Травень 16, 2023
Як все починалося. Бути медіаграмотним з Дитячою академією Суспільного
У межах спецпроєкту «Як все починалося» продовжуємо розповідати історії про те, як розвивалося Суспільне Мовлення впродовж шести років свого існування зі старту реформи 2017-го. В новій історії — Дитяча академія Суспільного, яка запустилася 15 травня 2020 року. Навчальний проєкт для дітей та підлітків, яких цікавить тема медіа, вже третій рік розкриває творчий потенціал молоді, навчає основ створення якісного медіаконтенту та допомагає критично аналізувати інформацію в медіасередовищі.
За час існування Дитяча академія долучила до своїх навчальних програм понад 2000 учасників з різних регіонів України, провела десятки різних марафонів і тренінгів з медіаграмотності й медіаосвіти.
Про те, з чого почалася історія Дитячої академії, як пандемія зруйнувала плани та дала нові можливості й чого повномасштабна війна навчила українських дітей.
Читайте також: Як все починалося. Два роки подкастам Суспільного Мовлення
Про ідею, в яку втрутився коронавірус
Почалося все з Академії Суспільного Мовлення — навчального центру з підвищення професійних навичок журналістів, який запустили ще у 2017 році. На його базі впродовж двох років проводили тренінги для працівників Суспільного у регіонах та Києві.
Все змінилося у 2019 році після відкриття хабу Академії в Одесі, де почали проводити тренінги не лише для журналістів, а й для всіх охочих. Потім з'явилася ідея створити академію для молоді.
Відкриття хабу Академії Суспільного Мовлення в Одесі у 2019 році
«Ми зрозуміли, що навчання цікаве й зовнішній аудиторії. З того часу почали проводити тренінги у межах Академії Суспільного для всіх охочих, навіть тих, хто не працює у нашій компанії, — згадує той час Владислава Місна, менеджерка Дитячої академії Суспільного Мовлення. — Десь наприкінці 2019-го нам спала на думку ще одна ідея — створити академію вже для молоді. Чому саме для неї? Бо віртуальне життя — вже наша реальність. Щодня підлітки отримують величезний обсяг інформації з соцмереж, мріють стати блогерами, вести свої сторінки, викладають відео. Попри це, діти не завжди знають, як поводитися у мережі, які дані краще приховати, на яку інформацію орієнтуватися. Ми зрозуміли, що можемо допомогти їм почуватися в цьому просторі впевнено — навчити їх медіаграмотності та познайомити з медіапрофесіями».
Над реалізацією ідеї працювали всією командою Академії Суспільного — її керівник Олександр Дмитренко, кураторка навчальних програм Ярослава Камінська, менеджерка Дитячої академії Владислава Місна. Посприяли запуску також партнери Суспільного Мовлення — DW Academie.
Коли ж все було готове до старту, у плани втрутився коронавірус, додає Владислава Місна: «Саме тоді почався карантин і всі наші раніше побудовані плани зруйнувалися. Довелося терміново й повністю змінювати формат і переходити в онлайн. Але будь-яка криза — це нова можливість для розвитку. Якщо на початку ми планували офлайн-заняття для невеликих груп, то саме завдяки переходу в онлайн-формат у нас з'явилася можливість долучити до занять охочих з усіх куточків України».
Адаптувавши навчальні програми під онлайн-формат, команда перетворила навчання на інтерактив — аби діти могли не лише слухати, а й брати активну участь у процесі. Першим таким проєктом став онлайн-марафон «Як контент стає вірусним?», присвячений фейкам щодо пандемії та їх розвінчуванню. Марафон стартував 15 травня — у день запуску самої Дитячої академії.
«За три дні зареєструвалося близько 450 осіб, — згадує Владислава. — Мене потішило, що в нас стільки свідомих підлітків, яких дійсно цікавить ця тема. За статистикою, доходять на курс лише 30% — от і у нас саме десь 150 людей прийшли за посиланням. Протягом усіх п’яти днів кількість учасників майже не зменшилась, що є дуже гарним показником ефективності роботи тренера й актуальності теми».
