Листопад 29, 2023
Сезон культури Велика Британія/Україна: співпраця Суспільного та BBC Media Action
Понад 40 проєктів реалізовано в межах Сезону культури Велика Британія/Україна, який тривав з червня 2022 року по червень 2023-го і включав резиденції для митців, організацію обговорень, кінопоказів, музичних, літературних, театральних і танцювальних заходів. Серед них — проєкт «Навички для створення документальних радіопрограм» від BBC Media Action для Суспільного Мовлення.
У межах проєкту 21 учасник — радіоведучі, журналісти, редактори — пройшов онлайн-навчання задля професійного зростання та опанування нових навичок. Експертами стали Луїза Коттон — журналістка BBC з 30-річним досвідом, Олександр Зінченко — історик, публіцист, журналіст, Анастасія Ніжнік — психотерапевтка-консультантка у підході когнітивно-поведінкової терапії. Після завершення навчання наставники надавали онлайн-підтримку щодо розроблення документальних програм.
Читайте також: Радіодрама «Царівна» за п’єсою Ольги Кобилянської — прем’єра на Радіо Культура
«У війні, що ведеться за ідентичність не меншою мірою, ніж за території, культура стала однією з мішеней агресора. Зараз культура надзвичайно важлива для представлення України на міжнародній арені, а саме того, як країна прагне відбудовувати фізично пошкоджене та виробляє візію майбутнього розвитку крізь призму креативної економіки», — Клер де Брекелер, директорка мистецьких програм у Європі, Британська Рада.
«Радіо Культура — редакція, що системно впроваджує інновації роботи з документальними форматами. Думаю, ми тут є трендсеттерами, працюючи з новими темами, несподіваними героїнями та героями, цікавими підходами до створення сценаріїв. Не випадково документальні проєкти, створені після навчання, дозволили колегам застосувати нові навички, аби говорити про важливе. Команда отримала нові ідеї, як цікаво та змістовно розповідати про воєнний досвід у царині культури. Як про це говорити? Наприклад, апелюючи до знакових артефактів війни — всесвітньо відомих фотографій. А чи даючи слово пересічним людям — наприклад, звичайній вчительці. Чи знайомлячи з несподіваним ракурсом погляду на тему окупації — вплив війни на українську культуру виноробства. Або ж оповідаючи про те, як музична галузь України бере на себе більше суб’єктності, аби включатися в життя країни. Пишаюся, що ми мали змогу розповісти всі ці історії», — Ірина Славінська, виконавча продюсерка Радіо Культура.
За результатами проєкту на Радіо Культура вийшли чотири документальні проєкти:
- «Музиканти і війна» — радіодокументальний проєкт про боротьбу музичної спільноти України задля перемоги. Його представили під час 49 Міжнародної конференції IFC AudioDocs (Рек’явік). Також проєкт потрапив до шортлиста міжнародної премії Prix Europa.
- «Один день із життя вчительки: великі перемоги в маленькій школі». Журналістки провели один день у школі та спостерігали за навчальним процесом, який не зупиняють ані повітряні тривоги, ані відключення електроенергії, ані інші виклики, з якими стикаються вчителі та учні під час війни.
- «Українське ігристе: ми вміємо коло нього ходити». Про ігристе як символ антиколоніальної боротьби, про Херсонщину як регіон, де дозріває виноград для українського ігристого, і де великі й маленькі виноробні господарства вчаться бути сильними, мов виноград, і долати окупацію та російську агресію.
- «Фото війни. Історії з-за кадру» — проєкт із 4 серій, кожна з яких розповідає не про фотографію, а про те, що відбувалося в момент зйомки, а герої згадують те, чого ми не побачимо на фото. Відомі фото стали ніби точкою зустрічі людей, історій і подій, які передували, відбувалися одночасно з моментом у кадрі або тривають дотепер. Серія «Житомирська траса» потрапила до шортлиста конкурсу «Честь професії 2023».
Детальніше про Сезон культури Велика Британія/Україна читайте за посиланням.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.