Січень 27, 2022
День пам’яті жертв Голокосту на Суспільному
Щороку 27 січня світ вшановує пам’ять жертв Голокосту — переслідуваних та масово винищених євреїв і незліченної кількості представників інших національностей на окупованій нацистами під час Другої світової війни території Європи.
Цього дня платформи Суспільного мовника підготували низку спецпроєктів про історію всесвітнього терору проти людства, відкриття раніше не відомих фактів, а також про відверті спогади людей, які під час нацистської окупації України були ще дітьми, але пам’ятають ті страшні роки й донині.
Читайте також: «Тюрма на Стрийській» 一 прем’єра про злочини НКВС на регіональних телеканалах Суспільного
ТЕЛЕБАЧЕННЯ
О 12:00 на телеканалах UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА пам’ять жертв Голокосту вшанують хвилиною мовчання.
О 14:15 на UA: ПЕРШИЙ — показ документальної передачі «Обдурити Гітлера: виживання у Голокост». Показ проєкту продовжиться о 15:20, після випуску Новин.
На 19:10 заплановано показ словацького художнього фільму «Звіт про Освенцим», де за сюжетом двох словацьких євреїв 1942 року відправили до табору смерті в Освенцимі, але їм вдається втекти після ретельного планування своєї втечі. Врятувавшись, вони передають детальний звіт про епізоди геноциду представникам Товариству Червоного Хреста, та спогади втікачів настільки жахливі, що спочатку їм відмовляються вірити.
На телеканалі UA: КУЛЬТУРА цього дня заплановано показ таких проєктів:
О 10:20 та 20:05 відбудеться показ документальної передачі «Обдурити Гітлера: виживання у Голокост». Після хвилини мовчання на вшанування пам’яті жертв Голокосту о 12:00 покажуть словацький художній фільм «Звіт про Освенцим» із повтором о 22:35.
На 13:45 заплановано показ тематичного випуску проєкту «Ідемо в музей» про львівський музей «Територія терору». В рамках зйомок команда UA: КУЛЬТУРА відвідала «Територію терору» — район міста, куди в 1941-му нацисти примусово виселяли євреїв.
О 15:40 глядачі зможуть переглянути документальний фільм Тетяни Баришпол «Примара Бабиного Яру», де події й архівні документи коментують історики, письменники, видатні діячі.
На 16:40 заплановано показ документального проєкту власного виробництва Суспільного «Голокост. Засвідчений злочин». Проєкт режисерки-документалістки Сніжани Потапчук голосами живих свідків Голокосту розповідає історії про виживання у гетто і тих, хто переховувався від окупантів. У проєкті автори використали рідкісні та унікальні матеріали.
О 17:40 відбудеться трансляція документального фільму «Іспит на людяність», який розповідає про нацистську окупацію Вінниччини у 1941–1944 роках.
О 19:00 у тематичній серії документального циклу «Вердикт історії» досліджуватимуть постать нацистського диктатора Гітлера на основі документів, зібраних з усього світу.
РЕГІОНАЛЬНІ ТЕЛЕКАНАЛИ
О 13:10 на телеканалі UA: ПЕРШИЙ, о 16:00 на регіональних телеканалах та на діджитал-платформах Суспільного дивіться прем'єру документального проєкту «Наділені добром». Це три історії про представників різних національних спільнот України, кожного з яких доля випробовувала війною, втратами та бідністю, та об'єднало їх спільне — бажання робити добро.
Над створенням документального проєкту «Наділені добром» працювали Координаційний центр мовлення національних меншин Суспільного разом із командою-переможницею мистецького конкурсу мовника 一 Visimka Production.
О 17:30 в ефірі телеканалу всіх регіональних телеканалів Суспільного відбудеться прем’єра документального історичного фільму «Дорога смерті “Рівне-Сосонки”» — про наймасовіше вбивство євреїв у Рівному під час Другої світової. Стрічку для Суспільного мовлення зняли вінницькі документалісти з агенції «Фенікс Медіа». Прем'єра на ютуб-каналі Суспільне Рівне відбудеться 27 січня на 12:00.
СУСПІЛЬНЕ РАДІО
- Українське радіо
13:10 — спецефір до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Чому антисемітизм знову став проблемою для всього світу? Зростання антисемітських настроїв як індикатор негараздів у суспільстві, коли шукають винних у негараздах? Пояснює Андрій Руккас, кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
- Радіо Культура
8:07 — Культура.live. Відголос Голокосту у сучасному українському кінематографі.
8:30 — Культура.live. Голокост у кінематографі. Гостя: Лариса Брюховецька.
9:30 — Культура.live. Опір в часи геноциду. Історія про тих, хто не скорився та намагався чинити опір нацистському геноциду.
11:10 — Пряма мова. Непрочитані та ненаписані книжки про Голокост. Говорять — Христя Рутар та Алекс Ауербах.
12:10 — «Третій дзвінок». Відгомін Голокосту, злочин і неминуче покарання через кілька десятиліть у драмі «Фальшива нота» Дідьє Карона у Театрі ім. Лесі Українки. Михайло Рєзнікович, народний артист України, режисер-постановник і виконавець головної ролі Олег Замятін.
21:00 — Радіотеатр. До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. «Зламаний світ». Радіодрама за романом Софії Андрухович «Амадока». У ролях актори Галина Стефанова та Олег Коркушко.
22:00 — спецвипуск програми «Амфітеатр»: Катастрофа європейського єврейства і чому злочинам проти людства важливо давати правильні визначення? Про важливість особистих історій у вшануванні пам'яті жертв Голокосту говорить історик Анатолій Подольський.
СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ
До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту журналіст Суспільного Андрій Стасюк поспілкувався з Анастасією Гулей — колишньою бранкою одних з найбільших концтаборів в історії людства Аушвіц-Біркенау та Берген-Бельзен. Загалом вона була ув'язнена майже два роки.
Детальніше про історію Анастасії Гулей дивіться у матеріалах на suspilne.news та на ютуб-каналі UA:ПЕРШИЙ.
Довідково
1 листопада 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію № 60/7 «Пам'ять про Голокост», що проголосила 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту, в якій зазначено, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…», та закликала держави-члени зробити все можливе, щоб наступні покоління зберегли пам'ять про цю жахливу трагедію проти людства та запобігти в майбутньому актам геноциду.
Україна приєдналася до цього документу, з 2012 року вшановує жертв трагедії разом зі всім світом на державному рівні. Саме 27 січня 1945 року війська 60-ї армії 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау на території сучасної Польщі. Через Аушвіц, за оцінками науковців, пройшли 1,3 мільйона людей. Понад мільйон із них загинули. У сучасному світі табір смерті Аушвіц став символом нацистських злочинів.