Новини компанії

Травень 25, 2023

Проєкт «Музиканти і війна» Радіо Культура представив Україну на «AudioDocs 2023»

21-24 травня у Рейк'явіку (Ісландія) відбулася 49 Міжнародна конференція IFC AudioDocs 2023. Ця подія щорічно збирає радіодокументалістів з усього світу, щоб прослухати та обговорити найкращі, найінноваційніші та найпотужніші аудіопрограми року. Від України в конкурсній програмі конференції був представлений радіодокументальний проєкт «Музиканти і війна» виробництва Радіо Культура.

Читайте також: Радіо Культура презентує новий радіофільм про Григора Тютюнника

Проєкт пройшов відбір з понад 100 заявок радіопрограм і подкастів. Це єдиний проєкт, який під час AudioDocs 2023 транслювали в повному обсязі, а не короткий фрагмент. За словами авторки та продюсерки проєкту «Музиканти і війна» Катрі Гончарук, для представлення на конкурсі обрали третю серію із назвою «Вибір», в якій музиканти розповідають про свої доленосні рішення часів війни. Наприклад, музикант гурту «Kalush Orchestra» Тимофій Музичук пригадує ключовий момент з Євробачення-2022, коли український гурт, попри ризик бути дискваліфікованим на конкурсі, наважився вигукнути зі сцени заклик про допомогу оборонцям Маріуполя на «Азовсталі». Також у випуску про свій вибір покинути музику і вступити до війська говорять Сергій Василюк з рок-гурту «Тінь сонця», скрипаль Мойсей Бондаренко та бандурист Тарас Компаніченко. Ще один герой проєкту — оперний співак Сергій Іванчук, розповідає про свою волонтерську роботу: на початку вторгнення він вивозив людей з-під Харкова, де отримав п’ять кульових поранень. Він дивом вижив і зараз займається благодійністю. 

«Оскільки це проєкт про музикантів та музиканток, в ньому багато музики. Часто це записи гри та співу з окопів чи військових частин. Треба сказати, що під час демонстрації подкасту на екрані йшов переклад англійською — субтитри, де вказувалася інформація про те, що саме і де саме звучить. Тож, коли звучала мелодія “Ніч яка місячна”, яку грав скрипаль-військовий Мойсей Бондаренко для своїх побратимів, то на екрані був підпис, що це було виконано просто посеред руїн розбомбленої школи. І в такі моменти я бачила, як люди завмирали й намагалися уявити цю картину. Історії українських музикантів і музика як одна з героїнь цього серіалу зробили свою справу — вони максимально розвернули до себе аудиторію і занурили її в український контекст», — каже Катря Гончарук.

Конференція IFC AudioDocs відкрита не лише для фахівців, а й для всіх прихильників аудіального контенту, які приходять познайомитися з найкращими зразками радіодокументалістики. Конференція проходила у культовому для Рейк’явіка місці — кінотеатрі «Bio Paradis», де протягом чотирьох днів тривали сесії прослуховування конкурсних аудіо та дискусії фахівців галузі.

«Для нас визнання професійної спільноти радіодокументалістів є надзвичайно важливим. Радіо Культура як український мовник вирізняється особливою глибиною роботи з радіодокументальними форматами, ми тут маємо направду унікальний досвід. Тепер маємо додаткове свідчення того, що наш досвід важливий і у світовому контексті. Я пишаюся всією командою наших радіодокументалістів і дуже тішуся успіхові проєкту “Музиканти і війна”. До речі, ця радіодокументалка протягом лютого 2023 року вже звучала в ефірах різних суспільних мовників Європи — її адаптували іншими мовами, аби показати аудиторії особливий ракурс погляду на воєнний контекст. Думаю, тепер ми відчуємо ще більше інтересу до наших документальних радіопроєктів», — каже виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.

Проєкт «Музиканти і війна» звучав у програмі дискусійної панелі «Звучання війни», де журналісти з різних країн презентували свої документальні роботи про російське вторгнення в Україну. Окрім української програми в ній були представлені, зокрема, документальна робота польського радіо «Мелодії змін» про українську дівчинку-біженку і її досвід втечі від війни та британський подкаст «Щоденник війни в Україні», який складався з аудіозаписів жителів Дніпра, які з перших днів повномасштабного російського вторгнення записували на диктофон все, що з ними відбувалося. 

«Загалом я була приємно вражена силою та чесністю у цих роботах про Україну — без напівтонів та з абсолютною проукраїнською позицією, так наче це зробили українці. І потім в кожній хвилині спілкування з колегами та відвідувачами конференції я відчувала тотальну солідарність і підтримку нашої країни», — каже Катря Гончарук.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 19:00.  В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.