Новини компанії

Травень 18, 2023

Спецпроєкти Суспільного до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня, у День боротьби за права кримськотатарського народу та День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, яких у 1944 році радянська влада насильно депортувала з Криму, Суспільне Мовлення на своїх платформах підготувало тематичні спецпроєкти.

Читайте також: Суспільне презентувало документальний проєкт «Остання війна»

Телеканал Суспільне Культура

О 12:00 — хвилина мовчання. День пам`яті жертв геноциду кримськотатарського народу. День боротьби за права кримськотатарського народу.

О 12:01 — у документальному проєкті «Двері» — історія кримського татарина Тімура Канаєва, єдиного з трьох братів, який народився у Криму, і першого, хто в Криму не живе. Після подій 2014 року він лишився у Львові, де до того навчався, і розпочав волонтерську діяльність.

О 12:35 — у спецпроєкті «Шлях» — особисті історії кримських татар, які розгорталися у контексті подій XX-XXI століть: депортації з Криму 1944 року, повернення в Україну в 1980–90-х роках та воєнного вторгнення росії до України з подальшою анексією Криму у 2014 році. Глядачі дізнаються про драматичні долі людей, їхню боротьбу, внесок кримськотатарського народу в розвиток України, а також про зв'язки між українською і кримськотатарською культурами.

О 14:00«Симфонія Криму. Повернення» — концерт Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою Ділявера Османа. Проєкт поєднує у собі симфонічні полотна кримськотатарської композиторки Ельвіри Емір, поезію одного з найвидатніших польських поетів Адама Міцкевича (у перекладі Максима Рильського) та візуальну частину про ключові події життя кримськотатарського народу за останні 250 років. Автор ідеї та виконавець — Олександр Рудько. Музичний керівник — Ділявер Осман. Проєкт реалізовано у партнерстві з Національною філармонією України, ГО «Культурно-мистецька фундація DUSHA UA» за підтримки Goethe-Institut з метою показати культуру кримськотатарського народу як частину не лише українського, а й загальноєвропейського культурного поля.

О 15:10 — концерт-реквієм до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу «Пам’ятаємо. 1944». У глядачів буде можливість більше дізнатись про історію кримських татар і вшанувати пам’ять жертв трагічних подій, що відбулися з кримськотатарським народом 18 травня 1944 року.

О 20:10 — документальний фільм «1944. Крим. Депортація». У центрі сюжету — три історії людей, які пережили депортацію до Середньої Азії. Один з головних героїв фільму — Садих Аджи-Селімов, якому на момент примусового виселення було 12 років. Він разом з іншими оповідає свої спогади про ті тяжкі події. Використано архівні матеріали Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного. Режисерка — Фатіма Осман.

О 21:20 — документальний фільм «1944. Крим. Повернення». Продовження розповіді  про трагедію депортації кримських татар 1944 року. У центрі сюжету — історія  повернення цілого народу, історія перемоги всупереч системі й завдяки згуртованості.

О 22:30 — програма «Культурний інстинкт» з режисером Ахтемом Сеітаблаєвим — про те, чому назва «кримські татари» не цілком коректна, як повномасштабна війна впливає на стосунки між кримцями та українцями, про кіно «Мирний-21» та задум поставити «Лісову пісню» кримською мовою.

О 23:00 — документальний фільм «Крим, як це було». Це історія офіцерів, солдатів та матросів, які під час захоплення Криму не зрадили свою присягу на вірність народу України. Продовжуючи виконання своїх військових обов’язків на землі, морі та в повітрі, безпосередні учасники розповідають про окупацію українського Криму.

Про наслідки геноциду кримськотатарського народу та відновлення справедливості — у спецефірі від команди регіонального мовлення Суспільного спільно із Суспільне Крим

Якою має бути відповідальність за скоєний злочин та як держава має впроваджувати політику відновлення справедливості — дивіться на місцевих телеканалах, включно із Суспільне Крим, а також на телеканалі Суспільне Новини18 травня о 18:05.

Спецефір складатиметься з трьох тематичних блоків. У першому — про наслідки депортації для історичної та культурної складової кримськотатарського народу. Про це йтиметься у розмовах із кандидатом історичних наук Мартіном-Олександром Кислим та заступником генерального директора Українського інституту Алімом Алієвим

Другий блок спецефіру присвячений ліквідації наслідків геноциду та відновленню справедливості. На ці питання команда проєкту шукатиме відповіді з Тамілою Ташевою, Постійною Представницею Президента України в АР Крим.

