Новини компанії

Травень 08, 2023

Як все починалося. Два роки подкастам Суспільного Мовлення

5 травня 2021 року Суспільне Мовлення запустило новий формат — подкасти, щоб контент Суспільного став ще доступнішим та ближчим для нашої аудиторії, зокрема для нових слухачів. Стартували з наративних документальних історій, живих розмов з різними героями та улюблених програм Українського Радіо, Радіо Культура та Радіо Промінь у форматі подкастів.

З того часу минуло два роки, за які вдалося:

  • створити 70 подкастів тривалістю понад 300 годин. З них 43 — проєкти від команди цифрових платформ, Радіо Культура, Радіо Промінь, Українського Радіо та у партнерстві з іншими виробниками чи підрозділами Суспільного (Суспільне Спорт, команда розслідувачів Суспільного, «Бробакс», Євробачення, регіональні команди та інші). При цьому 14 проєктів мають два та більше сезонів. Також маємо 27 регіональних проєктів від команд Суспільне Харків, Суспільне Запоріжжя, Суспільне Полтава та інших;
  • запустити подкасти різних тематик і жанрів — історичні, культурні, спортивні, музичні, кримінальні, психологічні,  документальні, наративні, розмовні й інші;
  • зібрати понад  1 400 000  прослуховувань усіх подкастів. 10 найпопулярніших подкастів за прослуховуваннями це: «Український культ», «Мундіаль», «Психологія злочину», «Наші 30. Жива історія», «Суспільне Казки», «Наша класика», «Як ми вижили», «Емоційний інтелект», «Головний подкаст», «Книгосховище»;
  • здобути перемогу в чотирьох номінаціях аудіопремії «Слушно» від MEGOGO AUDIO;
  • завоювати любов аудиторії та постійно перебувати в десятці найрейтинговіших на подкаст-платформах у своїх категоріях (Apple Podcasts та Spotify).

Про те, як Суспільне запускало подкасти та стало одним з найбільших виробників подкастів в Україні, про аудіопроєкти, що здобули перемогу, тенденції на ринку сьогодні та з якими планами Суспільне крокує далі, — розпитали причетних членів команд діджиталу, радіостанцій та місцевих мовників Суспільного.

 

Про появу ринку подкастів в Україні та запуск на Суспільному

 

За словами генеральної продюсерки цифрових платформ Вікторії Мурованої, Суспільне не могло оминути новий формат у цифровій індустрії, зручність якого вражає від початку своєї появи. 

«В США та багатьох країнах Європи подкасти вже тривалий час мають популярність, їх слухає 20-40% мешканців та навіть більше. Про це свідчать опубліковані дослідження сервісу Statista ще у 2020-2021 роках. На той момент в Україні навіть не проводилися подібні опитування, бо ринок подкастів лише починав формуватися. Суспільне долучилося до подкастингу у 2021 році. Ми стежили за міжнародними тенденціями й розуміли — хоч і з певним відставанням, але подкасти матимуть свого слухача й у нас. Зручність користування подкастами вражає, і не було сумнівів, що аудиторія збільшуватиметься. Ми зараз присутні й маємо надалі бути присутніми на подкаст-платформах зі своєю якісною і ціннісною контентною пропозицією».

Менеджер подкастів Суспільного Мовлення Дмитро Афанасьєв приєднався до команди в березні 2021 року, саме в той час, коли компанія остаточно вирішила, що їй потрібен напрям подкастів. 

До цього окремі авторські команди вже запустили перші спроби на подкаст-платформах, тож найперше зайнявся їх упорядкуванням: «Нам вдалося систематизувати процес і стати одними з найбільших виробників подкастів в Україні. Тут слід подякувати Тетяні Кисельчук, Маргариті Єрмак, Олександрі Черновій, Тарасу Ібрагімову, Євгенію Чижу, Ірині Славінській, Юрію Табаченку, Максиму Яковенку та ще багатьом колегам. Спільними зусиллями нам вдалося побудувати досить ефективний механізм, який, сподіваюсь, буде працювати ще багато років».

Вже 5 травня 2021 року Суспільне стартувало одразу з шістьма подкастами: «Емоційний інтелект» від Радіо Культура, «Сто тисяч» від Українського Радіо, «Справа 25» від відкритої студії подкастів IZONE Media, Amnesty International Ukraine та Центру прав людини ZMINA, «Наші 30. Жива історія» від Лабораторії журналістики суспільного інтересу, «Суспільне Розслідування» від команди розслідувачів Суспільного, спортивний реаліті-подкаст «Виклик».

