Новини компанії

Червень 13, 2024

780 годин опублікованих архівів: пів року роботи Суспільне Медіатека

Пів року тому, 30 листопада 2023-го, Суспільне Мовлення запустило нову платформу архівних відео та аудіо Суспільне Медіатека. За цей час на сайті опублікували 780 годин матеріалів різних епох, форматів і жанрів: від чорно-білої хроніки, яку оцифрували аж в Японії зі знайденої у Львові кіноплівки, до журналістських матеріалів із фільмуванням злочинів російської армії у сучасній війні. Протягом шести місяців сайт відвідали понад 34 тисячі разів користувачі з усього світу, а тривалість переглянутого та прослуханого архівного контенту становить 17 тисяч годин.

Читайте також: Суспільне Мовлення продовжує стабільно працювати під час війни, — Світлана Остапа

Левова частка опублікованих матеріалів — це архіви місцевих команд Суспільного. 

«Завдяки щоденній праці 24 архіваріусів ми створюємо унікальний медіаархів про життя у громадах. Про традиції, звичаї, культуру та події, що вплинули на життя людей в регіонах. На сайті ви можете знайти відео про Свято сходження на Полонину в Буковинських Карпатах півстоліття тому, або ж перший ефір Чернігівського обласного телебачення у 1991-му, як відбувалися президентські вибори у Криму в 1999-му чи ностальгійні краєвиди мирного Маріуполя у 2014-му. Ми наповнюємо сайт публікаціями, маючи на меті бути корисними і цікавими кожному українцю», — каже керівниця проєкту з оцифрування архівних матеріалів Суспільного та Суспільне Медіатека Таїсія Турчин.

Навчальний семінар регіональних архіваріусів Суспільного у Львові

Щоб взаємодія з регіонами була ще ефективнішою, для архіваріусів Суспільного з усієї України у квітні цього року організували навчальний семінар у Львові. Під час нього редакційна команда сайту обговорила з колегами з регіонів, як і де шукати цікаві матеріали, як їх оцифрувати та правильно описувати.

Навчальний семінар регіональних архіваріусів Суспільного у Львові

«Ми мали можливість бачити досягнення і перспективи компанії у галузі розбудови архівів. Мені було дуже цікаво поспілкуватися з колегами з інших регіонів, розповісти про свій досвід і почути про проблеми, з якими вони зіштовхуються, — ділиться архіваріус Суспільного із Житомира Світлана Бондарчук. — Дуже задоволена практичною частиною нашої зустрічі, де ми мали змогу побачити і навчитися, як правильно працювати з бобінами, як оцифрувати касети та як правильно описувати матеріали. Саме така форма спілкування дозволяє більш глибоко та предметно розглядати важливі питання, створює умови для дискусій, налагодження  діалогу».  

Навчальний семінар регіональних архіваріусів Суспільного у Львові

Читайте також: Досвід Суспільне Казки: яким має бути контент для дітей

Важливий напрям роботи команди — формування архіву сучасної війни. Не секрет, що в перші місяці після повномасштабного вторгнення було важко налагодити роботу з архівуванням. Часто журналісти знімали на власну техніку, монтували у домашніх підвалах і у них була єдина мета — щоб матеріал потрапив до ефіру, щоб світ бачив, що відбувається в Україні. Нині, коли вдалося налагодити виробничі процеси, архіваріуси Суспільного зберігають не лише поточні зйомки, а й опікуються старими матеріалами, віднаходять описи відео та аудіо за попередні роки.

Ознайомча екскурсія для представників японського агентства міжнародного співробітництва JICA («Джайка») 

«Особисто для мене, систематизувати та описати матеріали, зібрані у перші три місяці війни, стало професійним викликом, адже чорнові матеріали та сюжети зберігались абсолютно хаотично, без належних даних. Я мала провести велику дослідницьку роботу, щоб належним чином заархівувати й описати відеоматеріали, які надавали мені журналісти, продюсери. Більшість з них зберігалась на двох жорстких дисках, які я мала перебрати, структурувати і залити в архів. Наразі у нашій архівній базі новин 3683 файли з 24 лютого 2022 року по травень. Ми продовжуємо наповнювати базу новими чорновими відео та сюжетами журналістів Суспільного, постійно намагаємось тримати з ними зв'язок, щоб не втратити цінні відео. Для мене дуже важливо зберегти відеодокази жахливих подій, які відбуваються зараз у моїй країні», — каже керівниця архіву новин Тетяна Степанова

За минулі пів року команда Суспільного отримала чимало цікавих пропозицій про співпрацю в галузі архівів. Одна із найплідніших на сьогодні — з львівським «Домом звуку» комунального підприємства «Львівське радіо». 

