Новини компанії

Грудень 19, 2023

Віктор Дяченко: «Найбільший виклик — залишатися актуальним для великої кількості людей»

Восени цього року телеканал Суспільне Культура оновив формат проєкту «Культурний інстинкт». У розмовах зі своїми героями ведучі шукають відповіді на питання, як змінилася українська культура з початку повномасштабного вторгнення, як трансформується українське суспільство та що сьогодні впливає на суспільний дискурс.

Ведучі «Культурного інстинкту» — Софія Челяк та Віктор Дяченко.

Читайте також: Про пам’ять та зміни, культуру й економіку — важливі розмови на Радіо Культура

Віктор Дяченко працює на Суспільному з 2020 року, де спочатку вів ранкове шоу «Ранок на Суспільному» на місцевих каналах, а згодом — проєкт «Культура на часі» на телеканалі Суспільне Культура.

В інтерв’ю Віктор Дяченко розповів про особливості роботи в «Культурному інстинкті» та особисті виклики, а також про те, як обирають героїв для проєкту, як він готується до інтерв’ю і як оцінює якість випусків.

Інтерв’ю з Софією Челяк читайте вже завтра.

— Розкажіть, як ви стали ведучим «Культурного інстинкту»? Наскільки комфортно почуваєтеся в цьому форматі?

— Раніше я вже долучався до запису інтерв’ю для проєкту «Культурний інстинкт». Тому коли для нового сезону шукали ведучого, я вирішив повноцінно пов’язати себе з командою цього проєкту. Сподіваюся, це буде тривала та взаємовигідна співпраця.

Я найчастіше працював ведучим прямих ефірів, де були присутні короткі інтерв’ювання гостей. У такій роботі завжди хвилюєшся чи встигнеш все повідомити за відведений час. Тут специфіка дещо інша — треба максимально розкрити людину та повноцінно почути її думки. Дуже важливо по-людськи поставити запитання, щоб почути людську відповідь. Бо як крикнеться, так і аговкнеться (посміхається — прим. авт.). Але не можу сказати, що це щось зовсім нове для мене.

— Що з вашого великого телевізійного досвіду зараз відчувається як найбільш допоміжне в роботі?

— Я б не назвав свій досвід великим. Важко назвати якийсь досвід зайвим. Усі накопичені знання і навички лише допомагають і посилюють мене. Це суцільна гра, де треба не лише створити цікавий продукт для глядача, але й завоювати повагу у людини навпроти своєю підготовкою та знанням теми, навіть якщо розмова для неї дуже важка і місцями неприємна. 

— Чи ви як ведучий берете участь у виборі героїв для інтерв’ю? І за якими принципами їх обираєте? 

— Це командний вибір. Ми часто дискутуємо щодо кандидатів та кандидаток. Домовляємося, погоджуємо. Є і люди, з якими ми б дуже хотіли поговорити, але вони не сильно хочуть до нас приходити, бо знають, що компліментів сипати ніхто не буде (посміхається — прим. авт.). Деякі доволі популярні нині персони не готові чути неприємні запитання. Але я радію, що серед людей формується розуміння принципів, від яких ми не відходимо. 

Читайте також: «Карлос в Україні» ― всі дванадцять епізодів для перегляду на вихідних

— Що для вас є свідченням вдалого інтерв’ю? Чи зважаєте на кількісні показники?

— Так, кількісні показники — перегляди, коментарі, вподобайки — для мене критично важливий момент. Думаю, це логічно. Якщо розмова крутезна, людина цікава, нова, але немає переглядів — це мій особистий провал. Бо я роблю це не задля задоволення від процесу, а задля результату — довготривалого і короткотривалого. Короткотривалий — перегляди та органічне ширення відео. Довготривалий — імідж програми та постійні глядачі.

— Як готуєтеся до розмови? Маєте якісь секрети?

— Я переглядаю/перечитую майже всі інтерв’ю з людиною, аналізую її сторінки у соцмережах, шукаю згадки у медіаархівах, аналізую тональність імені спеціальними інструментами, аналізую зв’язок етапів життя з сьогоденням. Це узагальнений набір інструментів, але щоразу він відрізняється. Бо є люди, про яких все на поверхні та мало інтерв’ю — питай і не повторишся. А є люди, з якими вже проведено сотні інтерв’ю, і я не хочу повторювати запитання інших. Це непрофесійно.  

— Як загалом ви оцінюєте можливості діалогу і порозуміння у культурній сфері сьогодні? І чи можуть проєкти на кшталт «Культурного інстинкту» цьому сприяти?

— Проговорення — це завжди краще, ніж тиша. Ми — нація швидких результатів, миттєвих рішень, тому розмови та порозуміння нам не дуже близькі. Ми можемо за один день піднести людину до небес і вже наступного дня за огріх спустити на землю. Тож я намагаюся зробити інтерв’ю ще й практично корисними, щоб глядачі почули потрібні тези, якими зможуть оперувати у діалозі, дискусії щодень. 

— Які ваші особисті виклики на сьогодні?

— Найбільший виклик нині — залишатися актуальним для великої кількості людей. Бо все важче бути всеохопним. Ми йдемо до формату ніш, кулуарів, груп. Це чітко видно по артистах. Побільшало тих, хто має малі аудиторії, де слухачі люблять їх, вірять їм, спонсорують їхню творчість. І все менше артистів-стадіонників. Тож завдання для мене — створювати різний контент, щоб збирати більше своїх людей, які поділяють мої цінності.  

«Культурний інстинкт» — інтерв’ю з обличчями сучасної української культури. Через особистостей ми розкриваємо культурний ландшафт України та суспільство після початку повномасштабної війни. Ведучі: Софія Челяк і Віктор Дяченко.

Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.