Вересень 07, 2023
Посилення державного мовлення чи посилення Суспільного? — спікери конференції про реформу Суспільного
Посилення державного мовлення — це загроза демократії України та перепона на шляху до Європейського Союзу. Про це говорили учасники конференції «Суспільне Мовлення: реформа під час війни», організованої Центром демократії та верховенства права, Суспільним Мовленням, а також комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Читайте також: Метазадача — щоб народні депутати читали телеграм-канали Суспільного, — Корнієнко
«Якщо у попередні роки ми всі зійшлися на політичному консенсусі, що державне телебачення — це зло і ми від нього категорично відмовляємося, то зараз у нас фактично відновлюються державні канали. Це створює дуже неприємний інцидент, що державне телебачення — знову “ок”», — вважає народний депутат України Володимир В’ятрович.
«Суспільне служить інтересам громадян, а однак це публічна інституція, яка народилася із державного, наскрізь відчуженого від людини, мовлення. Отже, своїм прикладом воно робить цю трансформацію можливою», — вважає Олеся Островська-Люта, директорка «Мистецького Арсеналу».
Читайте також: Суспільне — це наше джерело контенту на Захід, — Євгенія Кравчук
«Раніше ми декларували, що Україна переходить від державного мовлення до суспільного, тим більше віддаляючись від “совка”. Ми знову повертаємося в “совок”, бо посилюємо і створюємо нові державні канали», — переконана Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного Мовлення.
На її думку, пояснення про обмеження фінансування Суспільного через оборонний бюджет виглядає непереконливо на фоні посилення та фінансування державних мовників, а також приватних каналів, які транслюють телемарафон: «Ми з першого дня створення боролися за незалежність. Багато політиків декларували демократичні цінності і виступали за реформу Суспільного, але не хотіли відпускати від себе контроль за медіа. Якби представники влади зрозуміли, що з сильним незалежним Суспільним Україна буде по-справжньому демократичною, скоріше увійде до Європейського Союзу, то не забирали б наш законний бюджет на свої підконтрольні державні канали».
Читайте також: Зберегти Суспільне та забезпечити його фінансування, — міжнародні партнери
З нею погоджується Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу. Вона переконана, що потрібно переспрямувати фінансування з телеканалу «Рада», іномовлення та єдиного марафону на Суспільне Мовлення. «Це буде вирішенням питання і це буде те, за що могла б голосувати Верховна Рада України. Не треба перекладати відповідальність свою, як народних депутатів, на наших партнерів, які, мовляв, мають дати нам більше коштів. Самим зробити умову, на що ми можемо витрачати і в яких розмірах».
Водночас Олександр Корнієнко, перший заступник голови Верховної Ради України, наголошує, що фінансування Суспільного, як і всієї медіасфери, відбувається за підтримки міжнародних партнерів, адже всі внутрішні ресурси акумульовані на війну.
«Я б не радив користуватися логікою, що знімуть з “Дому” й дадуть Суспільному. Знімуть з “Дому” — дадуть на дрони. Це різні статті видатків бюджету, у них різні задачі. Суспільне — це суспільний мовник. Він має бути за зобов’язаннями і здоровим глуздом, у першу чергу. “Дом” створювався з іншою метою — боротьби за уми і психологію тих людей. Як воно пішло, треба аналізувати, яку виконує функцію з точки зору державного фінансування», — зауважив Олександр Корнієнко.
Також він прокоментував роздержавлення каналу «Рада»: «Коли ведеться розмова про роздержавлення каналу “Рада”, опозиція завжди приходить і каже: “Ні”, бо це погано».
Конференція «Суспільне Мовлення: реформа під час війни» організована Центром демократії та верховенства права та комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. У події взяли участь народні депутати, представники громадських та міжнародних організацій.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Фото Анастасії Мантач