Новини компанії

Квітень 24, 2023

Новий сезон «ППО. Протипанічна оборона» — на Радіо Культура

У понеділок, 24 квітня, на Радіо Культура стартував новий сезон проєкту «ППО. Протипанічна оборона». Ведучий Вадим Карп’як та дослідниця інформаційного поля Оксана Мороз продовжують вивчати анатомію російських інформаційних спецоперацій — від методичок КДБ до міфу про «хороших русскіх».

У новому сезоні до проєкту доєдналися психологині Катерина Гольцберг та Лідія Смола, які допомагають дослідити механізми впливу пропаганди на психіку людини та наші можливості протистояти інформаційним вкидам.

Читайте також: «Україна очима мандрівників» — новий проєкт на Радіо Культура

«Поки триває війна з росією, ми продовжимо говорити про їхні інформаційні спецоперації. В новому сезоні ми копатимемо ще глибше, адже ефективна пропаганда діє непомітно. Орвеллівська модель показала свою недієздатність. Натомість перемогла модель, описана у Гакслі в книжці “Який чудовий світ новий”. Люди тепер самі себе програмують і з задоволенням споживають пропаганду, якщо вона загорнута у красиві обгортки. От про ці обгортки ми й будемо говорити. Спробуємо розібратися, чому люди іноді так охоче споживають пропаганду, як вона запаковується під наші потреби й бажання та як розрізнити корисну інформаційну пілюлю від отруйної», — каже ведучий проєкту Вадим Карп’як.

«ППО. Протипанічна оборона» виходить на Радіо Культура по буднях о 15:40 та о 18:35. Також проєкт з’явиться на подкастах Суспільного.

У перших випусках ведучий та експертки говоритимуть про те, чому люди схильні читати різноманітні передбачення та як астрологи, нумерологи і тарологи використовуються в інформаційних спецопераціях; звідки беруться чутки про напад з Білорусі та міф про Європу, що замерзає; навіщо росія демонізує Захід та як намагається схилити його до переговорів; як мистецтво долає захисні бар’єри психіки та як у пропаганді використовують кіно, музику і літературу; до чого призводять постійні емоційні гойдалки від новин у часи війни та чи можна з них «зіскочити».

«Інформаційне поле сприймається будь-якою людиною через призму її власного досвіду, власних моральних та етичних засад, власних психічних реакцій. Тому нам треба навчитися відбирати інформацію, критично до неї ставитися, щоб не потрапити в пастку когнітивних викривлень. Когнітивні викривлення вивчалися багатьма психологами, і про це важливо знати. Вони впливають на нашу пам'ять, уяву, відтворення подій і вражень. Тому перша порада: якщо інформація викликає сильну емоцію, зупиніться і подумайте, чи не є це неправдою? Ті, хто хоче нас обдурити, розраховують на наші емоції», — пояснює психологиня Катерина Гольцберг.

Проєкт «ППО. Протипанічна оборона» є серією випусків, де досліджують інформаційні операції російської федерації та інструментів її пропаганди — від технологій минулого до їх переродження у світі, де є соцмережі. Тепер кожен українець може обрати потрібну програму та зрозуміти, як працював і працює ворог в інформаційному просторі. Перший та другий сезони проєкту містять 55 випусків. У кожному з них на конкретних прикладах детально розглядаються маркери інформаційних операцій — щоб кожен міг їх розпізнати.

«Коли з’явився перший сезон “ППО”, ворог тільки змінював свої інструменти та підходи до ведення інформаційних операцій. Зараз, через рік, ми сповна бачимо дію їхнього нового підходу. Він базується на прихованих інструментах — коли меседжі росії звучать з вуст людей, які виглядають як українські військові, українські юристи, українські журналісти. Насправді це мікс корисних ідіотів, російських агентів, “хороших росіян” тощо. Вони емоційно та системно поширюють інформацію, яка намагається дискредитувати військово-політичне керівництво, зменшити нашу обороноздатність та  дезорієнтувати українців. Часто ці операції ґрунтуються на реальних проблемах, які є в українському суспільстві. Задача ворога — максимізувати їх, подати точкову проблему як тотальну зраду і розколоти українців», — каже дослідниця інформаційного поля Оксана Мороз.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «ППО. Протипанічна оборона». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 19:00.  В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.