Жовтень 29, 2024
Радіо Культура представляє спецпроєкти до 100-річчя Українського Радіо
На хвилях Радіо Культура вийде низка спеціальних проєктів, присвячених 100-річному ювілею Українського Радіо. Слухачі матимуть унікальну можливість поринути в історію національної культури, літератури та мистецтва через історичні факти, музичні твори й унікальні архівні записи.
«Радіо Культура є літописцями української культури. Наші команди створюють аудіоверсії музичних, літературних, театральних творів, які стали знаковими явищами — й таким чином документують життя культурного поля. В часи війни от уже понад десять років ця робота є особливо важливою, адже ворог прагне знищити культуру — те, що робить нас нами. Також ця робота засобами культурної дипломатії й нашої праці в складі Європейської мовної спілки сприяє поширенню української культури у світі. Тож у рік сторіччя Українського Радіо наша команда занурилася в архів, аби зібрати найбільш цінні записи. Ця подорож історичними записами дала унікальну нагоду на власні вуха почути, як протягом цієї сотні років змінювалася Україна та її культура», — говорить виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному
З 28 жовтня на хвилях Радіо Культура стартував проєкт «100 років в ефірі: голоси українських письменників». Щодня звучатиме радіоподорож історичними епохами, що дозволить почути голоси знакових письменників 20-го та 21-го століть. Серед голосів, які звучатимуть, є ексклюзивні записи українських письменників від 1950-х років і до сьогодення: Іван Багряний, Василь Симоненко, Ліна Костенко, Сергій Жадан, Оксана Забужко та багато інших.
«Голоси як невидимий портал — зв'язок між поколіннями. Вони оприявнюють приховані сенси, які особливо важливі, бо наш ефір можна почути навіть на тимчасово окупованих територіях. Радіо створює художній засіб спілкування навіть тоді, коли це здається неможливим. Це було і під час Другої світової війни, і залишається незмінним дотепер», — розповідає авторка проєкту Лілія Славінська.
Читайте також: Музичні прем'єри листопада на хвилях Радіо Культура
З 4 листопада о 15:45 в ефірі Радіо Культура розпочинається спецпроєкт «100 років в ефірі: музика на Радіо Культура», що складається з 14 випусків, присвячених знаковим музичним записам «Художнього фонду Українського Радіо». У програмі звучатимуть унікальні записи музичної спадщини України.
«По записах з нашого Художнього фонду можна було б реконструювати історію української культури. Адже одна з наших важливих суспільних функцій — фіксація історичних моментів, зокрема мистецьких. Для прикладу, лише за останні два роки команда Радіо Культура записала й оприлюднила в ефірі кілька важливих музичних прем’єр: це і “Чоколівська симфонія” Олександра Саратського, написана у перші місяці повномасштабної війни, і “Симфонія Переможна” Золтана Алмаші, і “Симфонія Незламності” Олега Безбородька, які прозвучали у Львівському органному залі. З іншого боку, маємо багато знакових архівних записів, зроблених ще у 1940-ві роки та пізніше. Дещо з цих записів представимо у проєкті до сторіччя», — розповідає одна з авторок проєкту, завідувачка музичної редакції Світлана Галась.
Читайте також: Радіо Культура запише органні твори українських композиторів на фестивалі у Львові
З 4 листопада щодня протягом листопада в ефірі Радіо Культура слухачі й слухачки почують літературний проєкт «100 років в ефірі: радіо в українській літературі». Проєкт розповідає про історію країни, через улюблені книжки, на сторінках яких завжди звучить радіо. Кожна серія міститиме уривки з творів українських письменників від 1920-х до сучасності, проводячи слухачів через десятиліття важливих історичних змін.
«Кожна серія — це унікальна подорож крізь епохи, що охоплює період від 1920-х до сьогодення. Цей проєкт досліджує відомі художні тексти, де радіо стає провідником, що проводить слухачів українською літературою», — розповідає продюсерка проєкту Марина Люта.
16 листопада о 21:00 в ефірі Радіо Культура прозвучать фрагменти найстаріших записів, які збереглися у фонді Українського Радіо від 1947 року. Спогадами про ці записи поділяться знакові актори Богдан Бенюк, Наталія Сумська, Олексій Богданович та інші.
Зазначимо, що 16 листопада 1924 року в найпершому в історії ефірі Українського Радіо прозвучав концерт, який став першою радіотрансляцією в Україні. Симфонічна музика, що того дня лунала з приймачів, відкрила нову сторінку в існуванні Українського Радіо, п’ятого радіомовника у світі.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.