Новини компанії

Січень 20, 2023

Історії волонтерства й допомоги — у нових епізодах проєкту Суспільного «Двері»

Нові епізоди проєкту «Двері» від команди Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного — про ромку Римму Митрак, яка прихистила на Закарпатті вимушених переселенців, та румунку Марію Басараба, яка відкрила в Чернівцях пункт збору гуманітарної допомоги.

Читайте також: «У цій війні Україна перемогла малоросію», — інтерв'ю з Робертом Чижевським у проєкті «Межі» 

Українська ромка, керівниця благодійного фонду Римма Митрак стала волонтеркою ще у 2014 році. Тоді її родина не змогла залишитися осторонь: почала збирати допомогу для захисників України та надсилати її у зону бойових дій на сході України.

 

«Зараз я бачу, як наші захисники живуть в окопах. Вони дають мені стимул не опускати руки, тому що вони там у холоді, а ми — у теплі. Дякую ЗСУ за те, що вони нас захищають. Звичайно, ми крокуємо тільки до перемоги. Ми — незламні. Ми — сильні. Ми — сильна Україна та нація. Нас не зламати», — каже Римма Митрак.

Римма все дитинство провела в дитбудинках. Тепер вона сама допомагає іншим родинам з дітьми, як колись допомагали їй. Після повномасштабного вторгнення Римма відкрила двері та прихистила українців, які тікали від війни. Благодійний фонд під її керівництвом створив проєкт соціального магазину. 

«Ми зрозуміли, що нам тут потрібно якось діяти — і першими опублікували допис в мережі, що приймаємо людей. У нас були ліжка, хто що з дому приніс, і ми прийняли перші дві родини з Чернігова. Я відчувала — людей ще буде багато. Пізніше як благодійний фонд ми звернулися й попросили приміщення для соціального магазину, куди можуть приходити родини, люди, які потребують певних побутових речей, які там є безкоштовними. Ми продемонстрували на всю країну, що можна створити ось такий соціальний магазин», — поділилася своєю історією Римма Митрак.

Читайте також: «Двері»: як кримський татарин, болгарка та словак допомагають Україні перемагати

Після 24 лютого румунка Марія Басараба зі своїм народно-аматорським колективом замість співу обрали волонтерську роботу. Разом з організаторами освітньо-культурного проєкту в Румунії та керівниками 12 шкіл з міста Плоєшті, вони зібрали гуманітарну допомогу для людей з інвалідністю та дітей. 

На Буковині, у Боянській територіальній громаді Марія разом з однодумцями відкрила пункт збору гуманітарної допомоги та забезпечила усім необхідним понад 400 сімей.

«Вся Україна прокинулася від новини: повномасштабна війна постукала в усі наші домівки, — гірко зазначає героїня проєкту «Двері» Марія Басараба. — Впродовж перших двох тижнів ми відкрили пункт збору гуманітарної допомоги в Боянській територіальній громаді».

«Розпочала з того, що допомагала нашим гостям дитячими девайсами: візочками, різними люльками, столиками для годування і так далі. Також у цьому пункті надавалась допомога не лише ВПО, а й людям із малозабезпечених сімей та людям з інвалідністю», — розповіла команді Координаційного центру Марія Басараб.

Вона згадує, як у пункті видачі гуманітарної допомоги роздавали подарунки до Великодня саме дітям — гостям міста: “Одна дівчинка з Донецької області навзаєм подарувала кульбабку і сказала, що це єдине, що залишилось у неї на цю мить”.

У партнерстві з Молодіжною радою Буковини з Чернівецького національного університету Марія почала проводити онлайн- та офлайн-ярмарки, на яких вимушені переселенці могли продавати вироби, зроблені власноруч.

«Ці ярмарки ми проводимо доволі часто. Не очікували, наскільки люди можуть бути відкритими задля того, щоб допомагати. Звичка формується впродовж 21 дня, і я дуже сподіваюсь, що саме звички підтримувати один одного, бути відкритими, відгукуватися на будь-яку допомогу чи запит у наших людей залишиться і після перемоги. Обов’язок кожного громадянина України — допомагати, як хто може. Хтось у лавах ЗСУ, хтось волонтерить, хтось дбає про свій моральний стан і моральний стан дітей», — вважає Марія Басараба

Проєкт «Двері» виходить на місцевих телеканалах Суспільного Мовлення, у національному марафоні «Єдині новини #UAразом», на телеканалі Суспільне Культура та ютуб-каналі Першого. 

Проєкт Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного «Двері» охоплює вісімнадцять документальних історій людей, які, допомагаючи іншим, наближають спільну перемогу й виборюють право на майбутнє мирне життя в Україні. Це історії волонтерства українців різного етнічного походження, які після 24 лютого змогли згуртуватися, почали волонтерити й відчинили двері своїх домівок для переселенців. Українська земля у різні часи прихистила представників різних нацспільнот, тепер їхні нащадки допомагають із прихистком українцям, які рятуються від війни. 

Попередні історії проєкту можна подивитися за посиланням.

Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.