Новини компанії

Грудень 05, 2023

«Це книжка-помічниця»: перші відгуки читачів про видання «Хоробрі казки» від Суспільного й «АССА»

«Це книжка-помічниця», «максимально делікатне, дбайливе і глибоке проговорювання навіть найважчих досвідів», «ці казки й справді хоробрі», «книжка красива, яскрава» — такими відгуками про видання «Хоробрі казки» вже поділилися книжкові блогери, артисти, громадські діячі та бібліотекарі. 

«Хоробрі казки» — це 12 терапевтичних історій спільного досвіду українських родин, які правдиво, але делікатно пояснюють дітям нові реалії, що наскрізно присутні в цікавих оповідях зі щасливим завершенням: про дружбу, підтримку та волонтерство, втрати, вільний народ і його героїв.

Книжка вийшла друком восени цього року у видавництві «АССА» за аудіопроєктом Суспільного Мовлення. Замовити її можна на сайті. Авторки текстів казок — Вікторія Мурована та Ірина Виговська. Ілюстратор — Георгій Сагітов. Над проєктом також працювали психологиня Маріанна Новаковська, соціологиня Вікторія Бриндза, редакторка Валентина Левицька.

«Моє знайомство з цим проєктом почалося з казок, які спершу були у форматі аудіо. Їх начитували відомі люди, і з кожною казкою все більше розкривалася терапевтична сила цих історій», — ділиться першими враженнями про проєкт книжкова блогерка Анна Полегенько.

Читайте також: «Хоробрі казки» від Суспільного: вмикайте добірку дітям

«А нещодавно я змогла потрапити на презентацію книжки з обома авторками. І це був чарівний досвід. На зустрічі письменниці розповіли про створення, процес написання казок, своїх фаворитів та роботу над втіленням казок спершу в аудіоверсію, а пізніше в повноцінну книжку. Яка вже є в наявності і в моїй бібліотеці», — додає блогерка.

«Невпинна Вікторія Мурована десь між волонтерством, роботою, материнством та купою інших викликів, створених війною, вчасно замислилася над тим, як говорити з дітьми про сирени, втрату, ППО — так зʼявилися «Хоробрі казки» в аудіо. Тепер тримаємо в руках книгу, з чим і вітаємо Віку, Суспільне Мовлення і всіх українських батьків, які читають своїм дітям», — пише Ангеліна Карякіна, радниця голови правління Суспільного.

Читайте також: У Києві презентували видання «Хоробрі казки» — терапевтичні історії для українських родин

Співачка ROXOLANA, яка озвучила казку «Диво в темряві», радить книжку всім батькам, «адже казки створено на актуальні для нас теми разом з психологом. Такі історії зможуть допомогти діткам краще адаптуватися до наших реалій та почуватись більш впевнено та спокійно».

Читайте також: ROXOLANA — голос нової «Хороброї казки» Суспільного

Ведучий Тімур Мірошниченко долучився до озвучування казки «Бульбашки для зайчика Вжуха», в якій розповідається про пана Бульку, дивовижні мильні бульбашки якого тішили дорослих і дітлахів. Одного дня він створив щось справді магічне й захистив ціле місто. 

«Долучився до класної, як на мене, справи — озвучив одну з казок разом з іншими відомими українцями Юлією Саніною, Roxolana, Антоніною Хижняк, Тарасом Компаніченком тощо — “Хоробрі казки”. Спочатку це були лише аудіоказки, але нещодавно вийшли і друком».

Читайте також: Тімур Мірошниченко — голос нової «Хороброї казки» Суспільного

Громадський діяч, політик і волонтер Сергій Притула, який озвучив казку «Як волонтери зірки купували», додав, що дуже важливо створювати проєкти для дітей: «Це дуже допомагає ментальному здоров’ю в такі складні часи».

Читайте також: Сергій Притула озвучив «Хоробру казку» від Суспільного

Книжкова оглядачка та письменниця Віталіна Макарик в огляді для медіа «Тиктор» зазначила: «Найперше впадає у вічі індивідуальний підхід до проговорюваних тем, який відчувається в усьому — від інтонації та сетингу до вибору героїв. Адже в одних історіях ми маємо цілком реалістичних персонажів — сучасних дітей і дорослих, які покидають домівку, переживають через те, як змінилося життя, втомлюються, хвилюються за близьких, які на фронті, та запалюють новорічну гірлянду, щоб розігнати темряву під час блекауту»

У добірці рекомендованих для читання дитячих книг, розміщеній у виданні «Читомо», Віталіна Макарик також відзначила: «Події одних казок відбуваються у максимально наближеному до нас часопросторі з реалістичними героями, а персонажами інших стають тварини чи навіть казкові істоти. Але у кожній з історій є чіткі паралелі із сьогоденням».

