Новини компанії

Червень 28, 2022

Таємний скарб на Сумщині: прем'єра серіалу «Спадок Терещенків»

З чого починала династія, яка згодом увійшла до переліку 20 найбільших багатіїв Російської імперії? Для чого Терещенки почали раптом роздавати свої статки направо і наліво, що вони хотіли придбати, допомагаючи чужим людям? 

28 червня о 22:00 на телеканалі Суспільне Культура відбудеться прем'єра двох перших серій документального серіалу «Спадок Терещенків». Наступні серії можна дивитися щодня у будні о 22:00 до 6 липня (повторний показ з 7 до 15 липня). Серіал буде доступний також для користувачів на ютуб-каналі Суспільне Культура

Читайте також: «Багато що стане на свої місця», — продюсер «Спадку Терещенків» про причини дивитись серіал

Перша серія розповідає про засновника роду Артемія Яковича та його вдалий шлюб з донькою місцевого купця Єфросинією Стеслявською, у пари народився син Микола Терещенко. 

Сім'я стала настільки заможною, що люди почали розпускати чутки про те, що Терещенки знайшли скарб під час будівництва нового маєтку. Про це у фільмі згадує археолог Юрій Коваленко, який досліджував усипальницю Миколи Терещенка у Глухові. До речі, розмову з Юрієм записували між чергуваннями у зоні проведення ООС в Авдіївці, бо експерт на момент зйомок перебував і досі перебуває на фронті. 

«На той час, коли вони начебто знайшли скарб, Терещенки вже були досить багаті люди. Так що їм той скарб хіба що на стінку повісити, що знайшли. Не буває такого скарбу, за який можна пів міста купити», — розповів Юрій Коваленко.

Через історію сім'ї Терещенків глядач дізнається також і те, що у 18 сторіччі місто Глухів на Сумщині було столицею гетьманської України. Там знаходилися резиденції Івана Скоропадського, Павла Полуботка, Данила Апостола та Кирила Розумовського. 

Читайте також: Серіал «Спадок Терещенків»: Суспільне про 100 років життя топових меценатів держави

У другій серії документального серіалу «Спадок Терещенків» розповідається про стрімке збагачення династії, останні дні в Глухові та переїзд у Київ. Експерти називають щонайменше три причини успіху династії у той період.

Перша причина — авторитет купців з прізвищем Терещенко, яким селяни віддавали зерно і готові були чекати на оплату стільки, скільки треба. 

«Прізвище Терещенко було наче пароль», — згадує нащадок династії Мішель Терещенко

Друга причина успіху — вдалий шлюб Миколи з дочкою мера Глухова Пелагеєю Біловською у 1848 році. Приданим дівчини став цукровий завод, що був ще більш перспективною промисловістю, ніж зерно. 

«Мало хто знає, що перша їхня цукроварня — це придане. Придане від Пелагеї Біловської, бо до цього шлюбу Терещенки навіть і не цікавилися цією сферою бізнесу, їм вистачало зерна. Завод Біловських став основою для майбутньої цукрової промисловості», — пояснює науковий співробітник національного заповідника «Глухів» Олександр Мірошниченко.

На момент прем'єри серіалу в червні 2022 року Олександр Мірошниченко теж перебуває у лавах Збройних сил України.

Третя причина успіху династії Терещенків — отримання дворянського титулу. Мрія вибитися в люди стає реальністю і прості купці перетворюються на дворян завдяки першим благодійним внескам у казну Російської імперії. Родина переїжджає в Київ.

«Київ — це була цукрова столиця не тільки українських територій, а й усієї Російської імперії. Як відомо, 87% цукру вироблялося на наших українських територіях. Це факт. Вся цукрова промисловість була сконцентрована в українських губерніях», — коментує кандидат історичних наук, заступник головного редактора «Українського історичного журналу» Олександр Донік.

Читайте також: «Це наш невивчений урок історії»: у Києві презентували серіал «Спадок Терещенків» на благодійному передпоказі

Терещенки обрали один з елітних районів неподалік університету. Тут були будинки професорів та науковців. Неподалік — оперний театр і одна з перших ліній київського трамвая.

Нагадаємо, документальний серіал «Спадок Терещенків» про чотири покоління української династії, які були викреслені з пам'яті народу за радянської влади, зняли на замовлення телеканалу Суспільне Культура.