«Завдяки такій співпраці ми, зокрема, маємо чудову можливість послухати на сайті Суспільне Медіатека оцифровані записи львівського гурту “Медікус”. Цей ансамбль був першим джазовим колективом у Львові після Другої світової. Оцифрований запис — чудової якості, і він надзвичайно цінний не лише для поціновувачів цієї музики, а й, переконана, для дослідників та істориків. Або записи ансамблю “Ватра” під керівництвом легендарного Ігоря Білозіра, чи ще раніші композиції гурту під керівництвом Остапа Мануляка! І наша співпраця з “Домом звуку” триває. Тому попереду ще багато скарбів, які оцифрують з наших плівок і які ми опублікуємо на сайті», — розповідає продюсерка Суспільне Медіатека Ірина Гоць.

Команда Суспільне Медіатека у Центральному державному історичному архіві України у Львові

Наразі команди самотужки можуть оцифровувати матеріали із відеокасет різних форматів і працювати з матеріалами, оцифрованими попередниками та збереженими в різних форматах. Часто найголовніший виклик — це відсутність бодай якоїсь систематизації чи опису. 

«Дослідження архівів нагадує археологічні розкопки, адже відсутність описів чи будь-яких паперових документів не дає нам можливості визначити цінність матеріалу, допоки ми не переглянемо його на програвачі. Часто касети можна знайти в старих коробках в підвальних приміщеннях чи віддалених кімнатах, де, здавалось би, не може опинитись щось дуже цікаве та цінне, проте саме в таких коробках, не маючи жодних очікувань, ми неодноразово знаходили справжні скарби, як от передачу з Юрієм Іздриком та Світланою Поваляєвою (матір'ю Романа Ратушного) чи запис бекстейджу зі зйомок кліпів Руслани. Це нагадує нам, що обкладинка буває оманливою і в потертій коробці старої касети може лежати безцінний матеріал», — зазначає Олександра Оснач, дизайнерка сайту Суспільне Медіатека, яка також оцифровує касети на Суспільне Львів.

Технічний директор Суспільного Мовлення Юрій Бойчук розповів, що для роботи з архівами й збереження відео- та аудіоматеріалів команда Суспільного використовує найсучасніші технології: Ceph (розподілене файлове сховище), LTO-9 (збереження файлів на плівках тривалого зберігання), ODA (технологія збереження файлів на оптичних дисках до 50 років), програмне забезпечення Intvnews та Inmedia.

«Завдяки підтримці грантодавців ми змогли збудувати надійний технічний фундамент для нашого відеоархіву, який має неоціненне значення для збереження ідентичності українців та документування злочинів діяльності радянського режиму на території України. Активно впроваджуємо штучний інтелект, який допоможе автоматизувати рутинні процеси, покращити описи архівів, а також підвищити якість зображень та звуку, — каже Юрій Бойчук. — Також ми створили ефективну робочу групу, яка допомагає вирішувати складні питання авторських прав. Особлива подяка керівнику нашого юридичного департаменту Ірині Даніш за її неоціненний внесок. Звичайно, все це було б неможливим без підтримки талановитих і відданих справі людей. Я пишаюся Таїсією Турчин, справжнім лідером цього проєкту, нашим технологом архіву Дмитром Рудковським та Андрієм Бруснікіним, архітектором більшості технічних рішень».

На полицях — плівкові записи Львівського телебачення

«Ми постійно шукаємо нові можливості, щоб розширити напрями нашої роботи з оцифрування різних форматів. Маємо надію, що вже незабаром, завдяки підтримці японських грантодавців, зможемо придбати сканер для кіноплівок. Не зупиняється й інженерно-технічне дослідження, спрямоване на відновлення техніки радянського зразка, на якій зможемо оцифрувати 1- та 2-дюймові магнітні стрічки. На цих носіях здебільшого період 90-х, тобто становлення незалежності України. Я вважаю, що це надзвичайно цінні для суспільства матеріали», — підсумовує керівниця проєкту з оцифрування архівних матеріалів Суспільного Мовлення Таїсія Турчин.

Всі архівні матеріали доступні для перегляду на платформі Суспільне Медіатека. Команда запрошує користувачів разом вдосконалювати платформу: залишайте пропозиції у формі зворотного зв'язку у правому нижньому куті сайту.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

* Проєкт співпраці Суспільного Мовлення та Європейського Союзу в особі Європейської комісії «Капіталізація аудіовізуальних архівів НСТУ для залучення громадськості в Україні» триватиме три роки й три місяці — із 2021 до початку 2025-го.

Проєкт виконується за фінансової допомоги Європейського Союзу. Зміст документів та матеріалів в рамках цього проєкту є виключною відповідальністю АТ «НСТУ», і ні за яких обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу.

Фото — Анна Срогий