Паралельно готували до запуску ще кілька адаптацій радіопрограм. Трохи пізніше оголосили перший публічний конкурс Подкасти для Суспільного, за результатами якого були вироблені три проєкти: «Як ми вижили», «Український культ» та «Головний подкаст».

«Особливо плідно працювали з командами Суспільного в регіонах, — додає Дмитро Афанасьєв. — Ми прагнули створювати не лише подкасти на загальні теми, яких вже на той момент в Україні було багато, а зробити акцент на локальних тематиках».

Першими такими регіональними проєктами стали «Вулиця шумить» від Суспільне Рівне, «Полтава для людей» від Суспільне Полтава, «Місто «Барабашово» від Суспільне Харків та інші.

 

Про те, як радіопрограми стають подкастами

 

Виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська розповідає, коли від команди діджиталу у 2021 році надійшла пропозиція трансформувати радійні програми у подкасти, навіть не сумнівалася в їх успіху. Тоді першою ластівкою став проєкт «Наша класика», присвячений класичній літературі: «Досі один із найбільш успішних. Він починався як спроба допомогти школярам і студентам підійти до складних програмних літературних творів — для цього ми пропонували зручний і захопливий формат радіодрами. Тоді ще ми не могли собі уявити, що “Нашу класику” слухатимуть під час повітряних тривог у бомбосховищах, підземних паркінгах, на станціях метро».

Ірина також наголосила, що радіоконтент завдяки формату подкастів став доступніший для людей, які не мають звички щоденно слухати радіо: «Це дає нашій команді впевненість, що якісні проєкти точно знайдуть своїх слухачів і слухачок».

Неабиякий попит мають й авторський проєкт Тетяни Трощинської «Емоційний інтелект», присвячений актуальним психологічним темам, та проєкт Мирослава Лаюка у жанрі радіодокументалістики «Кохання з другого погляду», присвячений досвіду дорослого читання знайомих зі школи текстів. 

На сьогодні команда діджиталу Суспільного за участі Радіо Культура випустили 13 подкастів. Днями команда Радіо Культура презентувала два нові проєкти — «Країна, схожа на гранат» із Гаською Шиян і Олександром Михедом та «Протипанічна оборона» з Оксаною Мороз і Вадимом Карп’яком, які теж скоро набудуть цифрового втілення й стануть доступними на подкаст-майданчиках.

Юрій Табаченко, виконавчий продюсер Українського Радіо, додав, що попри все подкасти не замінять радіо, ці формати існуватимуть і розвиватимуться паралельно.

«Радіо — це здебільшого лінійний продукт, з акцентом на оперативність, а подкасти — довготривала історія і більш індивідуальна, для слухання у вільний час. Подкасти — це для нас можливість розширити аудиторію і створити своєрідну фонотеку найкращого контенту, доступну в будь-який час. Велика кількість технологій і платформ дає можливість бути зручним, щоб кожен міг вибрати, як саме він чи вона хочуть слухати контент Українського Радіо. І ми вдячні колегам з діджиталу, які допомагають нам бути максимально ефективними на кожній платформі»

На сьогодні команда діджиталу Суспільного за участі Українського Радіо випустила 6 подкастів«Теорія неймовірності», «Русскій фейк, іді на***!» (створений спільно з Детектором медіа), «Психологія злочину», «Ukraine Global», «Сто тисяч», «Катастрофи».

Вже на вересень Українське Радіо готує два нових проєкти, які з самого початку планувалися з думкою про діджитал. Буде серія радіопрограм і серія подкастів на базі одного матеріалу. 

Також у планах — зайти на англомовний ринок, говорить Юрій Табаченко: «Ми ще торік запустили подкаст Ukraine global про найпомітніші події в Україні, які можуть зацікавити іноземців. Буквально днями з'явився ще один — Infocontext. У ньому наша журналістка спілкується з іноземними журналістами про сприйняття України у світі, про спроби російської пропаганди вплинути на політику різних країн. У діалозі з місцевими журналістами легше донести до іноземців важливі для нас тези. Тож сподіваюсь, ми разом з командою діджиталу невдовзі знайдемо дорогу й до їхніх сердець».