Про заохочення дітей до медіаграмотності
Мета роботи Дитячої академії — це передусім навчання медіаграмотності. Для багатьох підлітків ця тема сама по собі не дуже приваблива, зазначає менеджерка Дитячої академії, тож основна задача проєкту — звернути увагу на курси таким чином, щоб підлітки дійшли до навчання за власним бажанням, а не за рішенням батьків.
«Для наших курсів ми підбирали теми, цікаві саме підліткам, які захоплюються медіа. Розповідали їм, як можна стати блогером, ведучим, працювати на радіо. І, звісно, прошивали кожну програму основними принципами аналізу інформації, верифікації контенту. Тобто ми пояснюємо, що медіаграмотність є невіддільною частиною нашого життя в цілому, а не тільки в медіа», — наголошує Владислава Місна.
За три роки роботи команда Дитячої академії Суспільного організувала десятки різнопланових проєктів. Один з наймасштабніших — триденна міжнародна онлайн-конференція для молоді «Youth Meets Media» у 2020 році, де спікерами були представники медіа з 11 різних країн. Упродовж трьох днів спікери на майстер-класах і в стрімах на прикладі втілених проєктів розкривали секрети, як створювати історії для мільйонів. Учасників навчали розповідати історії так, щоб їх побачили, зрозуміли й запам’ятали.
Також коучі розповідали «Як реагувати на хейтерів», що дуже важливо для людей юного віку, коли психіка ще не сформована й дитина може закритися від світу через один коментар. Ця тема здобула найбільшу кількість переглядів. Команда BBC ділилася досвідом створення контенту для молодіжного радіо, а представник із Киргизстану, який разом із молоддю опікується журналістськими розслідуваннями, розповідав, як робити журналістські розслідування і вберегти себе.
Команда Академії Суспільного Мовлення, Дитячої академії та тренерів під час «Youth Meets Media»
Щоб оцінити ефективність навчання та роботу тренера, після кожного курсу команда щоразу запрошує молодь заповнити анкету й поділитися думками про те, що сподобалося, що ні.
«Зворотний зв'язок завжди дуже важливий. Я читаю всі відповіді учнів. Багато пишуть батьки, питають, коли будуть наступні курси, але надзвичайно приємно отримувати листи з подякою від самих учнів. Коли ж “знайомі знайомих” кажуть, що знайшли круті курси для дітей, які їм дуже сподобались, і кидають лінк на Дитячу академію, це неймовірно надихає», — ділиться Владислава Місна.
Про те, як обирають тренерів для дитячих курсів
Передусім Дитяча академія працює з медійниками Суспільного. Для всіх викладачів неодмінно проводить «Тренінг для тренерів», розповідає менеджерка Дитячої академії: «Є в нас така внутрішня історія. Все ж таки можна бути хорошим спеціалістом, а тренером, особливо для підлітків, — то вже задача із зірочкою. Бо ми насамперед за результативне навчання».
Серед постійних тренерів Дитячої академії — креативна продюсерка Радіо Промінь Вікторія Польченко, журналіст і ведучий на Суспільному Олександр Єльцов, журналістка Ірина Цибух.
«Вікторія дивовижно проводить тренінги та майстер-класи. Ми звернулися до неї одразу, коли вирішили запустити курс “Радіоведучий”. Олександр завжди чудово знаходить підхід до дітей і простими словами розповідає важливі й часом складні речі. Ірина ж — неймовірна тренерка з медіаграмотності, в неї особливий талант розповідати цікаво та занурювати дітей у процес навчання», — відгукується про колег Владислава Місна.
Також команда Дитячої академії співпрацює з Ігорем Андрієнком, який навчає дітей у Київській школі фотографії, учасниками групи «Накипіло», відомими блогерами, наприклад, з Артемом Албулом, котрий протягом двох тижнів вів новорічний онлайн-марафон і допомагав учасникам створювали свої відео.
Про запуск тренінгу «Школа радіоведучих»
Саме Вікторія Польченко, креативна продюсерка Радіо Промінь, стала першою тренеркою, яка провела навчальний проєкт від Дитячої академії офлайн — «Школа Радіоведучих / RadioLab». Стартувало навчання в липні 2021 року.
