Червень 11, 2024
Досвід Суспільне Казки: яким має бути контент для дітей
Проєкту Суспільне Казки вже понад 2 роки — він розпочався як реакція на запит пояснити дітям нову реальність. За цей час казки зібрали понад 700 000 прослуховувань на подкаст-платформах та близько пів мільйона переглядів на YouTube-каналі «Бробакс». Керівниця напряму дитячого мовлення Юлія Дичук, психологиня дитячих проєктів Суспільного Маріанна Новаковська і генпродюсерка цифрових платформ Суспільного Мовлення Вікторія Мурована розповіли про те, чому казки «працюють», та поділилися думками про інфопростір для дітей і підлітків.
Пошук опори
Коли проєкт з аудіоказками розпочинався у березні 2022 року, то спершу публікували українські народні. Але згодом стало зрозуміло: традиційні історії, на жаль, не здатні пояснити те, що відбувається зараз.
Про власну потребу у створенні історій Маріанна Новаковська розповідає так: «Ми їхали з дітьми потягом, і сталася ситуація, коли не було нічого, щоб їх розрадити. Ані мультиків, ні планшетів, ні книжок. Був лише стан дітей і моє власне зобов’язання їх підтримати. І я придумувала казки. Історія від себе, створена тут і зараз, завжди спрацює».
За її словами, часом в стресових ситуаціях історія починає вимальовуватися сама по собі: «Коли страшно й тривожно, ми обнуляємося до архетипів. Вони закручують, оформлюють історії в нашій свідомості, і я сама здивувалася, коли помітила це за собою». Таким чином, підтримуючи дітей, батьки можуть знайти опору і для себе, осмислити себе.
Читайте також: «Казки на ніч» від Суспільного: 50 аудіоказок за рік
Якщо не створити своє — споживатимуть російське
У контенті для дітей, за словами Маріанни, зараз доводиться балансувати. З одного боку, треба відповідати актуальним психологічним потребам, підтримувати, виховувати, пояснювати, десь навіть лікувати. Але водночас є інший вектор — потрібно бути сучасними й уміти конкурувати.
«Скільки б ми не говорили про терапевтичні й актуальні теми, якщо це не сучасно, діти не будуть це споживати. І, на жаль, багато хто обирає натомість російський контент. Роз’яснювальна робота з ними в стилі “Ай-ай-ай, так не можна” не завжди працює. Тому потрібно натомість пропонувати щось сучасне, класне, корисне».
Одним із прикладів якісного контенту є «Бробакс Шоу», де ведучі Лео й Елвін ставлять експерименти, спілкуються з фахівцями, дізнаються про світ довкола. Як зазначає Вікторія: «Радію, коли я бачу реалізацію того, що ми прописували на етапі задуму проєкту, наскільки це дійсно професійно зроблено. Які класні хлопчики, які вони живі, які вони щирі й справжні».
Дорослий погляд — не завжди правильний
Перед запуском одного з епізодів «Бробакс Шоу» команда вагалася чи варто додавати манго в сцені приготування їжі, адже не всі українські діти, які через війну опинилися в дуже складних обставинах, зараз мають можливість його скуштувати.
Маріанна це коментує так: «Як психологиня я звертаю увагу на те, наскільки ми, дорослі, можемо вносити невротичний контекст у певні явища. І тут важливо себе зупинити й подумати: що зараз зі мною? Чому я настільки тригернулася? Так, дитина може після побаченого манго теж сказати, що хоче його спробувати. А мама може просто відповісти на це: “Вибач, зараз не можемо. Але коли буде можливість, я куплю”. І все, питання буде закритим».
У контенті для дітей потрібно відкинути дорослу, упереджену позицію, свої знання, досвід. Треба згадати, як це — бути відкритими до дослідження світу.
Разом із тим діти мають доступ до всього того контенту, що й дорослі. До будь-яких страшних тривожних повідомлень чи інформаційних вкидів. При цьому вони не можуть, як дорослі, фільтрувати цей потік, вони несуть це все у свої соцмережі й чати. Дітям все важче переживати, бо ми ось можемо написати рефлексивний пост у Facebook, Instagram, а вони свої потрясіння переважно тримають у собі та не пропрацьовують. І від цього може з’явитися певна симптоматика.
Як говорити про біль
«Найболючіша для нас — казка про втрату. Ми навіть ставили на ній всі відповідні дисклеймери. Але вона — одна з найпрослуховуваніших на всіх подкаст-платформах. Важливо говорити з дітьми про втрату, біль, говорити делікатно, але чесно», — наголошують Вікторія і Маріанна.
Тут в першу чергу потрібно себе підтримати дорослим, щоб взагалі мати силу на цю чесність і пояснити усе правильно, називаючи речі своїми іменами, говорячи про смерть саме як про смерть.
Читайте також: Сімон на Суспільному підкорює українських дітей: добірка мультиків про родину кроликів
Як підтримувати психологічний стан дітей у нормі
Маріанна Новаковська радить слідкувати за трьома напрямами:
-
Критичне мислення
Зараз багато запитів від підлітків. Вони й так доволі маргіналізовані через свої вікові особливості. Поляризація суспільства доходить зараз до максимуму, який шкодить їм. Тож треба вміти зупинитися й подумати: Що відбувається? Звідки я знаю, що це правда? Як я можу перевірити цю інформацію?
-
Фізична активність
Звертати увагу на тіло, бо це підтримує. Додавати в дитячий контент інтерактив, щоб можна було порухатися.
-
Вміти знаходити те, що радує і робить щасливими
Тому меми — це зараз величезна опора. Меми діють як терапія, у дітей свій фольклор.
Є куди зростати
У цілому Юлія Дичук виокремлює такі виклики, з якими працює під час створення проєктів:
- Попит на український контент є, особливо для підліткового віку, але поки замала пропозиція: «Ніхто раніше системно не звертав уваги на дитячий контент; всі робили більш інформаційні проєкти, шоу. І зараз ми бачимо, що у нас немає, зокрема, підліткового якісного контенту: розважального, освітнього, психологічного, секс-просвітницького. Ми при всьому бажанні не маємо такої змоги покрити цей попит».
- Теми, які зараз обирають для дитячого контенту дорослі, – дітям не цікаві: «Минулого року ми проводили дослідження аудиторії 8–13 років про те, що б вони хотіли бачити, а не те, що їм вмикають батьки. Діти цього віку втомилися від інформаційних потоків — у них є запит на розвагу, на популярних блогерів».
- Треба робити для дітей, а не про дітей. Діти не люблять сумних історій, їм потрібно щось, що б залишалося в пам’яті надовго. Ось чому вистрілює Baby Shark або «Черепаха Аха».
Підсумовуючи Вікторія Мурована додала, що розвиток дитячого та підліткового контенту є одним з пріоритетів Суспільного на найближчі роки.
Читайте також: «Хоробрі казки» від Суспільного на «Книжковому Арсеналі»
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підпишіться на Суспільне Анонси на тій платформі, де вам зручно: телеграм або вотсап.
Матеріал підготувала Мар'яна Хемій