Новини компанії

Січень 06, 2023

Інтерв'ю з режисеркою болгарського походження Тетяною Станєвою — у проєкті «Межі»

На місцевих каналах Суспільного Мовлення та ютуб-каналі Першого вийшло нове інтерв’ю проєкту «Межі» — з кінорежисеркою, засновницею кінематографічного етнічного фестивалю «ОКО» Тетяною Станєвою

Тетяна Станєва розповіла про складнощі зі спростуванням кремлівської пропаганди в Болгарії, про важливість боротьби з російськими наративами щодо українських болгар Одещини, а також обговорила разом із ведучою проєкту Ларисою Волошиною розвиток українського документального кіно.

Читайте також: Програму «Голос болгар» відзначили болгарські медійники 

Після повномасштабного вторгнення етнічна болгарка Тетяна Станєва стала кореспонденткою одного з найбільших каналів у Болгарії  та почала займатися волонтерством. За її словами, вона стала в цій країні «обличчям війни в Україні». У столиці Болгарії, Софії, Тетяна була шокована розділеністю суспільства та кількістю проросійськи налаштованих людей.

«Я з двома коренями в серці, навіки. Але з одним домом, і цей дім — Україна. Опинившись у столиці країни, яка є членом НАТО, я побачила вулицю Московську, магазин “Берізка”, російські пам'ятники та центральний собор імені Невського. Ти в один момент втрачаєш реальність, не розуміючи — ти в Софії чи в Москві? У перші дні війни в Болгарії очікували та говорили, що Україна впаде. Дисонанс почав проявлятися, коли наша країна “чомусь” не впала. Тоді постало питання: на який бік ставати, бо всі ж хочуть бути з переможцями», — згадує Тетяна Станєва.

Зіткнувшись із чималою кількістю російської пропаганди в інформаційному просторі Болгарії, Тетяна вирішила діяти: підготувала лист із підписами українців болгарського походження до болгарської влади. Ціль звернення — показати проукраїнську позицію етнічних болгар в Україні та закликати болгарську владу підтримати надання всебічної допомоги Україні у війні з рф.

«Потреба зробити такий лист виникла, як аргумент на противагу тому, що доносили людям там: про те що болгари в Україні очікують путіна, і тому, якщо Болгарія надасть зброю, то "українські фашисти” будуть вбивати цих болгар. Оці маніпуляції про те, що думають болгари України, це почуття несправедливості мене просто бісило. Агенти кремля там, говорячи свої пропагандистські меседжі з екранів, плюють на пам'ять наших Героїв, які гинуть на фронті. Лише з мого села вже двоє загинуло. І ще багато етнічних болгар зараз на фронті, захищають свободу України і свою власну свободу, тому що вони є частиною України»

Читайте також: Іпотерапія для дітей з Маріуполя — історія волонтерки у проєкті «Двері»

Під час спілкування Тетяни з болгарами, багато з них були шоковані, що за більше ніж 200 років українські болгари змогли зберегти свою мову, культуру та ідентичність. На думку Тетяни Станєвої, війна в Україні стала проявом та випробуванням для багатьох країн — на мораль та совість.

«Я посварилася зі своїми друзями з Болгарії й написала їм, що, можливо, завтра помру від російської бомби. Я — ваша донька, болгарка. Я прошу вас, нехай це буде моїм останнім бажанням: допоможіть Україні перемогти. Бо я дуже хочу жити!  Але почуйте мене: я не хочу жити без моєї рідної країни. Я не уявляю свого життя без мого дому. У великому сенсі — без України. Це фамільне гніздо, це місце, де зберігається наша родова пам'ять, де поховані мої предки, де я відчуваю себе болгаркою. Я відчуваю себе болгаркою в Україні, в Бессарабії, більше, аніж у Болгарії», — зізнається Тетяна. 

В інтерв’ю проєкту «Межі» Тетяна Станєва підкреслила, що є сфери, які потребують додаткового фінансування. Зокрема, підтримки потребують представники національних спільнот: 

«Наприклад, після 2014 року у нас, нарешті, з'явилось українське кіно, якого не було. Раніше ми просто були додатком, що обслуговував росію. У нас не було нормального українського кінематографа, ми не могли розвиватися окремо. Саме тому важливі регіональні квоти й підтримка мовлення різними мовами»

Проєкт «Межі» показує силу та єдність українського народу. Герої проєкту — українці, різні за національним походженням, культурою та місцем проживання — на власному прикладі доводять, що лише прийняття різності може забезпечити перемогу України над росією. Це лідери думок, журналісти, історики, дослідники, активісти, правозахисники та культурні дієвці. Щоп'ятниці скорочену версію «Межі» можна подивитися о 20:45 у всеукраїнському проєкті «Суспільне. Спротив». Онлайн переглядайте інтерв’ю проєкту — на ютуб-каналі Першого. Щонеділі о 16:30 на місцевих каналах Суспільного. Онлайн-трансляція — на сайтах філій.

Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.