З гостем третього блоку — Олександром Павліченком, виконавчим директором Української Гельсінської спілки з прав людини — обговорення юридичної оцінки геноциду та продовження репресій проти кримських татар сьогодні.

Також з 15 до 18 травня о 22:45 дивіться на Суспільне Крим та інших місцевих каналах, а також на супутниковому каналі Суспільне Новини — серійний документальний проєкт «Шлях до Криму». Героями проєкту стали кримчани, які були змушені покинути півострів після початку російської окупації у 2014 році й зараз докладають зусиль задля перемоги України у російсько-українській війні та пришвидшення деокупації Криму. 

Крім цього, об 11:15 місцеві канали Суспільного Мовлення покажуть історію «Відтінки України. Війна» про художника і кераміста Рустема Скибіна, який після анексії Криму у 2014 році переїхав до Києва, та два випуски «Історії кримських татар» об 11:25 — про депортацію родини Певата Заті та Шевкета Асанова та їхнє повернення на Батьківщину.

Також на місцевих мовниках Суспільного з 15 травня транслюються ролики «Bizim вірші» (в перекладі «Наші вірші»), в яких кримські татари й українці цитують уривки з творів кримськотатарських та українських письменників у перекладі. Герої перших роликів: Асан Ісенаджиєв, медик з «Азовсталі», військовослужбовець бригади «Азов», Ярослава Кравченко, громадська діячка та режисерка, Ахтем Сеітаблаєв, військовослужбовець, режисер та актор, Наріман Алієв, режисер, сценарист, блогер. Вони, зокрема, декламували уривки з творів Лесі Українки, Тараса Шевченка та Бекіра Чобан-заде.

Українське Радіо

18 травня о 13:10 радіоведучий Роман Коляда із шеф-редакторкою Ukraїner International Анастасією Марушевською нагадають, як росія знищувала ідентичність кримськотатарського народу і ще багатьох народів. 

О 14:10 Сергій Стуканов із Постійною Представницею Президента України в Автономній Республіці Крим Тамілою Ташевою обговорять перші кроки держави після деокупації Криму: що потрібно зробити? 

О 16:10 Тетяна Малишева з правовою аналітикинею Центру прав людини ZMINA Онисією Синюк викриває воєнні злочини проти кримських татар.

Радіо Культура

О 12:00 в гостях у «Музичних історій»Алемдар Караманов, композитор, який повернувся до рідного Криму. Ведуча — Наталка Писанка.

О 13:00 у програмі «Час інтерв’ю»: Роман Кабачій, старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні, Ельміра Аблялімова, проєктна менеджерка кримського інституту стратегічних досліджень, Севгіль Мусаєва, журналістка, головна редакторка онлайн-виданння «Українська правда». Разом з ведучою Наталею Грабченко говоритимуть про депортацію кримськотатарського народу та історію геноциду.

О 15:00 у «Модулі знань» говоритимуть про кримськотатарський фольклор, про унікальні кримськотатарські пісні та обряди. Ведуча — Катря Гончарук.

О 16:00 у програмі «Це класика» звучатиме радіоверсія концерту «Симфонія Криму. Повернення»: музика кримської композиторки Ельвіри Емір у поєднанні з «Кримськими сонетами» Адама Міцкевича. Слухачі почують Симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою кримськотатарського диригента Ділявера Османа і Хорову капелу Українського Радіо під орудою Юлії Ткач.

О 18:00 у програмі «Аудіокнижка» — продовження радіоверсії роману-апокрифа Ірен Роздобудько «Фаріде». Пронизлива історія кримськотатарської дівчини, яка рятує єврейських дітей під час окупації Криму, за що зазнає катувань і від нацистського, і від радянського режимів. Читає заслужена артистка України Леся Липчук. Початок аудіокнижки «Фаріде» тут: перша частина, друга частина, третя частина.

Також протягом дня в ефірі Радіо Культура звучатиме тематична поезія: вірші Адама Міцкевича з «Кримських сонетів» у перекладі Максима Рильського, читає Ахтем Сеітаблаєв.

Сайт Суспільне Культура

У День памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу журналісти сайту Суспільне Культура підготували матеріал, присвячений історіям визначних кримськотатарських науковців та науковиць, які зробили значний внесок у літературознавство, історію, біологію та розвиток театру, і які постраждали від радянського союзу й сучасної росії.

Команда діджитал-платформи Суспільного Мовлення представить відеоролик на ТікТок «До речі» та фейсбук-сторінці Суспільне Культура з коротким історичним поясненням про історії геноциду кримських татар.

Також дивіться документальний проєкт Суспільного про кримських татар «Шлях» на ютуб-каналі Суспільне Новини.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.