Січень 22, 2025
«Руська трійця» та Олена Пчілка: неймовірні факти про батьків-засновників України
Коли кажуть «батьки-засновники», зазвичай ідеться про американських президентів. А хто були батьки-засновники України? Ба більше, кого вважають матір’ю українського націоналізму? Нині, коли боротьба за нашу незалежність і державність триває, маємо знати ці імена! Автори та ведучі подкасту «Батьки-засновники» від Українського Радіо Сергій Стуканов і Наталія Соколенко записали цілу серію випусків про видатних українських діячів, завдяки яким ми маємо державність сьогодні. Освіторія підготувала матеріал про батьків-засновників, частково розміщуємо його на нашій сторінці.
Сергій Стуканов: «Імена деяких батьків-засновників люди навіть не чули»
Найважливішими для українців, як кажуть, обов’язковими для перегляду, вважаю бесіди про двох поетів, які стали провідниками нації: Тараса Шевченка (з Оксаною Забужко, випуск № 11) та Івана Франка (з Ярославом Грицаком, випуск № 20). Тарас Шевченко сформулював національний міф (а міф є основою для націєтворення). А Іван Франко дав образ модерної нації, тобто сучасної національної спільноти.
Слухачі постійно пропонують різні постаті, про які хочуть більше дізнатися. Деякі беремо в роботу, хоча наразі вже маємо в списку до 50 осіб. На жаль, імена майже половини героїв, про яких ми вже встигли розповісти і які так багато зробили для розвитку національної ідеї, досі мало відомі широкому загалові. Наприклад, не знають козацьких літописців, які формували ідею козацької нації; істориків Миколу Костомарова — автора програмового документа Кирило-Мефодіївського братства, в якому встановлюється історична місія України; Володимира Антоновича, який обґрунтував тяглість нашої історії від часів Русі, зробив свідомий вибір на користь української ідентичності, хоча поляк за походженням. А також громадського і культурного діяча Олександра Кониського — він чи не першим поставив питання про необхідність розвивати українську культуру й витискати російську.
Ведучий проєкту Сергій Стуканов, історик Ігор Гирич, ведуча проєкту Наталія Соколенко
Читайте також: На Українському Радіо стартував новий сезон проєкту «Батьки-засновники»
Наталія Соколенко: «Найбільше переглядів — у випуску про Шевченка»
Кого обрати героями наших випусків ми радилися з істориками. Шкодую, що не розповіли про першого ректора університету ім. Шевченка Михайла Максимовича. Але ще можемо це виправити. Наші слухачі наполягають, щоб обрали Миколу Скрипника, Миколу Хвильового і Василя Еллана-Блакитного.
Про деяких батьків-засновників ми дізнавалися просто під час роботи. Наприклад, про Михайла Комарова, якого називали упорядником доказів української самостійності й українським серцем Одеси. Через радянську пропаганду імідж викривлений практично у всіх, кого досліджуємо. Юрія Немирича, який був канцлером Великого князівства Руського, і в художній літературі, і в радянській історіографії подають як зрадника. Що ближче до XX ст., то більше оббреханих: від Грушевського, Петлюри до діячів діаспори — Омеляна Пріцака, Івана Лисяка-Рудницького. Звичайно, ці наклепи ми будемо розвінчувати в третьому і четвертому сезонах.
Найбільший відгук (понад 150 тисяч переглядів) отримав випуск про Тараса Шевченка з Оксаною Забужко — вона дуже медійна. Але тішить, що всі експерти отримали багато переглядів (понад 60 тисяч). Сподіваюся, всі, хто цікавиться історією України, хто бачить себе зараз або в майбутньому політиком, публічним інтелектуалом, викладачі вишів та вчителі історії і літератури зацікавляться постатями батьків-засновників і добре їх знатимуть.
- Кого вважають Котляревським Західної України?
- Хто є матір’ю українського націоналізму?
Читайте докладніше — в публікації Освіторії.
Дивіться та слухайте проєкт «Батьки-засновники» на ютуб-каналі Українського Радіо, а також на телеканалі Суспільне Культура щосуботи о 12:35.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.