Квітень 07, 2023
Історії ромської молоді, захисників, очевидців злочинів нацистів та росії. Добірка від Суспільного
8 квітня — Міжнародний день ромів*. Команда Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного у своїх матеріалах показує проблеми дискримінації, з якими стикається ромська спільнота, розповідає про участь ромів у протидії агресії рф, трагічні сторінки історії геноциду ромського населення нацистським режимом, а зараз — росією. Добірка історій про українських ромів, які підготувала команда Суспільного, — нижче.
Документальні проєкти Суспільного про ромську спільноту
-
«Невидима правда»: документальний фільм про ромську молодь. Три унікальні історії про ромську молодь та їхні родини, які належать до різних соціальних груп. Вони власним прикладом руйнують стереотипи про спільноту, які роками існують серед українців.
-
«Свої»: історія Петра Русаненка. Актор, ром за національністю Петро Русаненко до 16 років соромився розповідати про свою етнічну приналежність, але з часом прийняв своє ромське походження та вирішив боротися з наявними стереотипами щодо своєї спільноти. Проєкт «Свої» — цикл відвертих розповідей українців різного національного походження, віросповідання, сексуальної орієнтації та кольору шкіри, які демонструють, що люди різні та можуть вирізнятися з натовпу, проте мають однакове право не відчувати приниження та нерозуміння зі сторони суспільства.
Читайте також: Історії місцевих команд Суспільного, що зібрали найбільше ютуб-переглядів у березні
-
«Відтінки України»: історія Тиберія Йонаша. Рома Тиберій Йонаш з дитинства прагнув займатися живописом, але через життєві та матеріальні перешкоди не зміг отримати відповідної освіти. На шляху до своєї мрії самотужки опанував художню майстерність та заснував Художню студію «Ром-арт», де безкоштовно навчає живопису дітей з малозабезпечених родин, адже колись йому також не вистачало грошей на фарби та пензлі.
-
«Наділені добром»: історія рома Степана, тренера з боксу. Документальний проєкт розповідає про українців різних нацспільнот, об'єднаних бажанням допомагати. Один з героїв історії — Степан, тренер з боксу, ром за походженням. Через скрутне становище батьки не могли оплатити йому тренування з боксу, але наполегливість і щоденна праця допомогли чоловіку стати професійним спортсменом. Він відкрив власну школу й безкоштовно тренує дітей з малозабезпечених родин.
Допомога ромської спільноти у війні з росією
-
Елеонора Кулчар з Ужгорода прихистила більш ніж 900 людей після повномасштабного вторгнення — «Двері». Елеонора — керівниця благодійного фонду «Благо», який займався дошкільною підготовкою ромських дітей. Після повномасштабного вторгнення Елеонора відкрила двері приміщення дошкільної підготовки для переселенців. Коли Елеонора зрозуміла, що місця для всіх переселенців недостатньо, вона разом з однодумцями знайшла ще одне приміщення — колишнього ресторану — і переобладнала його під тимчасовий прихисток для переселенців.
-
Українська ромка Римма Митрак відкрила двері прихистку для біженців та створила проєкт соціального магазину — «Двері». Римма Митрак, українська ромка, уже 24-25 лютого відкрила двері прихистку для перших біженців. Благодійний фонд під її керівництвом створив проєкт соціального магазину, де люди можуть безкоштовно отримати потрібні речі. Римма за статусом дитина-сирота, все дитинство провела у дитячих будинках, хоч мала маму і 10 братів та сестер. Перед війною мати померла, але Римма встигла примиритися з нею. А тепер допомагає іншим дітям, як колись допомагали їй.
-
Історія Віктора Ільчака — рома, який маючи 5 дітей пішов захищати Україну. Чоловік наголошує: «Я громадянин України. Потрібно захищати свою Батьківщину».
-
Історія волонтера Миколи Бурлуцького, який досконало володіє українською і знає різні діалекти ромської. Микола Бурлуцький — ром за походженням, переконаний, що навчати дітей рідної мови — вкрай важливо, щоб зберегти культуру свого народу, але й надважливо вивчити дітей державної мови — української.
-
Історія ромської родини з Харкова, яка евакуювалася на Закарпаття. Під час бомбардування Харкова мама двох дівчат танцювала з ними тренди з тіктоку аби заспокоїти їх.
Читайте також: «Мова — інструмент передавання цінностей» — добірка історій від нацспільнот
-
Історія ромської сім'ї Христових. 18 членів їхньої родини поселив пастор Степан Фечо у будинку закарпатських ромів, які виїхали за кордон.
-
Історія Арсена Медика з Бучі Київської області. Арсен за національністю — ром. На початку вторгнення росії в Україну він записався у ТрО і, доки це було можливо, захищав місто. Під час евакуації вивіз родину до Рівного, а сам записався до лав ЗСУ, щоб захищати Україну далі.
-
Історія про волонтерську допомогу від ромської громади на Закарпатті. Ромська громада Закарпаття долучилася до волонтерської діяльності з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну, а чоловіки пішли захищати державу на фронт.
-
Історія ромів-переселенців з Гостомеля. Діставшись Ужгорода, вони цілу ніч сиділи на вокзалі, чекаючи на поселення хоч кудись. Там їх і знайшов Василь Каналош — місцевий ром, син якого служить у ЗСУ з 2014 року. Він поселив людей у власній хаті, а сам перебрався до доньки.
Читайте також: «Суспільне. Спротив»: інтерв'ю з усієї країни за березень
-
Історії-спогади ромів з Одещини, які пережили Голокост. Дві історії-спогади представниць ромської спільноти Євгенії Товалюк та Катерини Чубей з міста Березівка Одеської області. Катерині було п’ять, коли нацисти на її очах розстріляли братів та забрали батька, а маленька Євгенія ледь не померла на руках матері, коли та, тікаючи від нацистів, ненавмисне облила її окропом.
Крім цього, о 20:45 у всеукраїнському проєкті-марафоні «Суспільне. Спротив» дивіться новий випуск програми «Межі» — з ромською активісткою, президенткою громадської організації «Голос Ромні» Анжелікою Бєловою.
Ведуча проєкту Лариса Волошина поговорить з Анжелікою Бєловою про злочини росіян проти ромів під час повномасштабного вторгнення, неприпустимість дискримінації за етнічною ознакою на шляху до євроінтеграції та як українське суспільство взаємодіє з ромською спільнотою.
Онлайн переглянути інтерв’ю проєкту — на ютуб-каналі Першого. Щонеділі о 16:30 на місцевих каналах Суспільного. Онлайн-трансляція — на сайтах філій.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
* Міжнародний день ромів відзначається щорічно 8 квітня. Цей день визнаний міжнародним святом ромського народу, встановлений у 1990 році на IV-му Всесвітньому конгресі ромів. Метою свята є самоідентифікація ромської етнічної групи як єдиного народу, привернення уваги до самобутньої культури та історії етносу рома, подолання дискримінації, утисків та відчуження ромів.