«Книжка вчить маленьких читачів, що “не треба ховатися в темряву, а всім разом видобувати світло, яке її переможе”, адже “темрява — це тимчасово. І вона ніколи не поглине світло, яке всередині”», — написала у своєму блозі журналістка, книжкова оглядачка, медіаменеджерка Лілія Шутяк.

За словами Інни Совсун, сформулювати й пояснити війну дітям — це виклик і для батьків, і для системи освіти.

«Така література дає хороші відповіді, як знаходити слова, як не вдарятися в крайнощі — замовчувати все або ж усе розповідати. Нам вже зараз потрібно готувати рекомендації для вчителів, як говорити з дітьми різного віку. І допомагати вчителям впоратися з цією надважливою задачею».

«Кожна з історій допомагає дитині зрозуміти війну і чому ми повинні бути сильними, хоробрими і допомагати одне одному», — підкреслила у відгуку книжкова блогерка akuma_lady, «Читаюча дівчинка».

Книжкова блогерка Тетяна Гонченко у власному телеграм-каналі «Непозбувний книгочитун» написала, що її чотирирічній доньці ще зарано читати такі казки, але блогерка прочитала книжку сама.

Оскільки створювати тексти казок допомагала психологиня Маріанна Новаковська, то, ділиться, історії «не моторошні, а скоріше добрі та зі світлим фіналом», і додає: «якщо й читати, то не всі поспіль, а по одній, з паузами в кілька днів».

Казки можна сміливо назвати одним з найбільш ефективних засобів виховання дитини, переконана Анна Шевлякова, мама-блогерка Bravemommy.

«Ні для кого не секрет, що діти навчаються в грі, а казка — це та ж гра, тільки гра в уяві. Набагато простіше навчити якихось навичок під час гри — так само і пояснити щось набагато простіше за допомогою казок. Чому саме казки є настільки потужним інструментом для виховання та навчання дітей? Тому що діти мислять образами. І найкращим способом дати якісь істини дитині за допомогою образів є саме казка», — Анна Шевлякова, мама-блогерка Bravemommy.

Читайте також: «Хоробрі казки» представили на стенді України на Франкфуртському книжковому ярмарку

За словами представниці Уповноваженого з прав дітей Ірини Суслової, книжка допомагає супроводжувати дітей в цей складний період життя. 

«Найважливіше, що всі тексти були переглянуті та підтримані психологами, які мали на меті допомогти малюкам почуватися комфортно і з надією переживати ситуації, які найчастіше турбують як дорослих, так і дітей, — написала Ірина Суслова. — Вірю, що ця книжка знайде свій шлях до кожного дитячого серця і робота авторів стане світлим промінчиком для маленьких читачів. Нехай ці "Хоробрі казки" надихнуть нас всіх на мужність, впевненість та віру в себе».

«Я лише почала читати книжку, але вже відчула основний меседж — допомогти дітям і дорослим пережити цей період, це своєрідна казкотерапія», — зазначає у своєму блозі письменниця та книжкова блогерка Оксамитка Блажевська.

Книжкова блогерка Юлія Задніпряна звертає увагу, як нелегко пояснити дитині сучасні реалії, в яких опинилися українці з початком повномасштабного вторгнення росії: «Дібрати правильні слова. Не налякати, а вселити мужність та сміливість. Не ігнорувати питання — так, незручно, неприємно, сумно говорити про все це, але ми в цьому живемо, а діти все бачать, відчувають і зчитують, з ними ТРЕБА говорити, пояснювати, транслювати їм правильні сенси, емоції, думки. Герої “Хоробрих казок” — і люди, і тварини, і вигадані істоти — всі вони переживають те, що переживаємо ми з початком війни».

Блогерка переконана, що кожна тема, розкрита з обережністю та любов’ю до дитини, дає широкі можливості для спільних сімейних обговорень та дискусій.

«Я люблю книги за те, які можливості вони надають для розвитку та виховання людини. Ця книга — яскраве, насичене добрими емоціями та відчуттями джерело порозуміння з реаліями сучасного життя», — зазначила Юлія Задніпряна.

Директорка харківського видавництва «АССА» Світлана Фельдман прогнозує для книжки цікаве майбутнє: «Дуже хочу, щоб всі читали її своїм дітям, бо зараз час нових казок, які допомагають триматися, бути хоробрими».

Бібліотекарка Анна Борко«Отримала таку чудову книгу, яку почитаємо спочатку з онучкою, а потім книжечка попрямує до “Бібліотеки на Русанівці” для наших маленьких читачів, і не тільки для них, бо це книга для спільного читання, бо це книга — для вас і про вас».

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.