 

Про перші перемоги

 

У 2021 році подкаст-розслідування Суспільного «Дрогобич 101/1» взяв гран-прі першої української премії подкастів «Слушно».

Інна Білецька, керівниця редакції журналістських розслідувань Суспільного, згадує, коли почали працювати над першими подкастами «Дрогобич 101/1» та «Розстріл на Леха Качинського», створених за мотивами вже опублікованих фільмів-розслідувань, спочатку очікувань не було, скоріше йшлося про авантюру.

«У фільмах ми зазвичай говоримо з глядачем картинкою, яка відповідає за відчуття, контекст, емоції, знайомить з героями, створює ефект присутності. Формат подкасту змушує переказати картинку, пояснити контекст, познайомити з героєм, якого глядач не бачить, але може уявити. Для мене особисто, як для авторки, аудіоформат розповіді історії — це магія. Я почуваюсь провідницею по історії, і дуже хвилююсь, щоб не схибити, коли пишу сценарії».

Інна зізнається: перемога розслідування «Дрогобич 101/1» у премії подкастів у 2021 році була надзвичайно важливою для команди, яка доклала зусиль до його появи: «В цій справі головна заслуга за Олександром Стратоновим, який виявився, до всіх своїх талантів, ще й фантастичним звукорежисером, і зумів замінити картинку звуками»

2022 рік приніс нові перемоги — одразу чотири проєкти в різних номінаціях стали переможцями аудіопремії. Це «Теорія неймовірності», «Головний подкаст»,  «Русскій фейк, іді на***!» та «АН-26. Історія останнього польоту».

З них два створені за участі Українського Радіо — «Теорія неймовірності» та «Русскій фейк, іді на***!». До речі, ще один подкаст — «Психологія злочину», вироблений за участі команди Українського Радіо, на найбільших аудіомайданчиках займає першу сходинку в рейтингах кримінального жанру. 

На думку Юрія Табаченка, запорукою успіху цих подкастів став досвід Українського Радіо у створенні рейтингових радіопрограм у поєднанні з сучасними форматами та ретельною підготовкою проєктів.

«Велика кількість прослуховувань і професійні нагороди цих подкастів свідчать про те, що контент Українського Радіо цікавий слухачам, незалежно від формату й способу поширення».

Ще один подкаст, який переміг у премії «Слушно» 2022 року, — «АН-26. Історія останнього польоту» від команди Суспільне Харків. Над цим проєктом працювала журналістка місцевого мовника Тетяна Федоркова.

Тетяна Кривоніс, менеджерка подкастів Суспільне Харків, розповіла, що коли у вересні 2020 року під час планового навчального польоту під Чугуєвом упав військовий літак, саме Тетяна Федоркова була серед тих, хто безпосередньо працював над висвітленням цієї теми: «Це, зокрема, допомагало зрозуміти, куди треба рухатися: які теми й проблеми зачіпати, які архіви використовувати, які фрагменти переповідати, чиї коментарі записувати тощо»

Сьогодні команда Суспільне Харків має у своєму доробку чотири аудіопроєкти: «Місто Барабашово», «Ан-26. Історія останнього польоту», «П’ятеро з ломбарду» та «Пошрамований». Всі вони документальні та по-різному розкривають повсякдення через конкретні історії.

«Пошрамований» — це подкаст-хроніка воєнного Харкова та регіону. В ньому згадуються ключові події війни, яка почалася 8 років тому, а 24 лютого 2022 року переросла у повномасштабне вторгнення. Авторка подкасту Вікторія Черникова-Берездецька особисто, як і багато інших місцевих, пережила різні потрясіння війни й розповідає цю живу історію.

«Мабуть, найемоційніші відгуки таки отримував “Пошрамований”, адже це історія ще не загоєних ран, і вона всім болить. Нам писали, що, слухаючи епізод за епізодом, плачуть, бо згадують те, як особисто переживали і вибухи, і польоти літаків над будинками, і евакуаційні потяги, і прихисток у метро. Інші казали, що бояться почати слухати, бо це спровокує вир емоцій, які намагалися старанно закрити у найпотаємніших “шухлядках”. Декому, навпаки, це стало своєрідною рефлексією і подоланням травматичного досвіду», — згадує Тетяна Кривоніс.

