Новини компанії

Серпень 28, 2021

«Децентралізувати можливості для журналістів»: дискусія про гіперлокальну мережу Суспільного на Lviv Media Forum

28 серпня команда Суспільного мовника провела панельну дискусію на Lviv Media Forum 2021* — «Не переїжджай у Київ»: як створювати інформаційні приводи з життя своєї громади. 

Участь в обговоренні взяли член наглядової ради Суспільного мовлення від громадських організацій творчої сфери, фахівець з стратегій, засновник аналітичного центру pro.mova Євген Глібовицький, голова правління Суспільного мовлення, медіаменеджер та медіаексперт Микола Чернотицький та генеральна продюсерка регіонального мовлення на Суспільному Марія Фрей. Модераторкою панельної дискусії стала ведуча Суспільного Львів Іванка Федів.

Читайте також: Подкаст Суспільного «Справа 25-ти»: як розповідати про окуповані території без можливості потрапити туди

Євген Глібовицький зауважив, що регіональний медіаринок України, здебільшого, наповнений тими медіа, які спрямовані на комерційні чи політичні інтереси. Є й ті, що залишилися від старої радянської системи інформування. Такими медіа, з точки зору сучасних прийнятих стандартів, легко маніпулювати та спотворювати інформацію.

«Коли почалася фінальна стадія децентралізації, ми, як Суспільний мовник, побачили, що захист свобод в межах громад не є гарантованим. Деякі з них мають вільну циркуляцію інформації і ресурси для цього, а деякі — ні. Ми спостерігаємо за змінами, які відбуваються на рівні країни, проте це не гарантує цих же змін на регіональному рівні. Громадам потрібна можливість отримувати достовірну та незаангажовану інформацію. Мета Суспільного — це дати можливість людям захистити свої права, права на об’єктивну інформацію», — переконаний Євген Глібовицький

Тому Суспільний мовник готується до розбудови гіперлокальної мережі* універсальних журналістів, які працюватимуть на рівні об'єднаних територіальних громад. Пілотними у проєкті стануть Чернігівська, Сумська та Харківська області. Це дозволить Суспільному стати ще ближчим до мешканців віддалених від обласних центрів містечок та сіл, знаходити та розповідати всій Україні унікальні історії громад та людей у них.

«Люди, які досягають певного рівня, і хочуть далі зростати — повинні переїжджати? Чи вони можуть зростати, зберігаючи свою унікальну компетенцію, і залишатися працювати на національному рівні, але з дому? І управлінські моделі, і технологічні підходи зараз дозволяють нівелювати фактор переїзду. Це історія про те, щоб у регіонах було більше можливостей. Щоб люди, які прагнули побудувати медійну кар’єру, могли “стартувати” не обов'язково у Києві», —  додав Євген Глібовицький.

У вересні й жовтні команда Суспільного відвідає 10 громад у трьох пілотних регіонах проєкту, де зустрінеться з мешканцями і запропонує їм долучитися до тримісячної навчальної програми. Кандидатам не обов'язково мати профільну медійну освіту. Головний фактор відбору — бажання та можливість співпрацювати із Суспільним, залишаючись на місці — у територіальній громаді.

«Ми хочемо максимально децентралізувати можливості для журналістів. Щоб у людей, які хотіли б висвітлювати події на місцях, були для цього технічні  інструменти (камери чи смартфони) і налагоджена система — як передавати цю інформацію далі, — зазначила  Марія Фрей. — Такі журналісти мають уміти працювати з усіма форматами: відео, фото, аудіо та текстом. Очікуємо, що вони наповнять наш ефір локальними якісними подіями, які будуть цікавими ширшій аудиторії. Окрім цього, хочемо, щоб прагнення до інновацій відбувалося саме на місцях і люди, які мешкають у громадах, могли поліпшувати своє життя».

Щоб якомога оперативніше реагувати на локальні події та створити горизонтальні зв'язки між громадами, у планах команди Суспільного — до 2025 року побудувати гіперлокальну мережу журналістів у всіх прикордонних областях. 

Микола Чернотицький також розповів про відкритий відбір ідей телевізійних проєктів для регіонального мовлення «Створюй із Суспільним». Восени в телеефірі стартують 30 проєктів-переможців конкурсу 2020 року.

«Найкраща ідея повинна отримувати добре фінансування. Ми як Суспільний мовник лише надаємо кошти, жодної цензури та втручань. Єдина вимога — щоб це був якісний продукт і він відповідав цінностям Суспільного», — підсумував голова правління Суспільного мовника Микола Чернотицький.

Новий відбір «Створюй із Суспільним» стартував 18 серпня. Прийом заявок на конкурс триватиме до 30 вересня. Замовлення Суспільного для творчого відбору охоплює ідеї телевізійних програм про:

  • особливості локального дозвілля;

  • історію регіону;

  • розвиток та навчання представників громад;

  • довкілля: флора та фауна регіону;

  • рівність, доступність, різноманіття та сталий розвиток.

Умови відбору «Створюй із Суспільним»за посиланням. 

Місцеві Суспільні телерадіокомпанії разом із загальнонаціональними телеканалами UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й каналами Суспільного радіо (Українське радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура) входять до мережі найбільшого незалежного медіа в Україні — Суспільне мовлення.

* Проект «Гіперлокальна кореспондентська мережа - побудова мережі більш інформованого суспільства» реалізується у рамках програми Матра за підтримки Королівства Нідерландів в особі Міністерства закордонних справ.

Фото — преслужби Суспільного та із фейсбук сторінки Lviv Media Forum