Тоді учні Дитячої академії Суспільного опановували роботу перед мікрофоном, вчилися писати новини, брати інтерв’ю, брейнстормити назви та вигадувати слогани. Також учні академії побували у студіях прямого ефіру, зазирнули до кімнати з радіораритетами — Музею українського радіомовлення на Хрещатику, а також випробували свої сили у створенні джинглів для Дитячої Академії Суспільного Мовлення. Наприкінці тренінгу учасники отримали відповідні сертифікати про навчання.
Вікторія зізнається — перед стартом тренінгу почувалась ніби перед іспитом. Однак із хвилюванням допоміг впоратися значний досвід спілкування з дітьми: «По-перше, у мене син — одноліток цільової аудиторії нашої Дитячої академії (сміється — авт.). Деякі програми я розробляла, аналізуючи його зацікавленість і реакцію на теми й завдання майбутніх тренінгів. По-друге, маю чималий досвід роботи над дитячим контентом: від озвучування аудіоказок до мультсеріалів. Свою ж роботу на радіо я починала також саме із дитячої редакції: вела програми для дошкільнят і підлітків.
В редакції дивувалися: "Як Вікторії завжди вдається розговорити юних співрозмовників?". Я просто була з ними чесною, говорила однією мовою і ніколи не повчала. Дружні поради давала, але повчання і моралізаторства — ніколи не було. Коли я чула, що дитина каже: "я не зможу розказати це українською", я казала, що вірю в його здібності і в разі чого допоможу. Найцікавіше, що підказувати чи перекладати доводилось не так вже й часто, бо співрозмовники бачили у мені друга, і таким чином знімалися всі голосові та розумові затиски, мозок та артикуляційний апарат починали працювати й діалог був цікавим для героя інтерв'ю, журналіста і слухача».
До речі, тоді до тренінгу «Школа Радіоведучих / RadioLab» також доєдналася Ірина Цибух, журналістка й тренерка, зараз — медикиня батальйону «Госпітальєри».
«Саме вона тоді легко, за допомогою гри пояснила, як відрізняти справжні новини від фейкових повідомлень. Певна, що ці знання знадобилися нашим учням упродовж минулого року, бо критичне мислення — та необхідна опція, без якої в сучасному інформаційному потоці ти втратиш навігацію», — підкреслює Вікторія.
Про навчання під час війни
«24 лютого у нас мав бути третій день онлайн-марафону з Анною Тульєвою про “Блогінг”, — згадує той час Владислава Місна. — Я пам'ятаю, як вона мені написала 24-го: “Я так розумію, на сьогодні вебінар скасовуємо?”. Продовжити навчання нам вдалося вже з середини літа, коли ми почали робити тренінги для дітей внутрішньо переміщених осіб у Львові у співпраці зі Львівською обласною дитячою бібліотекою».
Каже, початок повномасштабного вторгнення росія почала також з новою атакою в інформаційному полі: «Ми щоденно бачимо десятки фейкових новин, відео і світлин. Багато неправдивої і маніпулятивної інформації розповсюджується в соцмережах, якими користуються діти та підлітки. Тому ми вирішили вкотре нагадати, а декого і навчити з нуля, як критично підходити до того, що ми бачимо, і не потрапляти на гачки дезінформації. Бо сьогодні це важливо як ніколи».
Тренером нового курсу Дитячої академії «Медіадетективи: як створюються новини», який стартував у липні 2022 року, став журналіст, ведучий міжрегіонального телемарафону Суспільного Мовлення «Суспільне. Спротив» Олександр Єльцов.
«Я обожнюю ділитися своїми знаннями та досвідом, але робота з дітьми — це велика відповідальність. Викладання для дітей з внутрішньо переміщених родин — відповідальність подвійна, адже я розумів, що ці діти могли стати очевидцями страшних подій, їхні родичі або друзі могли загинути, у дітей може не бути куди повернутися. Й оскільки мій курс був про новини, перевірку фактів та медіаграмотність, я мусив бути надзвичайно обережним, аби не викликати якісь негативні емоції й не травмувати дітей ще більше».
