Листопад 20, 2024
Розмаїття в медіа в умовах війни: продюсерка Суспільне Одеса взяла участь у навчанні в Німеччині
Продюсерка з виробництва Суспільне Одеса Олена Кваша взяла участь у навчальному візиті до Німеччини в межах проєкту «Розширення можливостей для журналісток України», який реалізують некомерційні організації з Німеччини та України.
Читайте також: Суспільне на конференції Премії імені Георгія Ґонґадзе — «Медіадні 2024»
На зустрічах і воркшопах учасники візиту мали можливість проаналізувати актуальні теми сучасності з експертами з неурядових організацій, представниками Федерального МЗС Німеччини (представницями програми Eastern Partnership) та представниками політичних партій. Зокрема розглянули розмаїття і права людини, участь жінок у громадському секторі, залученість представників/-ць ЛГБТК-спільнот, інструменти психологічного відновлення та саморегуляції. Окремі сесії були присвячені питанням впливу дезінформації й мови ворожнечі (особливо через соціальні мережі) на громадське та політичне життя Німеччини.
Продюсерка з виробництва Суспільне Одеса Олена Кваша розповідає:
«Під час візиту я отримала не тільки актуальну інформацію від німецьких і британських дослідників дезінформації, а й можливість подальшої комунікації з експертами вже в спільних дослідницьких проєктах. Зокрема, йдеться і про таку тему, як “декомунізація та деколонізація”. Тут є можливість розвивати співпрацю та обмін думками в формі навколоконтентних заходів південного хабу Суспільного. Нагадаю, тема деколонізації і позбавлення інформаційного поля імперських наративів є одним зі спеціалітетів нашого хабу, тож міжнародний досвід та участь провідних дослідників Німеччини, на мою думку, зробить цей напрям роботи більш ґрунтовним і ексклюзивним».
До складу української делегації ввійшли восьмеро медійниць з Ужгорода, Івано-Франківська, Одеси, Кропивницького, Сум та Києва. Вони розповідали про специфіку роботи українських медіа в умовах війни, підкреслили важливість своєчасного і повного інформування глядачів про поточні події. Поділилися досвідом створення телевізійних і радіопроєктів про права людини, розвінчування міфів про історію півдня України (Одеси зокрема), екологічні проблеми, життя спільнот, навели приклади кросплатформових проєктів та розповідали про умови роботи локальних медіа.
Співорганізаторка цієї поїздки, координаторка ГО «Прес-клуб реформ» Вікторія Талашкевич акцентувала на внеску жінок у стабілізацію й відбудову громадських інституцій під час війни.
«Ми говоримо про важливість участі жінок у процесах висвітлення інформації, відновлення України, важливості участі в громадському секторі і жінок, і представників/-ць ЛГБТК-спільнот, які є невіддільною частиною українського суспільства, які служать на передовій, волонтерять, відновлюють економіку України у ці важкі часи. Також навчальний візит у Німеччину посилив спроможність українських журналісток розуміти контекст російсько-української війни в європейському вимірі та дозволив встановити нові корисні контакти з європейськими колегами», — розповіла Вікторія Талашкевич.
Як говорити в медіа про складні й важкі теми, щоб залишати простір для надії, розбиралися з тренеркою зі стратегічних комунікацій, українкою Мариною Говорухіною. Загалом протягом візиту 15 спікерів працювали з учасницями візиту як у форматі сесій, так і індивідуально. Учасниці групи мали можливість зустрітися з представницями та представниками української спільноти, які створили першу в Берліні українську квір-організацію «Kwitne queer», Мариною Усмановою та Локі ван Дорном.
«Проєкт “Розширення можливостей для журналісток України” спрямований і на посилення спроможності українок під час війни. Велика частина суспільства зараз морально, психологічно, емоційно виснажені, і в такому стані сприймати інформацію, а тим більше обробляти й поширювати її, що є завданням журналістів, — практично неможливо. Тому ми хотіли дати журналісткам можливість відновити свої ресурси, дізнатися про інструменти відновлення від психологинь, наприклад, через арттерапію, через різні техніки, пов’язані із саморегуляцією», — зазначає Вікторія Талашкевич.
Організатори візиту познайомили учасниць зустрічі з берлінським дизайнером Франком Вільде, одним із найпалкіших прихильників України та української незламності. Його «ліфтолуки», сповнені жовто-блакитних символів активно підтримують тему «Україна», привертають увагу до російсько-української війни. Говорили про засилля російських наративів у соціальних мережах щодо України, сьогодення та історію країни в цілому й роль громадських активістів, журналістів, представників арткіл Німеччини й України в протидії інформаційній агресії й просуванні правдивої інформації про Україну. Йшлося про «культурну і народну дипломатію», прикладом якої є «Київ кафе». Це подія, що відбулася в лютому 2024 року за підтримки Фонду Конрада Аденауера та об’єднала більш ніж 30 організацій і близько 3000 відвідувачів у воркшопах, дискусіях про свободу, демократію, безпеку з ключовим акцентом на Україні.
«Підсумовуючи скажу, що подібні формати візитів є чудовою можливістю для українських журналістів зав’язувати прямі контакти з колегами й організаціями (між своїми і закордонними), підсилювати через спільні проєкти присутність України в інформаційному полі Європи, Німеччини в цьому випадку, і відновлювати свої професійні та психологічні ресурси», — додає Олена Кваша.
Довідково
Проєкт «Розширення можливостей для журналісток України» має на меті посилити стійкість жінок-журналісток у контексті війни. Співорганізатори події: Deutsche Gesellschaft e. В. (Берлін), правозахисна організація «Гендер Зед» (Запоріжжя) та громадська організація «Прес-клуб реформ» (Кропивницький). Цей проєкт підтримує Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини у рамках Програми Східного Партнерства (EaP).
Нагадаємо, Суспільне приділяє значну увагу виробництву проєктів мовами національних спільнот, долучилося до глобального списку підписантів The Women’s Empowerment Principles (WEPs) — принципів розширення прав і можливостей жінок, також команда розпочала розробку концепції розмаїття, рівності та інклюзії (DEI — Diversity, Equity, and Inclusion — міжнародний термін).
Читайте також: Радіодинастія. Анатолій і Юрій Табаченки пропрацювали на Українському Радіо вже пів століття
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео й аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Нагадаємо, усі верифіковані новини від команди Суспільного — на сайті Суспільне Новини. Про Одеську область — у місцевому розділі сайту та в соцмережах Суспільне Одеса:
Фото надані організаторами поїздки та Оленою Квашею
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.