Новини компанії

Січень 13, 2023

«Двері»: як кримський татарин, болгарка та словак допомагають Україні перемагати

Команда Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного продовжує розповідати про українців різного етнічного походження, які згуртувалися, волонтерять, відчиняють свої домівки для переселенців — у проєкті «Двері». Нові епізоди — про болгарку Ольгу Кічіджі з Одещини, яка спільно з односельцями в’яже одяг для захисників; кримського татарина Тімура Канаєва, котрий у Львові зорганізував волонтерський хаб; та словака із Закарпаття Антона Багіна, який допомагає переселенцям з інших регіонів від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Читайте також: Зворушлива історія прихистків в Ужгороді «Різдво у хостелі» — на місцевих каналах Суспільного

Болгарка Ольга Кічіджі відкрила двері свого дому, куди кожен може прийти й допомогти плести шкарпетки для ЗСУ. Зараз у її домашньому волонтерському хабі уже десять в'язальниць. Свою історію вона розповіла команді проєкту «Двері».

«Нехай би когось ці речі зігріли. Прагнемо хоч якось допомогти, щоб хлопці вижили, щоб вистояли, перемогли і врятували нас усіх від цього страшного ворога, який напав. Ми навіть й гадки не мали, що війна розпочнеться у двадцять першому столітті, тут, де ми жили тихо, мирно», — каже Ольга Кічіджі.

Жінка сподівається, що її ідею зі шкарпетками для захисників підхоплять й інші громади не лише Бессарабії, а й всієї України.

Читайте також: Письменник і дослідник з Одеси Володимир Саркісян — у проєкті «Межі»

«У мене є син, якого я не можу просто привезти до батьків і познайомити їх», — гірко зазначає ще один герой проєкту «Двері» Тімур Канаєв, кримський татарин, єдиний із трьох братів, який народився у Криму і перший, хто в Криму не проживає. 

Тімур навчався у Львові й після подій 2014 року так і не повернувся до рідного Криму. Після повномасштабного вторгнення долучився до волонтерської роботи. У співпраці з партнерськими організаціями, відправили майже 400 тонн продукції гуманітарної допомоги по всій Україні. 

«Пам'ятаю ті відчуття, коли це сталось — окупація Криму. Це саме той момент, коли в тебе немає нічого, ти відірваний від усього. Всі рідні залишились там,  — згадує Тімур Канаєв. — Нас в сім'ї троє, маю двох старших братів. Я єдиний, хто народився в Криму, і перший, хто в Криму не проживає. Я сам є внутрішньо переміщеною особою. Але себе таким не вважаю, тому що я у себе вдома, я — в Україні».

Тімур вірить, що повернеться до рідного Криму, адже робить все задля перемоги.

Читайте також: Іпотерапія для дітей з Маріуполя — історія волонтерки у проєкті «Двері»

Словак Антон Багін, ставши волонтером, відразу залучив друзів зі Словаччини, які організовували благодійні акції, концерти, де збирали кошти для українців. 

«Прийшла у наш двір війна і змінила насправді життя кожного українця, я так вважаю. Розпочалося вже інше життя: інші цінності, інші бажання, можливості. Так склалося, що від початку війни, ми з друзями згуртувалися, об’єднали свої зусилля. У перші дні, була велика потреба у так званих “коктейлях Молотова”, були ці різні “їжаки”, які з металу виробляли хлопці», — згадує Антон Багін. І додає: — Ніколи б не подумав, що мир є настільки важливим, і таким цінним».

Антон розповів Суспільному, як за підтримки держави та Кошицького краю організували акцію «Кухарі без кордонів» і нагодували близько 1000 переселенців гуляшем.

Проєкт «Двері» Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного виходить на місцевих телеканалах Суспільного Мовлення, у національному марафоні «Єдині новини #UAразом», на телеканалі Суспільне Культура та ютуб-каналі Першого. 

Проєкт Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного «Двері» охоплює вісімнадцять документальних історій людей, які, допомагаючи іншим, наближають спільну перемогу й виборюють право на майбутнє мирне життя в Україні.  Українська земля у різні часи прихистила представників різних нацспільнот, тепер їхні нащадки допомагають із прихистком українцям, які рятуються від війни. 

Попередні історії проєкту можна подивитися за посиланням.

Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.