Для цього перед початком курсу команда ретельно добирала теми, зображення, приклади, форму подання. Також радилися з кількома психологами, додає Олександр: «Вони порадили нам у разі сумнівів запитувати або попереджати дітей, що будемо говорити на ту чи іншу тему, і чи буде для них це гаразд. Ми зупинилися на тому, що будемо уявляти, наче ми працюємо в ньюзрумі й маємо підготувати випуск новин. Кожний учень чи учениця могли обрати собі ту тематику, яка була до вподоби, й на реальних прикладах намагалися зрозуміти, де можуть ховатися маніпуляції чи неправда».
Тоді до онлайн-формату приєднувалися слухачі з різних областей України. Частина долучалась до курсу з закордону: Іспанії, Польщі, Чехії та Італії. В офлайн-заняттях, які відбувалися у Львові, брали участь діти з Харківської, Донецької, Миколаївської, Херсонської, Київської областей.
Діти, зокрема, ділилися спогадами про те, як повномасштабне вторгнення застало їх вдома, що вони чули і як тікали від бойових дій, згадує Олександр Єльцов.
«Насправді до цих зустрічей я не дуже розумів, як діти сприймають те, що відбувається, але вони дуже чітко розповідали мені про те, що знають, хто напав на нашу країну і який справжній мотив цієї війни росії проти України. Саме тому, як вони казали, курси з медіаграмотності та фактчекінгу дуже важливі. І ще діти казали, що важливо говорити українською, слухати пісні українською, дивитися українські фільми, стежити за українськими блогерами і грати в ігри українською. Це, на їхню думку, допоможе всім нам перебувати в єдиному інформаційному просторі й бути єдиними».
До масованих ракетних ударів росії по енергоінфраструктурі та впроваджень блекаутів у межах навчального проєкту «Медіадетективи: як створюються новини» з липня по жовтень вдалося провести десять тренінгів. Дітей навчали того, як створювати новини та який вплив інформація має на події у світі, як тренуватися для роботи перед камерою та вправлятися в артикуляції, як знайти цікаву історію та підготувати вдале інтерв’ю.
«Через війну було досить складно щось проводити навіть онлайн. Наші учні з усіх регіонів України: дехто був на окупованих територіях, було багато стресу і змін. А взимку через блекаут проводити заняття було майже нереально», — розповідає менеджерка Дитячої академії Владислава Місна.
Про плани
Нині команда Дитячої академії Суспільного продовжує створювати навчальні проєкти. У планах — запустити міжнародний проєкт, де об'єднають дітей, які виїхали за кордон.
«Ми хочемо зробити це не тільки навчальним курсом, а саме спілкуванням між дітьми з України, які були вимушені покинути країну. Хочемо нагадати їм, що ми завжди готові їх підтримати й вони наші», — наголошує Владислава Місна.
Зліва направо: керівник Академії Суспільного Мовлення Олександр Дмитренко, менеджерка Дитячої академії Суспільного Владислава Місна та журналіст, ведучий Суспільного й тренер Олександр Єльцов на щорічному форумі «Медіаграмотність 5.0: від викликів до рішень»
Ще Дитяча академія планує побудувати квест-кімнату з медіаграмотності, зміксувавши навчання та гру, що є ефективним для засвоєння інформації, запустити тікток, почати робити мультфільми з медіаграмотності для найменших та взятися за роботу з командою юних подкастерів.
Медіарозумна Лама — розроблений Дитячою академією стікерпак вже популярний у чатах академії з домашніми завданнями.
«Війна жодним чином не змінила пріоритети в роботі, — акцентує менеджерка Дитячої академії. — Ми продовжуємо вчити дітей основ медіаграмотності та “вмикати мозок”. Змінились діти, які почали уважніше слухати саме про дезінформацію і маніпуляції, бо зрозуміли, наскільки важливо аналізувати інформацію і як це може вплинути на життя».
Дитяча академія Суспільного Мовлення (PMA Juniors) працює для дітей та підлітків, які цікавляться темою медіа. Головна мета проєкту — формувати високий рівень медіаграмотності в молоді. Дитяча академія допоможе реалізувати таланти, навчить створювати якісний медіаконтент.
Проєкт створений за підтримки Суспільне Мовлення та DW Akademie на базі Public Media Academy — навчального центру Суспільного Мовника.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
Матеріал підготувала Юлія Пригорницька