Листопад 08, 2024
Команда Суспільного навчається у Шведського радіо працювати з громадами
Команда регіональних редакторів Суспільного, яка працюватиме над розбудовою або підсиленням гіперлокальної мережі журналістів у громадах України, відвідала офіс Шведського радіо (SR MDO) у Стокгольмі*.
«Навчання для регіональних редакторів у Швеції було надзвичайно важливим для нас. Ми готуємося до найбільшої хвилі розширення мережі у 2025 році, і отримані знання та навички будуть ключовими для успішної роботи з гіперлокальними кореспондентами. Це навчання дало редакторам краще розуміння, як ефективно керувати командами на відстані, що є дуже важливим для створення сильних і стабільних локальних команд», — каже Євгенія Гайфер, відповідальна за проєкт розбудови гіперлокальних журналістів Суспільного в регіонах.
Читайте також: Специфіка Суспільного — ми потребуємо «універсальних журналістів», — Дмитро Козлов
Учасниками навчань стали журналісти 15 філій Суспільного — з регіонів, де наступного року стартує пошук та працевлаштування кореспондентів у громадах.
«Як наймати кореспондентів і будувати відносини з аудиторією, як навчати й керувати іншими журналістами на відстані, як перевіряти вірусні фото та відео в соціальних мережах, як працювати самостійно й створювати телевізійні новини, маючи лише мобільний телефон — все це спрямовано на посилення спроможності очолювати мережу гіперлокальних кореспондентів. Група також мала обід і цікаві дискусії з генеральним директором Шведського радіо Сіллою Бенке. Команда Шведського радіо радо приймала групу, і сподівається продовжувати підтримувати розвиток гіперлокальної мережі в наступному році», — сказав Семюель Ларсон, менеджер проєкту від Шведського радіо.
Читайте також: Сілла Бенке: Суспільне — це гарант доступу до незалежних новин
Дмитра Клименка, головного редактора Суспільне Житомир, відповідального за розбудову гіперлокальної мережі кореспондентів у громадах Житомирщини, зацікавив шведський досвід зосередженості на людях. І не лише для підготовки історій, а й для вивчення аудиторії, формування баз даних та спікерів.
«Колеги зі Шведського радіо вивчають свою аудиторію й шукають теми та героїв залучаючи людей. Також нам показали, як організовані процеси роботи журналістів і редакторів та як організована комунікація між ними. Між нами є певні відмінності, але ми маємо ідеї, як залучати практики шведських колег. Я бачу можливість перейняти цей досвід у нашій редакції Суспільне Житомир без значних затрат ресурсів. Адже не для всіх змін потрібні гроші», — каже Дмитро Клименко.
Читайте також: Рейтинг споживання новин Суспільного зростає: опитування Internews Network
На думку Валерії Гецко, відповідальної за підсилення гіперлокальної кореспондентської мережі на Харківщині, завідувачки редакції Суспільне Харків, досвід взаємодії шведських колег з аудиторією, взаємодії з мережею закордонних кореспондентів, в тому числі у зонах конфліктів — дуже корисний.
«У Харківській області ми потребуємо відновлення гіперлокальної мережі, яку втратили з початком повномасштабного вторгнення. Ми маємо свої напрацювання, алгоритми дистанційної роботи, дистанційного навчання кореспондентів, зокрема гіперлокальної мережі. Однак дуже корисним було подивитися і послухати, як працюють шведські колеги, як розбудовують стосунки з аудиторією і потім мають базу потенційних героїв та фахівців, як працюють кореспонденти у віддалених редакціях. Ми точно запозичимо кілька ідей щодо мобільної журналістики і взаємодії з аудиторією. Особисто для мене важливо, щоб цей досвід не лише був корисним, а ще й надихав, я бачу, куди можна зростати, в чому ставати кращими», — ділиться Валерія Гецко.
Приємно вражений культурою Швеції, їхньою гостинністю й відкритістю кореспондент Суспільне Миколаїв Назарій Рубаняк. Він працюватиме над розбудовою мережі у своєму регіоні і вважає, що алгоритми роботи шведських колег багато в чому схожі на наші.
«У нас так само є мережа контактів експертів, які у разі потреби можуть дати коментар, але анкетування людей для залучення їх надалі як героїв сюжетів — для мене це щось нове. Адже зазвичай я сам шукаю їх “в полі” вже по факту формування теми. На мій погляд, такі анкетування не лише допоможуть робити зйомки оперативнішими і наочнішими, а й сприятимуть кращому розумінню суспільного запиту. Тому точно планую це використати у своїй роботі, і радитиму те ж саме гіперлокальним кореспондентам», — ділиться Назарій Рубаняк.
Відповідальна за розбудову гіперлокальної мережі кореспондентів у Чернівецькій області, оброблювачка інформаційних матеріалів Суспільне Чернівці Марія Антоняк вражена обізнаністю шведських колег із роботою Суспільного та загальною ситуацією в Україні.
«Кожна презентація у Стокгольмі показувала, до якого рівня мають прагнути наші майбутні гіперлокальні кореспонденти, на що треба звернути увагу, під час їх навчання, аби швидше побудувати їхню роботу за стандартами Суспільного. Йшлося як про базові речі, які поліпшують якість сюжету, знятого на мобільний телефон, так і деякі секрети, про які точно варто розповісти кореспондентам. Ми дізналися, що́ можна використати замість штатива, якщо зйомка несподівана, як знімати в холодну погоду, аби телефон передчасно не розрядився, навіщо вмикати режим "у літаку" під час зйомок і багато-багато іншого, — розповідає Марія Антоняк. — Тож безперечно, зі Швеції я привезла свіжі ідеї, натхнення, щоб долати нові виклики і зростати в професійному плані. І найголовніше — віру в те, що ми обов'язково знайдемо та зуміємо навчити гіперлокальних кореспондентів, які наповнюватимуть наші платформи новинами з віддалених куточків області».
Нагадаємо, команда Суспільного Мовлення готується до розбудови мережі гіперлокальних кореспондентів у громадах 15 регіонів. Етап відбору кандидатів запланований на 2025 рік. Гіперлокальна мережа Суспільного у громадах діє з 2022 року — у Чернігівській, Сумській та Харківській областях, а з 2024-го — у Рівненській, Одеській, Черкаській, Дніпропетровській та Полтавській.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Проєкт реалізується в межах та завдяки проєкту «Підтримка редакційної й цифрової трансформації та розвитку корпоративної культури суспільного медіа в Україні», що фінансується Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку Sida.