Тетяна каже, команда Суспільне Харків планує завершити подкаст «Пошрамований» епізодом про перемогу України: «Продовжимо працювати над цією темою й у другому сезоні плануємо розповідати про перебіг повномасштабного вторгнення на Харківщині з літа 2022 року до теперішнього часу, а, можливо, й до скорої перемоги».

 

Про те, як повномасштабна війна змінила вподобання слухачів

 

Дмитро Афанасьєв, менеджер подкастів Суспільного Мовлення, розповідає, що після початку повномасштабного вторгнення перший місяць здавалося, що всі забудуть про подкасти: «Але вже за 2-3 тижні проєкти на історичну та культурну тематику почали набирати рекордних показників й сягати високих позицій у рейтингах подкаст-платформ. Наприклад, подкаст «Як ми вижили» про депортації українців із заходу України до Сибіру у травні минулого року перебував на першій позиції рейтингу Apple Podcasts по Україні»

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Суспільне опублікувало ще 17 нових подкастів, вироблених загальнонаціональними командами, та 3 — регіональними. Також 11 уже наявних проєктів вийшли з новими сезонами. Будь-який зроблений зараз проєкт торкається теми війни, української історії або культури.

Серед них — подкасти «Відбій тривоги», «Музиканти і війна» та «Rebuilding». Зокрема останній подкаст присвячений рефлексіям на тему, якою має бути післявоєнна Україна у різних сферах життя і діяльності.

Читайте також: Суспільне запустило нові подкасти про відбудову України та музику під час війни

 

Про тенденції в подкаст-індустрії та плани Суспільного

 

За спостереженнями Дмитра Афанасьєва, в Європі та США виробництво подкастів це вже сформована потужна індустрія, популярна серед населення. Багато компаній приділяють значну увагу цьому напряму, серед них є BBC, NPR, New York Times, Euronews, Netflix, HBO, Apple TV, Disney, Marvel і багато інших виробників контенту.

«На жаль, Україна ще далека від цього, але зацікавлення подкастами постійно підвищується, — переконаний Дмитро. — По-перше, зʼявляється все більше проєктів, і тому про подкасти дедалі більше можна прочитати на різних інформаційних ресурсах. Наприклад, за даними сервісу Listen Note, станом на зараз опубліковано 2230 українських подкастів, і ця цифра зростає щодня»

На зростання популярності подкастів впливає й технічний аспект. Довгий час в Україні не було можливості слухати подкасти на Spotify, коли ж у серпні 2022 року ця можливість зʼявилась, то в Суспільного помітно побільшало слухачів. YouTube починає виділяти подкасти в окрему категорію, що теж може позитивно вплинути на загальну картину.

«Ми перебуваємо в постійному контакті з іншими українськими виробниками, ділимося своїми спостереженнями, думками, планами. Всі відзначають зростання кількості слухачів, але водночас в умовах повномасштабної війни виробництво подкастів, як і будь-яка інша діяльність, помітно ускладнюється. Насамперед через економічні причини, бо створення якісного аудіопродукту потребує відповідного фінансування. На жаль, не всі можуть сьогодні дозволити собі такі витрати. Час від часу зʼявляються гранти від міжнародних організацій, а декому вдається залучати кошти від бізнесу або слухачів, проте це все дуже непрості процеси. Але українські подкастери вже звикли до таких викликів і сподіваюсь, що завдяки спільним зусиллям виробників усе ж таки у найближчі роки подкасти увійдуть до повсякденних справ більшості українців», — розповідає Дмитро Афанасьєв.

Згідно з міжнародними й національними дослідженнями, найбільшу популярність подкасти мають саме серед молоді, яка зазвичай мінімально споживає контент через телебачення та радіо. 

«Подкасти мають створювати ще міцніші звʼязки Суспільного з молодою аудиторією. Зазвичай ми говоримо про паралельне споживання. Люди їдуть, ідуть, чекають або займаються іншими справами під час прослуховування. Цей час ми пропонуємо проводити разом за прослуховуванням наших проєктів, які охоплюють все більше різноманітних сфер. Особливу увагу приділяємо темі війни, культури та історії, і в планах — лише посилювати ці напрями», — акцентувала генпродюсерка цифрових платформ Суспільного Вікторія Мурована.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах

Матеріал підготувала Юлія Пригорницька