карпа та Євгенія Кузнєцова.
«Дописую художню книжку, але події відбуваються під час війни. І війна так затягнулася: думала закінчу після війни 2024-го, а зараз не ризикую ставити (дату — ред) 2025-й. Герої знайомляться під час війни, всі події влітку, коли спека, я так і залишу, і придумаю пояснення, чому так. Деяких прототипів вже немає, а в книжці вони досі живуть», — розповідає Ірена Карпа.
Ірена Карпа. Фото: Суспільне Луцьк
«Вже півтора роки виношую ідею. Я над нею думала-думала, поки складеться цей пазл в голові — і тоді я сідаю писати. Це буде зимова книга про зиму, про Україну після великої війни, про людей, про стосунки між людьми, про нас», — ділиться творчими планами Євгенія Кузнєцова.
Євгенія Кузнєцова. Фото: Суспільне Луцьк
Кореспондентка Іванна Остапчук мала нагоду поспілкуватися з авторкою книжки «Потяг прибуває за розкладом» Марічкою Паплаускайте. Деталі — в інтерв’ю, яке зараз готується до ефіру.
Іванна Остапчук та Марічка Паплаускайте. Фото: Суспільне Луцьк
Репортерка з Португалії Ана Франса провела яскраву паралель. Жінка, яка була в обласному центрі Волині в березні 2022-го, приїхала на «Фронтеру», і розповіла, що вражена.
«Я була у Луцьку в перші дні повномасштабного вторгнення, пішла у музей. Твори мистецтва були сховані, люди виїжджали за кордон або ховались в укриттях. І зараз добре бачити Луцьк наповнений життям та людьми», — говорить репортерка.
Португальська репортерка Ана Франса. Фото: Суспільне Луцьк
Підсумки фестивалю, як частини соціокультурного розвитку нашого суспільства, підіб’ють у «Темі дня» на Українському Радіо Луцьк журналістка Ольга Шарута та організаторка фестивалю Елла Яцута.
Ростислав Семків і знімальна група Суспільне Луцьк.Фото: Суспільне Луцьк
Також до висвітлення подій фестивалю у межах партнерства долучилися команди Радіо Культура та телеканалу Суспільне Культура.
27 липня перед відкриттям літфесту, про особливості цьогорічної події ведучим «Ранків культурної людини» на Радіо Культура розповів програмний менеджер фестивалю «Фронтера» Микита Москалюк.
На фестивалі працювали і журналістки Радіо Культура Марина Люта і Ольга Головецька. Їхні репортажі, інтерв'ю з організаторами, учасниками фестивалю можна було почути в ефірі Радіо Культура і під час прямих включень в ефір інформаційно-аналітичного проєкту «Культура на часі» телеканалу Суспільне Культура.
Нагадаємо, фокус-темою цьогорічного, вже четвертого, фестивалю стала «Зміна ролей».
IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера». Фото: Суспільне Луцьк
За задумом організаторів, цьогорічна «Фронтера» — не тільки про митців, які долучилися до лав ЗСУ чи стали волонтерами, але й про сам момент перелаштування кожного з нас: тих, хто захищають, допомагають, чекають, спільно переживають велику війну. Про літературу й документування дійсності, поезію та мову, що змінюються під впливом воєнних дій, а також про те, як тексти можуть протистояти тиранії і навіщо потрібна культурна дипломатія.
IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера». Фото: Суспільне Луцьк
У програмі — дискусії за участю українських та іноземних інтелектуалів/ок, перекладацькі майстерні, презентації нових книжок, читання давно улюблених і ще не опублікованих текстів, музичні й театральні дійства.
IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера». Фото: Суспільне Луцьк
Літературний фестиваль — безбар’єрний та благодійний, виручені кошти підуть на закупівлю обладнання воїнам 141-ї бригади. Дійство відбувалося на території Музейного простору «Окольний замок».
За інформацією організаторів цьогоріч фестиваль відвідали 1954 особи. На дрони для ЗСУ зібрано 338 100 гривень. На літфесті відбулось 18 подій за участі 30 митців з 5 країн. 8 подій провели кількома мовами, одну — виключно англійською. 4 події супроводжували жестовою мовою. За два фестивальних дні відбулось 17 автограф-сесій, придбано 625 книг.
Журналістка Тетяна Біскуб. Фото: Суспільне Луцьк
Нагадаємо, усі верифіковані новини від команди Суспільного — на сайті Суспільне Новини. Про Волинь — у місцевому розділі сайту та в соцмережах мовника Суспільне Луцьк:
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап.